Vánoční průvodce: jak vybrat ten pravý dárek pro děti a jaké jsou letošní hity?

Holčička si čte před rozsvíceným vánočním stromkem Canva

Přestože Vánoce jsou především svátky klidu a míru, kdy se sejde celá rodina, malé děti se na ně těší hlavně z jednoho prostého důvodu – pod stromečkem je čekají vánoční dárky. Které dítě by nemilovalo zvuk trhajícího se dárkového papíru, když nedočkavě rozbaluje tajemnou krabičku. Vybrat ten pravý vánoční dárek ale občas může být pěkný oříšek. Poradíme vám, jaké jsou trendy letošních Vánoc, abyste rozhodně nešlápli vedle.

Přečtěte si také

Supermarkety opět stahují z prodeje toustový chléb Penam. Globus má podezření na nevyhovující kvalitu
Supermarkety opět stahují z prodeje toustový chléb Penam. Globus má podezření na nevyhovující kvalitu

Hračky pro zábavu i poučení

Letošní rok utekl jako voda a opět se přiblížily Vánoce a čas vybírání dárků pro naše nejbližší. Pokud jde o nejmenší členy rodiny, většinu dárků tvoří hračky. Ty by měly podporovat nejen dětskou představivost, ale též zvídavost a touhu učit se. Dnešní doba z velké části podléhá trendu Montessori, který v sobě tyto principy spojuje. Přinášíme vám tipy na vánoční dárky, které pod stromečkem vykouzlí upřímnou dětskou radost, a zároveň vašemu dítku něco dají.

Holčička si hraje s dřevěnými hračkami cottonbro / Canva

Dbejte na kvalitu a praktičnost

Přestože své dítě hluboce milujete, ani u nákupu vánočních dárků pro něj nezapomeňte na střídmost. Doby, kdy každé dítě dostalo pod stromeček desítky drobností, z nichž některé se rozbily mnohdy i tentýž večer, jsou již dávno pryč.

Nákupům vládne trend minimalismu, díky němuž své dítě naučíte nejen skromnosti, ale zároveň mu pomůžete rozvíjet fantazii. S menším množstvím hraček je totiž každé dítko motivováno k promyšlenější hře a širšímu využití hraček, které již doma má. Až tedy letos vyrazíte pro první vánoční dárky pro prťata, držte se hesla „méně je někdy více“ a raději investujte do menšího množství kvalitních hraček, které dětem vydrží.

Hračky na ven hrají prim

V uplynulých letech se vlivem pandemie většina aktivit přesunula dovnitř, a to včetně dětských her. Školy i školky byly zavřené, bazény a sportoviště také, a proto naše ratolesti trávily své dny zavřené doma. Možná i proto budou hlavním hitem letošních Vánoc dárky pro venkovní aktivity. Ať už jde o skluzavku nebo pískoviště, které pořídíte na zahradu předškolákům, fotbalový míč pro kluka školou povinného nebo hokejovou výstroj pro budoucí sportovní hvězdu, široký výběr hraček na ven najdete třeba v hračkářství Dráčik, kde si vyberete mezi venkovními dárky na léto i zimu.

Chlapeček si hraje na pískovišti s nákladními auty MiloszGuzowski / Canva

Vsaďte na osvědčenou klasiku

Jsou věci, které nikdy nevyjdou z módy. Co se týče vánočních dárků, mezi nestárnoucí klasiky patří rozhodně stavebnice, které jsou pro trénink dětské motoriky a trpělivosti k nezaplacení. Pro batolata a předškolní děti jsou ideální velké puzzle nebo skládačky tvarů či zvířátek. Široký výběr přináší třeba řetězec hračkářství Pompo, který myslí na malé kluky i holky.

Starší děti už vyžadují sofistikovanější skládačky. Těm největším stoprocentně uděláte radost stavebnicí Lego, kterých existuje ohromné množství druhů. K dostání jsou například v království hraček Bambule – z nabídky filmových, seriálových, komiksových či sběratelských kostiček si vybere opravdu každý.

Chlapec leží na zemi v pokoji a skládá podle návodu stavebnici LEGO Jacob Lund / Canva

Dřevěné hračky

O letošních Vánocích se v hračkářstvích pravděpodobně setkáte též s větším množstvím hraček vyrobených ze dřeva. Obliba tohoto materiálu se opět zvyšuje, a to nejen díky jeho vysoké odolnosti, ale také omyvatelnosti a nezávadnosti.

Kromě velkých řetězců můžete krásné hračky nakoupit třeba u lokálních výrobců, kteří dbají na vysokou kvalitu a originalitu. Mezi ně patří třeba i česká značka Woodolla, která tvoří sady dřevěných válečků na sehrání celé pohádky, nebo různobarevné buttony pro učení barev. Všechny výrobky pak malují ručně barvami. Krásné dřevěné hračky najdete též na e-shopu Tchibo, který se navíc zaručuje za jejich zdravotní nezávadnost a kvalitní zpracování.

Dřevěné buttonky od české firmy Woodolla Woodolla

Top 10 hraček pro letošní Vánoce

  • Skládací branky DUNLOP pro fotbal kdekoli a kdykoli (Dráčik za 799 Kč)
  • Longboard Hudora z kanadského javoru (Dráčik za 999 Kč)
  • Hra házení kroužků na cíl za (Tchibo za 399 Kč)
  • LEGO Duplo Náklaďák s abecedou pro nejmenší za (Pompo za 599 Kč)
  • Sada venkovních her Sport & Fun X-GAME pro 2–4 hráče (Pompo za 385 Kč)
  • Venkovní piškvorky Tic Tac Toe (Tchibo za 399 Kč)
  • LEGO Super Mario Dobrodružství s Mariem (Bambule za 1 499 Kč)
  • Společenská hra Spin Master Jumanji (Sparkys za 499 Kč)
  • Sada na učení barev „Barva jako…“ (Woodolla za 690 Kč)
  • Fischer Price mluvící los pro nejmenší (Bambule za 429 Kč)