Lékárnička na cesty: Co s sebou přibalit na výlet a proč za tu prošlou v autě už nedostanete pokutu?

Lékárnička by vám v autě rozhodně neměla chybět Canva

Chystáte se na dovolenou nebo na výlet? Buďte obezřetní, kromě zážitků s sebou cestování nese i riziko úrazu. Abyste mohli rychle pomoct, potřebujete mít kromě základních znalostí první pomoci i dobře vybavenou lékárničku. V případě, že jedete autem, je vaší povinností mít autolékárničku v povinné výbavě – a hlavně nesmí být prošlá.

Přečtěte si také

Znáte ajvar? Balkánská pochoutka je k dostání i u nás a má mnoho využití
Znáte ajvar? Balkánská pochoutka je k dostání i u nás a má mnoho využití

Na výletech vás může lékárnička, kterou máte u sebe, doslova zachránit. Od klasiky, jako jsou náplasti a dezinfekce, se ti zdatnější turisté dovybavují také tekutým obvazem nebo hořčíkem proti nepříjemným křečím.

Co by podle lékárníků nemělo v lékárničce na cestách chybět?

  • náplasti
  • obvazy
  • léky na bolest a zažívací potíže
  • dobré je také mít u sebe teploměr nebo pinzetu
  • na škodu nejsou ani kapky proti alergii jako Zyrtec nebo Fenistil
  • pokud se vydáte na kolo nebo větší túry, pak si rozhodně nezapomeňte hořčík, ať už šumivé tablety nebo klasické, který zaručeně pomůže na křeče svalů po námaze

Tip z Kupi.cz: Tablety na čištění vody se budou hodit hlavně při výletech do oblastí, kde není pitná voda.

S cestou autem na dovolenu souvisí i autolékárnička

Jen málokdo z řidičů věnuje před odjezdem na dovolenou pozornost datu, které je uvedené na jejich autolékárničce. Nicméně i přesto, že je lékárnička zahrnuta do povinné výbavy auta, již více než dva roky neplatí, že byste za prošlou lékárničku dostali nějaký finanční postih při policejní kontrole – má to však jednu podmínku.

  • Lékárnička po expiraci projde u policejní kontroly bez pokuty jen v případě, že se v ní nachází neporušený a čistý obsah. Pokud se stane, že jste z ní použili jakoukoli věc, pak ji musíte doplnit a sledovat expiraci i ostatních prvků v ní.

Vše se dá vyřešit zcela jednoduše, a to koupí nové autolékárničky

Pokud zjistíte, že máte autolékárničku s prošlou dobu platnosti, novou seženete nejen ve specializovaných obchodech, ale i v běžných supermarketech nebo na benzinových pumpách. Podle typu vás přijde na zhruba 100 až 500 korun.

Tip: Pokud cestujete do zahraničí, pak doporučujeme podívat se, jaká je povinná výbava v dané zemi. I přesto, že platí tzv. Vídeňská úmluva z roku 1968, která říká, že dané vozidlo má být vybaveno podle země, v níž je registrováno, její vymahatelnost je někdy velmi problematická.