Biohacking je soubor změn, které vedou k pevnějšímu zdraví. Vyzkoušejte ho i vy

Ve zdravém těle zdravý duch – přesně tak by mohlo znít heslo biohackingu. Canva

Chcete být zdraví? Pak tady pro vás máme jednu z mnoha cest, jak toho docílit. Biohacking vám pomůže kontrolovat procesy celého vašeho organismu – a nejen to. Hecnete to? Respektive, hacknete? Přečtěte si, co je biohacking vlastně zač a jaké kroky můžete podniknout i vy sami.

Přečtěte si také

Jak se ráno rychle zbavit nevzhledných kruhů pod očima? První pomoc po probuzení
Jak se ráno rychle zbavit nevzhledných kruhů pod očima? První pomoc po probuzení

Biohacking je moderní pojem, který se stává součástí životního stylu, ale i výzkumů. V podstatě jde o pomyslnou optimalizaci vnitřního (a překvapivě i vnějšího) prostředí, díky které byste se měli cítit lépe.

Nejen ve svém těle, tedy fyzicky, nýbrž dokonce i psychicky. Podle pravidel biohackingu se můžete stát výkonnějšími, ale i zdravějšími.

Proč vlastně vyzkoušet biohacking?

Kromě zlepšení zdraví můžete zlepšit také svoji kondici. Samozřejmostí bývá i psychika v rovnováze a spolu s ní lepší soustředění se, efektivita a eliminace stresu. Co se týče organismu, pak je na místě zmínit odolnější imunitu, která je v této době více než důležitá.

Biohacking vám může i navýšit energii a produktivitu. Zkrátka a jednoduše – dostanete se do své ideální rovnováhy. Jak se říká, ve zdravém těle zdravý duch!

Zdravé tělo i mysl – biohacking je životní styl, který si zamilujete. Canva

Začněte životosprávou

Jak s biohackingem začít? Protože jste to, co jíte, zkontrolujte svoji stravu a stravovací návyky. Základem je vsadit na kvalitní potraviny, a to především na ty čerstvé. Co dalšího byste ještě měli vědět?

Tělu rozhodně nesvědčí některé složky potravin, jako jsou cukry, bílá mouka či alkohol. Co naopak můžete na jídelníček zařadit s radostí, to jsou zdravé tuky a sezónní ovoce a zelenina. Jezte vyváženou a bohatou stravu ze skutečných potravin – a sledujte, co se stane.

Rutina dělá zázraky

Pravidelná denní rutina je dalším krokem na cestě k úspěchu. Co doporučují odborníci? Nastavit si pravidelný režim – ve stejný čas vstávat a usínat, pravidelně jíst, pracovat a samozřejmě se i hýbat nebo odpočívat. Právě pohyb je dalším dílkem skládačky biohackingu. Jde totiž o činnost, která pozitivně ovlivňuje nejen psychiku, ale i zdraví.

Odpočinek je důležitý

Mnoho lidí se snaží neustále fungovat na plný výkon, od úspěšného docílení zdravé rovnováhy jim však brání jediné – nedostatek odpočinku. Jak ovšem odpočívat? Je mnoho způsobů, ten pravý pro vás ale musíte odhalit vy sami.

  • Můžete třeba relaxovat v přírodě, která má blahodárný vliv na imunitu i náladu.
  • Populární jsou také meditace. Nemusíte v nich být zběhlí, stačí začít – na pár minut zavřít oči a stáhnout se do sebe. Pravidelná meditace pozitivně ovlivňuje váš mozek a s ním i kvalitu života.
  • Odpočívat se nicméně dá i při dalších činnostech. Co třeba tvoření nebo čtení?
I odpočinek je součástí biohackingu. Canva

Chlad, nebo teplo?

Chlad je nejlepší doktor. Patříte mezi otužilce? Pak jeho benefity dobře znáte. A jestli ne, nebojte se otužování vyzkoušet. Pravidelná studená sprcha, procházka v tričku i při nižších teplotách nebo koupání v řece – otužování ovlivňuje imunitu, zlepšuje spánek, zdraví a zrychluje regeneraci.

Chcete-li na jaře otužování vyzkoušet, směle do toho. Začněte ovšem v pohodlí domova – na konci každé koupele si dopřejte ledovou spršku alespoň na několik vteřin, čas pomalu stupňujte. Jakmile si zvyknete, projděte se třeba v řece nebo se ponořte do jezera.

Ještě předtím, než však začnete, ujistěte se, že jste zdraví a o otužování si přečtěte pár článků. A že máte raději teplo? To vůbec nevadí, naopak – skvělým trikem, jak si udržet zdravou imunitu, je totiž také saunování.

Nezapomeňte na očistu

Dalším krokem je detox a přerušovaný půst. Biohackeři si zakládají na zdravé mikrobiotě střev – seskupení užitečných bakterií, které je dobré udržovat v rovnováze. Pokud se v ní nenacházejí, můžete pociťovat zdravotní komplikace.

Doplňky stravy nejen pro biohackery

Jak ještě můžete podpořit tělo? Existuje mnoho potravinových doplňků a podpůrných suplementů, které mohou podpořit imunitu. Jde například o superpotraviny, ale užívat lze také nootropika, které zlepšují funkce mozku.

A jak se tedy stát biohackerem? Pozorujte své tělo, naslouchejte mu. Sledujte své potřeby a starejte se o tělo dobře – všechno ostatní už půjde hladce.