Pozor na to, jaký toaletní papír používáte! Může být skrytou hrozbou

Žena na toaletě drží roli toaletního papíru Canva

Vybíráte toaletní papír podle toho, zda je zrovna v akci, natištěných obrázků, barvy nebo vůně? Kupujete sněhově bílé, několikavrstvé toaletní papíry? Možná se budete divit, ale právě ty mohou být škodlivější variantou.

Přečtěte si také

Kolik stojí krabička cigaret ve světě? U protinožců by vám spadla čelist
Kolik stojí krabička cigaret ve světě? U protinožců by vám spadla čelist

Voňavý či barevný? Takový papír může být nebezpečný

Toaletní papíry, které vypadají nejčistěji a nádherně voní, jsou překvapivě pro zdraví horší než ty, které nevypadají tak atraktivně. Právě přidaná vůně v nich totiž může být nebezpečná, jelikož může vést k různým nemocem, jako je například kvasinková infekce u žen. Stejné riziko hrozí i z parfemovaných intimek či závadných intimních gelů.

Barevné toaletní papíry jsou sice naprosto dokonalé v místnosti, kde máte toaletu, ale v konečném důsledku mohou uškodit nejvíc. Pokud totiž používáte ty černé, červené nebo jinak tmavě zabarvené, jen stěží odhalíte možné zdravotní potíže spojené s krvácením z konečníku, což bývá nejčastějším projevem rakoviny tlustého střeva.

Mnoho rolí toaletního papíru v rozličných barvách kozorog / Canva

Chlór už se k výrobě nepoužívá

Podle některých zdrojů se k výrobě papírových hygienických potřeb využívá okolo neuvěřitelných 100 tisíc chemických látek, přičemž v minulosti tou nejškodlivější ze všech býval chlór.

V dnešní době se však místo něj používá oxid chloričitý, což není totéž. Při tomto procesu vzniká méně dioxinů – látek, které patří mezi nejjedovatější chemické sloučeniny, co dokážou vzniknout z lidské činnosti. Stále ovšem platí, že zvláště zářivě bílý toaletní papír není ekologickým výrobkem bez chemie.

Který toaletní papír je ten nejlepší?

Nejlepší volbou je tedy paradoxně šedivý, recyklovaný toaletní papír, nad kterým mnozí z nás ohrnují nos, protože není dostatečně bílý a hebký. Ale bohužel, ani ten není bez chyb a obsahuje například látku Bisfenol A (BPA), přičemž k jeho výrobě se také používá množství chemických látek – nicméně ne tolik.

O výskytu BPA, tedy endokrinního disruptoru, informoval výzkum publikovaný v časopise Enviromental Science and Technology. Tento druh toaletního papíru však obsahuje minimální množství BPA – daleko víc ho najdete třeba na kreditní kartě nebo v plastových krabičkách na jídlo.

Nemusíme ale hned malovat čerta na zeď. Třebaže článků o škodlivosti toaletních papírů je plný internet, žádný z nich nezmiňuje, že v současnosti už existují mnohem šetrnější bělicí procesy, přičemž bělení čistým chlórem patří minulosti. Jedná se o metody Elemental Chlorine Free (ECF), Process Chlorine Free (PCF) a Totally Chlorine Free (TCF).

Potřebujete koupit toaletní papír?

Co tedy používat místo toaletního papíru?

Pokud jde o toaletní papír, nejlepší volbou se jednoznačně zdá být ten obyčejný, recyklovaný. Když budete příště kupovat toaletní papír, prozkoumejte si etiketu – třeba na ní bude napsáno, že toaletní papír byl vybělen bez použití chlóru a optických zesvětlovačů.

Nejlepší zdravotní variantou ovšem zůstává voda, tedy bidet nebo sprcha. Jestliže máte ale příliš malou koupelnu a bidet se vám do ní nevejde, pak až budete vyměňovat toaletu, myslete na to, že se dají koupit záchodové mísy, kde je přímo integrovaný.