Nedostatek papíru nutí velké obchody měnit zavedená pravidla

Žena sedí u stolu a kreslí na papír Canva

Růst cen papíru dosahuje až 50 %. Zdražení přitom souvisí s navýšením cen obalového materiálu, což může v době online nakupování způsobit zásadní problémy. Zatím není jasné, jak obchodníci a e-shopy zvládnou vyšší počty objednávek před Vánoci. Ujišťují, že jsou na nápor připraveni, ale někteří už nyní nestíhají.

Přečtěte si také

Čeká ikonické znojemské okurky konec?
Čeká ikonické znojemské okurky konec?

Internetovým obchodům docházejí obalové materiály

Docházejí krabice, papírové tašky i bedýnky, ale největší nedostatek zaznamenávají prodejci u lepenky. Ta se v době pandemie téměř nevyráběla a vzhledem k tomu, že poptávka po ní vzrostla trojnásobně, v současné době zoufale chybí.

„Ceny kartonáže meziročně vzrostly téměř o 50 procent. Zvýšení cen se však týká nejen papírenských produktů, ale i plastů a dalších obalových materiálů,“ potvrzuje ředitel logistiky Alza.cz Michal Ondomiši.

Kurýr předává zákaznici balíček v kartonové krabici Canva

Nakladatelství nemají na co tisknout

V souvislosti s výpadky na čínském trhu mají potíže i vydavatelé knih, a to nejen v České republice, ale v celé Evropě. Musejí si tedy vybírat, co vytisknou prioritně před Vánoci a co bude muset počkat na začátek příštího roku. Problém se týká jak malých rodinných firem, tak i největších hráčů na trhu.

„Bohužel se teď někdy musíme rozhodovat, zda vytisknout novinku, či udělat dotisk úspěšného titulu, o kterém víme, že by se určitě prodal,“ říká ředitel nakladatelství Euromedia Group Antonín Kočí.

Přístup mění i potravinové řetězce

Spotřebu papíru se snaží omezit i většina řetězců na českém trhu. Mnozí z nich už dnes nahrazují papírové letáky elektronickou formou v aplikaci. Například Albert už nabízí i digitální účtenky nebo alespoň jejich zkrácenou formu a podobnou cestou se plánuje vydat také Kaufland nebo Penny. Lidl zase zrušil papírové dodací listy a formuláře k nákupům na svém e-shopu.

Budoucnost je v recyklaci

Papír naštěstí patří mezi nejsnadněji recyklovatelné suroviny – za rok 2020 se ho podle průzkumů podařilo znovu využít z 90 %. A právě tříděný papír je i výrazně levnější než například kompozitní obaly, které není možné recyklovat. Úpravy české i evropské legislativy navíc naznačují, že do budoucna budou rozdíly ještě vyšší.