Na Velký pátek zavřeno, v sobotu plno. Do obchodů vyrazilo o desítky procent zákazníků víc než obvykle

Obchody byly na některých místech úplně plné. Canva

Zatímco na Velký pátek byly obchody z důvodu vládního usnesení v boji proti koronaviru uzavřené, v sobotu je navštívilo enormně velké množství lidí.

Přečtěte si také

Máte doma tvrdou vodu? Možná vás ročně přijde mnohem dráž, než si myslíte!
Máte doma tvrdou vodu? Možná vás ročně přijde mnohem dráž, než si myslíte!

Až o 70 % více zákazníků v obchodech

Jak píše ČTK, podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) do obchodů v sobotu přišlo o 50 až 70 % více zákazníků, než tomu je běžně.

Na Velký pátek byly naopak mimořádně všechny prodejny uzavřené, protože momentálně platná opatření vztahující se k boji proti pandemii koronaviru ustanovují, že se o státních svátcích mohou otevřít jen lékárny, čerpací stanice a obchody na letištích a nádražích.

Právě SOCR ČR vyzval vládu, aby udělila výjimku a k uzavření prodejen na Velký pátek nedošlo. Prezident SOCR ČR Tomáš Prouza upozornil na riziko hromadění zákazníků i v dopise adresovaném vládě, který si můžete přečíst na webových stránkách svazu.

„Aktuální režimová opatření pro boj s koronavirem totiž zakazují prodej veškerého maloobchodního zboží, bez ohledu na velikost prodejny, a to jak během Velkého pátku, tak i Velikonočního pondělí. Tento stav vytváří reálné riziko výrazného zvýšení počtu nakupujících ve čtvrtek a následně během víkendu, a tudíž zhoršení epidemiologické situace,“ zaznělo v dopise. Opatření nicméně zůstala v původním znění.

Obchody byly plné, shodují se zákazníci

Například úvalská Billa měla dopoledne a odpoledne parkoviště prakticky stále plné aut. Zákazníci, kteří se na něj nevešli, parkovali i mimo něj. V obchodech bylo skutečně rušno, což nám potvrdila i řada oslovených zákazníků.

„V čáslavském Lidlu a Kauflandu mraky lidí,“ kroutí hlavou Jana. David nám zase poskytnul svoji zkušenost z Chocně „U Penny Marketu nebylo ani jediné místo na parkovišti, v Lidlu v podstatě to samé, navíc před vchodem stála fronta lidí, co čekali, až budou moci jít dovnitř.“ To samé popisuje Veronika z Mariánských Lázní „Šíleně našlapáno, nákupní vozíky sotva stačily.“

Situace během dne na mnohých místech kolísala, takže zatímco někteří zákazníci stáli v dlouhých frontách, jiní měli obchod téměř pro sebe. „Šla jsem ráno do Penny Marketu na Praze 3 a bylo nás tam jen pár, u kasy přede mnou stáli jen další dva lidé,“ popisuje jednu z výjimek Hana.

Někde se tvořily dlouhé fronty. Canva

O Velikonocích si dopřáváme

Velikonoce jsou svátky, při nichž právě jídlo hraje velkou roli. Přestože momentálně platí omezení styku s osobami a přejíždění z okresu do okresu, lidé si stále chtějí zlepšit náladu tím, že si tyto svátky užijí, k čemuž patří pečení tradičních moučníků a vaření svátečních jídel. Na mnohé z nich je však nutné nakoupit čerstvé suroviny.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz