V pražské tržnici SAPA inspektoři barvou znehodnotili 100 kg potravin a nařídili jejich okamžitou likvidaci

Pult plný ryb na tržnici Canva

Pražská tržnice SAPA v Libuši je oblíbeným cílem lidí, kteří si rádi dopřejí exotické potraviny. Bohužel není tajemstvím, že s hygienou a legislativou mají místní obchodníci problémy velmi často. Inspektoři Státní veterinární správy při kontrole, kterou provedli společně s Celním úřadem, objevili několik závažných porušení předpisů. Jednalo se o přepravu zboží za nekontrolovaných teplot, přičemž část potravin již značně zapáchala a už tradičně bylo odhaleno i maso bez dokladů o jeho původu.

Přečtěte si také

Bezlepkové těstoviny, po kterých se hubne, obsahují jen 10 kcal
Bezlepkové těstoviny, po kterých se hubne, obsahují jen 10 kcal

Pražskou vietnamskou tržnici SAPA asi nemusíme představovat. Kromě oblečení se v ní nachází také několik desítek obchodů s potravinami a funguje jako zásobování restaurací, ve kterých se vaří asijské speciality. Není tak divu, že se zde inspektoři z veteriny společně s pracovníky celní správy vydávají pravidelně na kontroly. Zaměřují se na porušení legislativy při přepravě potravin, bezpečnost skladování prodejních zásob a mnohé další pravděpodobné přestupky v oblasti rostlinné produkce a živnostenských oprávnění. Při kontrole v tomto týdnu zjistili závažné závady hned u tří kontrolovaných subjektů.

Barvou znehodnocené maso Státní veterinární správa
Barvou znehodnocené maso Barvou znehodnocené maso Přepravky s nákladem vyskládané na silnici u dodávky Čerstvé ryby chlazené ledem Zadržené potraviny z tržnice

Ve dvou případech se jednalo o porušení legislativy při přepravě potravin. Kontrolované osoby převážely ryby a další produkty rybolovu, jako jsou olihně či krabi, chlazené masné výrobky či chlazené vepřové uši bez dokladů o původu či bez označení. V některých případech přepravovaly zboží za nekontrolovaných teplot, část potravin již byla smyslově změněna. Celkem veterinární inspektoři znehodnotili barvou bezmála 100 kg potravin a nařídili jejich likvidaci v asanačním podniku na náklady kontrolovaných osob,“ píše se v tiskové zprávě, kterou zveřejnila SVS na svém webu.

Při kontrole byl odhalen jeden z přepravců, který neměl oprávnění pro převoz potravin, nutno podotknout, že se jedná o známou firmu, protože závažné nedostatky u něj byly zjištěny opakovaně. Přičemž za porušení bezpečnostních požadavků na potraviny může hrozit až padesátimilionová pokuta.

Nelegální sklad polotovarů v tržnici SAPA

Překvapením pro inspektory bylo také zjištění, že se v areálu pražské tržnice nachází nelegální sklad, který byl plný zmrazených polotovarů. Provozovatel, který tyto mražené potraviny skladoval a dál distribuoval, dostal na místě okamžitý zákaz činnosti a v následném správním řízení mu hrozí pokuta až jeden milion korun.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz