Tipy a triky, jak se zbavit mravenců v domě

Jak zlikvidovat mravence doma Canva

Když mravenci útočí – i tak by se dala nazvat situace, kdy se k vám do kuchyně nastěhuje celá rodina malých nezvaných hostů. Nejčastějším důvodem je samozřejmě dostatek potravy. Objevili jste mravenčí cestu nebo mravence v potravinách? Zbavte se jich pomocí našich rad.

Přečtěte si také

Trh s biopotravinami stále roste a Češi se je nebojí nakupovat ve velkém. Důvodem je nízká cena
Trh s biopotravinami stále roste a Češi se je nebojí nakupovat ve velkém. Důvodem je nízká cena

Hmyz v kuchyni? To není zrovna příjemné zjištění. A to platí také pro malé šikovné mravence, kteří si k vám mohou najít cestu po fasádě, škvírami nebo dokonce dveřmi z terasy. Základem pro vytvoření domova bez nežádoucího hmyzu je samozřejmě prevence. A když už se stalo, že vás mravenčí kolonie navštívila, pak nezbývá, než důsledně zakročit.

Prevencí proti hmyzu

Úklid – to je samozřejmě krok číslo jedna. Pravidelný úklid můžete zpestřit esenciálními olejíčky a octem. Zatímco vonné oleje jako eukalyptus, citronela či levandule odpuzují více druhů hmyzu, ocet vám úklid usnadní a ještě zabrání vstupu mravencům – ti ho totiž nemají rádi. Kromě pravidelného vytírání a utírání prachu je dobré v rámci prevence také zvážit uskladňování potravin. Nesprávné skladování ve spíži usnadní útok mravenců – ti se dostanou přes papírové obaly. Proto dbejte na skladování surovin v plastových či skleněných dózách, do kterých se hmyz nemá šanci dostat.

Voňavé bylinky

Milujete bylinky a používáte je nejen v kuchyni? Ozdobte si parapety oken bylinkami v květináči. Silné aroma některých rostlin odpuzuje hmyz – mnohdy tak ani nebudete potřebovat sítě do oken. Volte třeba bazalku, mátu, eukalyptus nebo osvědčenou a krásnou levanduli. A že nejste příznivci pěstování zeleně? Nevadí. Pomohou vám vonné esenciální olejíčky zmíněných bylin. Ty můžete smíchat s vodou a postřik aplikovat na vstupy do domu, do oken a všude tam, kudy se k vám může dostat nezvaný hmyz.

Bylinky v květináči
Bylinky v květináči mravence odpudí Canva

Do boje proti mravenčí armádě

A když najdete zástup mravenců? Zkřižte jim cestu kořením. Díky dobře vyvinutému čichu nesnesou výrazné vůně. Můžete vytvořit posyp třeba z pepře. Podobně by měla zafungovat také skořice, sůl nebo pálivá paprika. Dobrým preventivním opatřením je také voňavý hřebíček. A co použít kromě koření? Třeba zubní pastu nebo prášek do pečiva.

Prostředek proti mravencům v akci

Zabydlená rodina mravenců

Pokud najdete mravence v potravinách, nezbývá, než je vyhodit, případně hmyz odlákat do nastražených pastí. Ty nalákají mravence a znemožní jim past opustit. Poslední možností jsou pak chemické postřiky či nástrahy na mravence, které však malé nezbedníky zahubí. Většinou jde o krajní řešení – s ohledem na domácí mazlíčky, děti a skladování potravin s chemií spíše opatrně. Raději mravence vypuďte pomocí babských rad – klid máte zaručen.