Grilování bez masa: Pochutnejte si jako vegan a vyměňte flákotu masa za zdravější varianty

Veganský hamburger Unsplash

Ještě před pár lety platilo, že být vegan je skoro za trest. V restauraci možná tak mrkvový salát a v obchodě pár produktů na konci regálu. Od té doby ale rostlinná strava ušla pořádný kus cesty. Podívejte se s námi na aktuální veganskou nabídku tuzemských obchodů, budou se vám sbíhat sliny.

Přečtěte si také

Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete
Chytré hodinky hlídají zdravotní stav, množství tuku v těle a hlásí zaměstnavateli, jak a jestli pracujete

Pořádný flák sóji

Srpnové počasí doslova volá po pořádném víkendovém povyražení. Zatopený lom, pohodlná deka a rozpálený gril. Co si ale počít, když s sebou na výlet přiberete i vegana?

Není vůbec potřeba lámat si hlavu, pořádný burger dnes koupíte i v rostlinném provedení, takže si jistě pochutnáte všichni. Kupříkladu hypermarket Kaufland nabízí produkty značky Garden Gourmet, kde nechybí prakticky žádné z oblíbených jídel každého masožrouta – ať už je to veganský hamburger, klobása nebo třeba nugetky.

Hamburgery s veganským sýrem Violife

Sýr bez mléka

Vedle veganského burgeru se na grilu bude samozřejmě pěkně vyjímat i kus sýra. Že vegani a sýr nejdou dohromady? To už přeci dávno neplatí. Kupříkladu řecká společnost Violife se na výrobu veganských sýru specializuje už od počátku 90. let a ve svém sortimentu jich má dokonce více jak desítku. Namátkou třeba voňavý řecký sýr, mozzarellu nebo klasický sýr plátkový.

A to vše samozřejmě beze stopy mléka, což je velkou výhodou i pro lidi trpící různými intolerancemi či alergiemi. Žádný z produktů značky Violofie navíc vedle laktózy neobsahuje ani lepek.

Žena chystá chléb s avokádovou pomazánkou Canva

Rychlá svačinka

Pokud vás na grilování tolik neužije, určitě oceníte aspoň rychlou veganskou svačinu. Křupavé pečivo s pořádnou vrstvou pomazánky, třeba od značky Hamé. Ta už dávno nedělá pouze paštiku, jemných zeleninových pomazánek nabízí celou řadu. Je tak jenom na vás, jestli máte zrovna chuť na rajčatovou s oreganem, fazolovou či další. A pokud vám zmiňované příchutě nestačí, tradiční slovenská značka Lunter jich má v rukávu hned dalších devět. Třeba taková pažitková opravdu stojí za to.

Co takhle cizrnovou klasiku?

Rostlinné mléko na sto způsobů

A co jako sladkou tečku na závěr? Co třeba takové mléko bez mléka? Tedy mléko rostlinné. Tuto stálici českých nákupních seznamů asi není potřeba dlouze představovat. Dnes jej běžně dostanete v každé druhé kavárně jako alternativu k mléku kravskému. Rostlinné mléko ale zdaleka nemusí být pouze sójové – v obchodech je běžně k vidění i mandlové, kokosové či ovesné.

Všechny mají společné to, že jsou doslova nabité prospěšnými látkami. Mandle obsahují velké množství minerálních látek, například hořčík či vápník. Kokos je zase skvělým zdrojem manganu, který pomáhá udržovat správnou hladinu cukru v krvi.

Mandle vedle sklenice s mandlovým mlékem Canva

Nedocenitelné je pak kokosové mléko při vaření, což dobře vědí všichni milovníci indické kuchyně, kde tvoří nepostradatelnou součást kari omáček.

Tip: Mandlový nápoj Alpro Soya právě teď ulovíte v pořádné akci – do středy 18. 8. ho najdete v Penny, od čtvrtka pak dále v Lidlu, a to v obou případech v cenně litr za 39,90 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz