Lidl musí okamžitě stáhnout více než 17 tun masa původem z Polska, které obsahuje antibiotika

Lidl musí okamžitě stáhnout více než 17 tun masa původem z Polska, které obsahuje antibiotika Lidl

Inspektoři Státní veterinární správy při kontrolách zjistili, že do Česka se dostalo skoro 17,5 tun vepřového mletého masa původem z Polska, ve kterém je šedesátkrát překročený limit pro antibiotika. Maso se prodávalo v řetězci Lidl, pro který ho zpracovávala firma Maso Polička. Veterináři varují spotřebitele, aby vepřové mleté maso v žádném případě nekonzumovali. Vrátit ho mohou v prodejně, kde ho zakoupili.

Přečtěte si také

Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí
Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí

Inspektoři Státní veterinární správy odebrali u výrobce vzorek ze zásilky masového vepřového ořezu dovezeného z Polska. Následné vyšetření prokázalo ve vzorku výrazně nadlimitní obsah amoxicilinu. Detekovaná hodnota byla 60krát vyšší než limit, který činí 50 µg/kg, řekl za Státní veterinární správu Petr Majer. Do skladů Lidlu bylo zboží vyexpedované 3. října.

  • Maso bylo označené jako Vepřové mleté maso 20 %, váha 1 kg, číslo šarže: 207237 s datem použitelnosti do 10. 10. 2021.

Nadlimitní antibiotikum byl amoxicilin, který patří do skupiny penicilinů. „Peniciliny mají obecně nízkou toxicitu, u některých jedinců mohou však vyvolávat alergické reakce,“ dodal mluvčí veterinářů.

V poslední době se nejedná o jediný problém, ve kterém figurují polské potraviny. V létě nařídili veterináři stáhnout ze všech obchodů polskou zmrzlinu Milka, která obsahovala stopové množství karcinogenního etylenoxidu. Inspektoři tehdy rozhodli o okamžitém stažení z trhu 250 000 samostatných nanuků, 15 000 balení multipacků po šesti a osmi kusech a zhruba 37 000 balení zmrzliny ve vaničkách o objemu 480 ml.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz