Vyrobte si dezinfekční gel, je to hračka

Vlastní dezinfekční gel? Výroba není žádná věda! Pexels

Došel vám antibakteriální gel? Kromě možnosti koupě je tu ještě jedna – co třeba si jej vyrobit? Domácí dezinfekční gel na ruce je stejně účinný jako ten zakoupený, a recept na jeho výrobu se hodí znát nejen tehdy, když dezinfekční přípravky nejsou k sehnání, jako tomu bylo na začátku pandemie. Jak na to?

Přečtěte si také

Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy
Jak se v zimě starat o pokojovky: přesuňte je k oknu a otírejte listy

Také domácí prostředky fungují proti šíření nákazy – efektivně bojují nejen s bakteriemi, nýbrž i s jejich zárodky a viry. Klíčem k úspěchu je alkohol.

Přestože je ale tak snadné vyrobit si dezinfekční gel, který lze mít stále u sebe, myslete také na nutnost častého mytí rukou. Teprve na umyté ruce pro jejich ochranu během dne aplikujte antibakteriální přípravek. Bude se vám ovšem hodit i tehdy, když na vodu a mýdlo nenarazíte – například při nakupování a cestování.

Proč fungují dezinfekce na bázi alkoholu?

Vysokoprocentní alkohol má sám o sobě dezinfekční účinky. Je antibakteriální a dokáže zničit choroboplodné zárodky. Je to silný pomocník, jehož jedinou drobnou nevýhodou je fakt, že může vysušovat už tak dost namáhanou pokožku rukou – což je dobré řešit kvalitním krémem na ruce před spaním a pravidelnými hydratačními zábaly.

Aby tedy dezinfekce nebyla pouze účinným, avšak vysušujícím přípravkem, je tady řešení – můžete si připravit příjemný antibakteriální gel, který díky přítomnosti aloe vera bude o kůži také pečovat. Jeho jediná nevýhoda? Má omezené datum spotřeby, nezapomeňte jej proto během několika týdnů spotřebovat.

Gel aloe vera příjemně hydratuje, proto je vhodný jako složka dezinfekce. Nahradit jej může také glycerin. Pexels

Domácí antibakteriální gel na ruce

  • 2/3 hrnku 60% alkoholu (dá se zakoupit v lékárně)
  • 1/3 hrnku aloe vera gelu
  • 20 kapek oblíbeného esenciálního oleje

Hodit se vám bude i:

  • čistá miska
  • čistá lahvička
  • lžíce
  • samolepka

V menším šálku odměřte suroviny na výrobu domácího gelu. Obě klíčové složky, tedy alkohol a aloe vera, důkladně promíchejte v misce, přidejte esenciální olejíček dle výběru a vymíchejte gel hutné konzistence. Pak už jen stačí naplnit lahvičku a označit ji nadepsanou etiketou. Před prvním použitím nechte gel alespoň dva až tři dny odpočinout. Hotovo, svůj antibakteriální gel můžete mít stále u sebe!

A kde sehnat dezinfekci, když nemáte suroviny na její výrobu a do příprav se vám nechce pouštět? Kromě lékáren, jejichž akční letáky si můžete prohlédnout na Kupi.cz, seženete základní výběr antibakteriálních gelů také v drogeriích a supermarketech v oddělení drogistického zboží.

  • Tip: Víte, jak správně aplikovat dezinfekci na ruce? V ideálním případě si dejte na čas – vmasírujte ji do kůže, mělo by to trvat alespoň 20 vteřin. A důležité pravidlo? Na nic nesahat, dokud se dezinfekce nevsákne a ruce nejsou čisté a suché.

Jen pár minut a dezinfekční gel za zlomek ceny je hotov. Přípravek je šetrný k pokožce, proto není třeba se jej bát. Pustíte se do přípravy? Nebo vsadíte raději na ten z obchodu?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz