Česká vína letos získala hned dvě nejvyšší ocenění v Americe

Vinohrad s červenou vinnou révou v popředí Canva

Zatímco v loňském roce na soutěži Great American International Wine Competition v New Yorku Češi za svá vína titul šampionů nezískali, letos si odvezli rovnou dva. Vinaři se pyšní také sedmi platinovými a 17 zlatými medailemi. Která vína uspěla a bez čeho se při degustaci v domácím prostředí neobejdete?

Přečtěte si také

Mobilní telefony slaví 30 let. Na začátku byly jen pro ty nejbohatší, dnes se bez nich neobejdeme
Mobilní telefony slaví 30 let. Na začátku byly jen pro ty nejbohatší, dnes se bez nich neobejdeme

Česká vína na tom v žebříčku světové produkce nejsou vůbec špatně – důkazem jsou výsledky letošní soutěže Great American International Wine Competition. Letos si titul šampiona ukořistil Štěpán Maňák ze Žádovic s Tramínem červeným 2019 (výběr z hroznů). Další titul šampiona pak putuje do Velkých Bílovic – vinařství Václava Zapletala se jím může pyšnit za Rulandské šedé 2020 (pozdní sběr).

Platinové medaile si z New Yorku dovezla vinařství Štěpán Maňák, vinařství KOSÍK, Dvořáček LTM, Žůrek, Znovín Znojmo, Vinofol a Osičkovo VRO Group. Tuzemská vína získala celou řadu ocenění v konkurenci 953 vín z celého světa, což hovoří za vše. Aby toho nebylo málo, mohou se naši vinaři pochlubit dalšími 17 zlatými, 78 stříbrnými a 38 bronzovými medailemi.

Dospělý pár si vybírá víno v supermarketu Canva

Kvalitní víno dnes pořídíte i v supermarketech

Lahodná vína z tuzemské produkce dnes pořídíte také při běžných nákupech. Prodejci se snaží vyjít vstříc milovníkům vína, a tak se na pulty dostávají i oblíbené druhy od ověřených českých a moravských vinařů. Jaká vína najdete v aktuálních letácích a v oblíbených obchodech?

  • V Penny Marketech pravidelně zakoupíte chutné BIO víno z jihomoravského vinařství rodiny Cibulkových. Víno pěstují s ohledem na životní prostředí a nechávají jej dozrát v dřevěných i nerezových tancích a v barikových sudech.
  • Vinařství Ludwig na soutěži vydobylo hned 5 stříbrných medailí. Oblíbená jakostní vína s přívlastkem najdete do 5. 9. v akci v prodejnách Billa za 109,90 Kč.
  • Mezi platinovými vítězi se umístilo také vinařství Znovín Znojmo. Jejich přívlastková vína pořídíte například v Globusu.
  • Delikátní vína od Vinofolu, který patří mezi další úspěšné soutěžící, najdete v Lidlu za akční cenu 129,90 Kč. Nabídka trvá do neděle 29. 8.
  • Oblíbená moravská a česká vína najdete také v prodejnách JIP, Tesco, Albert, Kaufland, CBA a dalších. Pokud chcete najít své oblíbené víno v akci, zadejte jeho název do vyhledávače na Kupi.cz.

Kam na dobré víno?

Jak správně degustovat kvalitní víno?

Kromě správné teploty vína, která se liší podle typu vína, je důležité zvolit si i správnou sklenici. Zpravidla slouží jiná sklenice na červené a jiná na bílé víno. Vhodnou teplotu vína k podávání najdete přímo na etiketě. Po vychlazení je dobré nalévat první doušky – sklenice vždy držte za dlouhou nožku, abyste si nápoj zbytečně nezahřívali rukou. Pak už jen zkoumejte víno všemi smysly – nejprve si užijte pohled na barvu, hustotu a čirost vína. Dalším krokem je přivonění – vždy u vnitřního okraje sklenky, nikoliv uprostřed. Aby se aromatické složky uvolnily, můžete skleničkou párkrát jemně zatočit. Nakonec přichází na řadu nejoblíbenější část – ochutnání. Napijte se a víno poválejte v ústech. Vychutnávejte, než doušek spolknete. Tak na vaše zdraví!

Tip: Chcete před ochutnáním (zejména u starších vín) víno provzdušnit? Poslouží proces dekantace – a přesně to je důvod, proč nápoj přelít do dekantéru. Oddělí se případné nečistoty či sedlina a víno plně rozvine svůj potenciál. Elegantní dekantéry, otvíráky na víno i designové skleničky najdete v letácích Tescomy a Orionu. Levnější alternativy nabízí také prodejny Kik a Pepco.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz