Tipy a triky, jak se zbavit mravenců v domě

Jak zlikvidovat mravence doma Canva

Když mravenci útočí – i tak by se dala nazvat situace, kdy se k vám do kuchyně nastěhuje celá rodina malých nezvaných hostů. Nejčastějším důvodem je samozřejmě dostatek potravy. Objevili jste mravenčí cestu nebo mravence v potravinách? Zbavte se jich pomocí našich rad.

Přečtěte si také

Prát ekologicky zvládne každý. Vyrobte si domácí prací gel, který vaše prádlo provoní na dlouho
Prát ekologicky zvládne každý. Vyrobte si domácí prací gel, který vaše prádlo provoní na dlouho

Hmyz v kuchyni? To není zrovna příjemné zjištění. A to platí také pro malé šikovné mravence, kteří si k vám mohou najít cestu po fasádě, škvírami nebo dokonce dveřmi z terasy. Základem pro vytvoření domova bez nežádoucího hmyzu je samozřejmě prevence. A když už se stalo, že vás mravenčí kolonie navštívila, pak nezbývá, než důsledně zakročit.

Prevencí proti hmyzu

Úklid – to je samozřejmě krok číslo jedna. Pravidelný úklid můžete zpestřit esenciálními olejíčky a octem. Zatímco vonné oleje jako eukalyptus, citronela či levandule odpuzují více druhů hmyzu, ocet vám úklid usnadní a ještě zabrání vstupu mravencům – ti ho totiž nemají rádi. Kromě pravidelného vytírání a utírání prachu je dobré v rámci prevence také zvážit uskladňování potravin. Nesprávné skladování ve spíži usnadní útok mravenců – ti se dostanou přes papírové obaly. Proto dbejte na skladování surovin v plastových či skleněných dózách, do kterých se hmyz nemá šanci dostat.

Voňavé bylinky

Milujete bylinky a používáte je nejen v kuchyni? Ozdobte si parapety oken bylinkami v květináči. Silné aroma některých rostlin odpuzuje hmyz – mnohdy tak ani nebudete potřebovat sítě do oken. Volte třeba bazalku, mátu, eukalyptus nebo osvědčenou a krásnou levanduli. A že nejste příznivci pěstování zeleně? Nevadí. Pomohou vám vonné esenciální olejíčky zmíněných bylin. Ty můžete smíchat s vodou a postřik aplikovat na vstupy do domu, do oken a všude tam, kudy se k vám může dostat nezvaný hmyz.

Bylinky v květináči

Bylinky v květináči mravence odpudí Canva

Do boje proti mravenčí armádě

A když najdete zástup mravenců? Zkřižte jim cestu kořením. Díky dobře vyvinutému čichu nesnesou výrazné vůně. Můžete vytvořit posyp třeba z pepře. Podobně by měla zafungovat také skořice, sůl nebo pálivá paprika. Dobrým preventivním opatřením je také voňavý hřebíček. A co použít kromě koření? Třeba zubní pastu nebo prášek do pečiva.

Prostředek proti mravencům v akci

Zabydlená rodina mravenců

Pokud najdete mravence v potravinách, nezbývá, než je vyhodit, případně hmyz odlákat do nastražených pastí. Ty nalákají mravence a znemožní jim past opustit. Poslední možností jsou pak chemické postřiky či nástrahy na mravence, které však malé nezbedníky zahubí. Většinou jde o krajní řešení – s ohledem na domácí mazlíčky, děti a skladování potravin s chemií spíše opatrně. Raději mravence vypuďte pomocí babských rad – klid máte zaručen.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!