Jak rychle a levně ohřát vodu v bazénu na zahradě

Správná teplota vody v bazénu je zásadní pro příjemné plavání.

Patříte-li mezi neustále se zvyšující počet majitelů zahradních bazénů, jistě jste už přemýšleli nad tím, jak si poradit se zajištěním optimální teploty vody po co možná nejdelší období v roce. Existuje několik řešení, která dokáží vodu v bazénu ohřát na příjemnou teplotu, nicméně se liší svou pořizovací cenou a účinností.

Přečtěte si také

Mrkvové pyré a šťavnaté kuře jsou dokonalou kombinací
Mrkvové pyré a šťavnaté kuře jsou dokonalou kombinací

Voda v bazénu se dá ohřát 4 způsoby, konkrétně se jedná o použití:

  • elektrického ohřevu
  • tepelného čerpadla
  • solárního ohřevu
  • vhodného zastřešení

Je vhodné zkombinovat doporučené zastřešení pro určitý typ bazénu s některým typem aktivního ohřevu vody. Zastřešení, nejčastěji vyráběné z polykarbonátu, zabrání nejen úniku tepla, dokáže také udržet bazén bez nečistot, které by se do něj jinak určitě dostaly. Samotné zastřešení dokáže vodu udržet o zhruba 5° teplejší v porovnání s nekrytým bazénem. Ani to však někdy nemusí stačit a je nutné sáhnout po některé z možností, která dokáže vodu přihřát o dalších několik stupňů.

Vytápění bazénu čistě pomocí elektrické energie by bylo sice rychlé, nicméně poněkud neekonomické a museli bychom si kvůli němu sáhnout hlouběji do kapsy. Proto se mu dnes nebudeme radši příliš věnovat.

Zastřešení bazénu udrží vodu teplejší a zabrání vniknutí nečistot do vody.

S vhodným zařízením slunce vodu prohřeje dostatečně

Pokud při ohřevu vody chcete mít nulové provozní náklady, vhodným řešením pro vás bude solární panel. Jeho pořizovací cena se liší podle jeho plochy a výrobce, investice se vám však brzy vrátí v podobě teplé vody zadarmo. Solární panely fungují tak, že je do nich pomocí filtrace vháněna studená voda z bazénu, ta se následně během průchodu panelem ohřeje a putuje zpět do bazénu.

Musíme dbát na vhodné umístění solárního ohřevu. Nejlepším místem bude to, kam dopadá v průběhu dne nejvíce slunečních paprsků. Pokud by se však časem ukázalo, že jeden solární panel nedokáže zajistit dokonalý ohřev vody, je možné propojit více těchto panelů za sebou a zvýšit tak jejich celkovou účinnost. Důležité je - zamyslet se nad výkonem filtračního zařízení, které bude do panelů vodu dopravovat. 

Levnější varianta:

Solární panel Slim 360 (UNI HOBBY 2 590 Kč) pohlcuje tepelnou energii slunečních paprsků a předává ji vodě, která panelem proudí. Chladná voda z bazénu je pomocí bazénové filtrace vháněna do solárního panelu, kde se ohřívá a vrací se zpět do bazénu. Solární panel Slim napojíte na běžné hadice a součástí balení jsou i spony a hadicové trny k napojení. Tento solární panel však není určen k montáži na střechy, pergoly apod. Solární ohřev musí být vedle bazénu umístěn tak, aby byl na stejné úrovni hladiny vody, nebo pod její úrovní. 

Pyramida - výhodná sada pro vyhřátí velkých bazénů (4 499 Kč). Sada obsahuje dvě solární pyramidy Sun, regulační ventil a instalační sadu. Vhodná je pro pískové filtrace s průtokem 4 m3 za hodinu a větším.

Optimální teplota vody v bazénu se pohybuje mezi 23° a 28° teploty.

Vodu si můžete ohřát i při nižších venkovních teplotách

Další uvažovanou možností při výběru zařízení pro ohřev bazénu je tepelné čerpadlo. V tomto případě se bude jednat o opravdu nemalou počáteční investici, protože cena kvalitních tepelných čerpadel začíná na cca 25 000 Kč. Tato vysoká částka je však vyvážena vysokou účinností těchto zařízení a možností ohřevu vody i při zamračeném a chladnějším počasí. Tepelná čerpadla jsou totiž schopná ohřívat vodu od zhruba 12° venkovní teploty.

Spolehlivým řešením pro bazény s objemem vody do 50 m3 může být tepelné čerpadlo Azuro 8,5 kW, které je v prodejnách Mountfield k dostání za 30 300 Kč.

Tepelné čerpadlo funguje tak, že z okolního vzduchu odebírá teplo a s pomocí tepelného výměníku jím ohřívá vodu. Právě ze vzduchu získá asi 80 % tepla a zbylých 20 % zajistí elektrická energie.

Je nezbytné zvolit takové tepelné čerpadlo, které bude mít dostatečný výkon, aby dokázalo vodu v bazénu prohřát na tu správnou teplotu. Je také lepší svěřit jeho instalaci do rukou odborníků, protože se už nejedná o jednoduché zařízení.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz