EU chce do tří let jednotný konektor pro všechny mobilní telefony. Co na to výrobce Apple?

Žena zapojuje nabíječku do notebooku Canva

Jednotná nabíječka pro všechny mobilní telefony je téma, které se skloňuje již několik posledních let. Nyní se do celé věci vložila Evropská komise, která velmi tvrdě žádá pro všechny mobilní zařízení jednotný konektor USB-C, a to bez výjimek. Podle nových pravidel by tak od roku 2024 nesměl nikdo z výrobců elektroniky přidávat do balení nabíjecí adaptér. Ty by se totiž mohly prodávat pouze samostatně a netýkalo by se to jen telefonů, ale také tabletů nebo sluchátek.

Přečtěte si také

Jak správně pěstovat orchidej, aby zase vykvetla? Dejte jí cukr a vystavte rostlinu šokové terapii světlem

Proč chce EU jednotný konektor pro všechny?

Podle komise, která připravila nová pravidla, má jednotný konektor pro nabíjení či komunikaci přispět nejen ke sjednocení trhu, ale současně si od této novinky EU slibuje i vyšší ochranu životního prostředí.

Pokud bude připravovaná novela schválena v termínech tak, jak ji komisaři navrhli, měla by pro výrobce začít platit už v lednu 2024. K celé věci se vyjádřil i největší odpůrce této novinky – společnost Apple. Aby také ne, když právě jablíčkových zařízení se tato změna dotkne nejvíce.

Osoba zapojuje nabíječku do telefonu iPhone Canva

Apple vydal prohlášení, ve kterém se k celému návrhu Evropské komise vyjádřil nelichotivě: „Věříme, že regulace, která vynucuje shodu konektorů zabudovaných do všech smartphonů, inovace potlačuje, nikoli povzbuzuje. A poškodila by evropské spotřebitele i celou ekonomiku.“ Podle zástupců americké společnosti bude mít zavedení jednotné nabíječky negativní vliv na inovace Apple zařízení.

Apple dále připomněl, že právě EU v roce 2009 zredukovala množství dobíjecích kabelů na tři typy:

  • Micro USB
  • USB-C
  • Lightning

S tím, že do budoucna měly být podle plánů EU standardem jen dva typy: USB-C a právě Apple Lightning.

Většina výrobců nebude mít s novelou problém

Když se podíváme na trh s mobilními telefony, většiny značek se změna nedotkne. Problém by ovšem mohl nastat u ostatních zařízení. Jak jsme zmínili v úvodu, nařízení by se dotklo nejen mobilních telefonů, ale také ostatní elektroniky, která potřebuje pro svůj provoz dobíjecí kabely a nedisponuje moderním USB-C konektorem.

Kde se například používá starší Micro USB konektor, či dokonce zcela jiný?

  • fotoaparáty
  • reproduktory
  • elektronické čtečky knih

Data ze studie Evropské komise (z roku 2019):

  • v roce 2018 měla polovina mobilů prodaných v EU starý Micro USB konektor
  • moderním USB-C konektorem bylo vybaveno pouze 29 % prodaných telefonů
  • na zbylých 21 % pak připadal Lightning kabel od Applu