Muzeum v Praze láká na největší sbírku dinosaurů: Víte, že děti, které je milují, jsou v životě méně agresivní?

Chlapec ležící na zemi s plastovými dinosaury Canva

Dinosauři. Téměř každé dítě má mezi hračkami, na tričku, pyžamu nebo povlečení jednoho z těchto pravěkých tvorů. Je až s podivem, kolik složitých jmen pradávných ještěrů malá dětská hlavička udrží. Proč jsou však vyhynulí ještěři pro naše děti takovým lákadlem? Odpověď najdeme v kultuře i psychologii. A jako bonus vás pozveme do unikátního muzea v Praze, které nabídne největší sbírku dinosaurů na světě.

Přečtěte si také

Pomazánkové máslo vzniklo jako experiment, který si zamilovalo celé Československo
Pomazánkové máslo vzniklo jako experiment, který si zamilovalo celé Československo

Kulturní odkaz

Dinosauři fascinovali lidstvo od pradávna, což se odráží i v kulturních reáliích. V roce 1955 natočil Karel Zeman kultovní snímek Cesta do pravěku, v němž se čtyři kamarádi vydávají prozkoumávat druhohory. Devadesátá léta zase ovládl snímek Jurský park, který se stal jedním z nejvýdělečnějších trháků všech dob. Od té doby se dinosauři v té či oné podobě objevují v knížkách, filmech a seriálech po celém světě a stále baví malé i velké.

Chlapec stojící před dinosaurem v životní velikosti Dinosauria Museum Prague

Vítězí exotika a nebezpečí

Většina dětí již od útlého věku zbožňuje zvířecí říši a vše, co s ní souvisí. Jenže psi, kočky, kravičky a ovečky se časem okoukají, protože jsou příliš dosažitelné. Jediná zvířata, která si zachovávají háv tajemna a exotična, jsou ta ze zoo, nebo ta vyhynulá. Obrovští, strašidelní netvoři s velkými zuby, kteří vydávají ohromující řev, jsou proto u dětí více než oblíbení. Na rozdíl od pohádkových draků a strašidel jsou navíc dinosauři opravdoví, i když už jsou vyhynulí. Vědci nazývají tuto posedlost intenzivním zájmem, který se často upírá k nějakému tématu přibližně mezi 2 a 6 rokem života, ať už jsou to vlaky, letadla, jednorožci či dinosauři.

Ruka držící dinosaura, který bojuje proti dalším dinosaurům Canva

Hraní s dinosaury pomáhá vybít agresivitu

Pokud i vy máte doma malého rošťáka, který pobíhá po bytě s figurkou dinosaura, boří všechno kolem a vydává děsivé skřeky, nemusíte se bát. Tento druh hry pomáhá podle psychologů dětem, které ještě nedokážou plně zpracovat své emoce, ventilovat hněv a přirozenou agresi a získávat tak nad svými pocity kontrolu. Dinosauří hry, které navíc rozvíjejí tolik potřebnou fantazii a kreativitu, mohou také pomoci přitáhnout školní děti ke studiu přírodních věd. Od příběhů o pravěkých ještěrech lze totiž snadno navázat na teorii evoluce a naučit děti něco užitečného hravou formou.

Chcete poznat dinosaury blíže?

Ideálním způsobem, jak dinosaury prozkoumat pořádně zblízka, je návštěva muzea nebo tematické výstavy. Najdete zde kostry dinosaurů i jejich modely v životních velikostech. K tomu pořádnou dávku informací, které zaujmou celou rodinu. To zní jako plán na fajn výlet, ne?

Dinosauria Museum Prague Dinosauria Museum Prague

Za ještěry na unikátní výstavu u pražského letiště

Jedna z největších sbírek dinosaurů bude již od 4. 10. k vidění u pražského letiště. Unikátní výstava Dinosauria Museum Prague nabídne svým návštěvníkům na celých 4 000 m² zcela jedinečný zážitek. V jejích prostorách totiž najdeme nejen originální, až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, včetně kostry 24 metrů dlouhého diplodoka, ale též realistické modely nejobávanějších ještěrů, sbírku zkamenělin a virtuální realitu.

Dinosauria Museum Prague bude umístěno přímo v areálu POP Airport v pražských Tuchoměřicích a návštěvníkům nabídne nejen zábavu, ale též vzdělání interaktivní formou.

Co vše vás čeká?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz