Pozor na to, jaký toaletní papír používáte! Může být skrytou hrozbou

Toaletní papír, který je sněhově bílý a nádherně voní, může způsobit například kvasinkovou infekci u žen. Canva

Vybíráte toaletní papír podle toho, zda je zrovna v akci, natištěných obrázků, barvy nebo vůně? Kupujete sněhově bílé, několikavrstvé toaletní papíry? Možná se budete divit, ale právě ty mohou být škodlivější variantou.

Přečtěte si také

Hromadný návrat zákazníků do kamenných prodejen a OC se nekoná. Čím je to způsobeno?
Hromadný návrat zákazníků do kamenných prodejen a OC se nekoná. Čím je to způsobeno?

Kvůli barevnému toaletnímu papíru nemusíte rozpoznat krev ve stolici

Toaletní papíry, které vypadají nejčistěji a nádherně voní, jsou překvapivě pro zdraví horší než ty, které nevypadají tak atraktivně.

Katka popisuje svou zkušenost „Před několika měsíci jsem poprvé v životě dostala kvasinkovou infekci, léčila se volně prodejnými léčivy z lékárny, ale pořád se mi infekce vracela. Už jsem byla zoufalá. Po hledání na různých diskusních fórech jsem zjistila, že kvasinkovou infekcí trpí obrovské množství žen, kterým se pravidelně vrací už několik let. Právě tam jsem přišla na to, že kvasinkovou infekci může způsobovat aviváž, parfémovaný toaletní papír, parfémované intimky a dokonce i některá mýdla na intimní hygienu. Když jsem přestala kupovat parfémovaný toaletní papír a vynechala při praní aviváž, kvasinková infekce zmizela.“

Barevné toaletní papíry jsou zase naprosto dokonalé v místnosti, kde máte toaletu, ale v konečném důsledku mohou uškodit nejvíc. Pokud totiž používáte černé, červené nebo jinak tmavě zabarvené, jen stěží odhalíte možné zdravotní potíže spojené s krvácením z konečníku, což bývá nejčastějším projevem rakoviny tlustého střeva.

Máte zálibu v barevných toaletních papírech? Kvůli jejich zabarvení nemusíte poznat zdravotní komplikace. Pixabay

Chlór už se k výrobě nepoužívá

Podle některých zdrojů se k výrobě papírových hygienických potřeb využívá okolo neuvěřitelných 100 tisíc chemických látek, přičemž v minulosti tou nejškodlivější ze všech býval chlór.

V dnešní době se místo něj používá oxid chloričitý, což není totéž. Při tomto procesu vzniká méně dioxinů – látek, které patří mezi nejjedovatější chemické sloučeniny, co dokážou vzniknout z lidské činnosti. Stále však platí, že zvláště zářivě bílý toaletní papír není ekologickým výrobkem bez chemie.

Který toaletní papír je ten nejlepší?

Nejlepší volbou je tedy paradoxně šedivý recyklovaný toaletní papír, nad kterým mnozí z nás ohrnují nos, protože není dostatečně bílý a hebký. Ale bohužel, ani ten není bez chyb a obsahuje například látku Bisfenol A (BPA), přičemž k jeho výrobě se také používá množství chemických látek, nicméně ne tolik.

O výskytu BPA, tedy endokrinního disruptoru, informoval výzkum publikovaný v časopise Enviromental Science and Technology. Tento druh toaletního papíru ale obsahuje minimální množství BPA – daleko víc ho najdete třeba na kreditní kartě nebo v plastových krabičkách na jídlo.

Nemusíme ale hned malovat čerta na zeď. Třebaže článků o škodlivosti toaletních papírů je plný internet, žádný z nich nezmiňuje, že v současnosti už existují mnohem šetrnější bělicí procesy, přičemž bělení čistým chlórem patří minulosti. Jedná se o metody Elemental Chlorine Free (ECF), Process Chlorine Free (PCF) a Totally Chlorine Free (TCF).

Potřebujete koupit toaletní papír?

Co tedy používat místo toaletního papíru?

Pokud jde o toaletní papír, nejlepší volbou se jednoznačně zdá být ten obyčejný, recyklovaný. Když budete příště kupovat toaletní papír, prozkoumejte si etiketu, třeba na ní bude napsáno, že toaletní papír byl vybělen bez použití chlóru a optických zesvětlovačů.

Nejlepší variantou ovšem zůstává voda, tedy bidet nebo sprcha. Jestliže máte ale příliš malou koupelnu a bidet se vám do ní nevejde, pak až budete vyměňovat toaletu, myslete na to, že se dají koupit záchodové mísy s integrovaným bidetem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz