Jak rychle a levně ohřát vodu v bazénu na zahradě?

Žena v bazénu se třese zimou Antonio Guillem / Shutterstock.com

Patříte-li mezi neustále se zvyšující počet majitelů zahradních bazénů, jistě jste už přemýšleli nad tím, jak si poradit se zajištěním optimální teploty vody po co možná nejdelší období v roce. Existuje několik řešení, která dokážou vodu v bazénu ohřát na příjemnou teplotu, nicméně se liší svou pořizovací cenou a účinností.

Přečtěte si také

Zábava jen pár kroků od domu. Jak vybrat venkovní dětské hřiště, které zabaví malé i velké?
Zábava jen pár kroků od domu. Jak vybrat venkovní dětské hřiště, které zabaví malé i velké?

Jak na ohřev vody?

Voda v bazénu se dá ohřát 4 způsoby, konkrétně se jedná o použití:

  • elektrického ohřevu
  • tepelného čerpadla
  • solárního ohřevu
  • vhodného zastřešení

Zastřešení se vám rozhodně vyplatí

Je vhodné zkombinovat doporučené zastřešení pro určitý typ bazénu s některým typem aktivního ohřevu vody. Zastřešení, nejčastěji vyráběné z polykarbonátu, zabrání nejen úniku tepla, ale dokáže také udržet bazén bez nečistot, které by se do něj jinak určitě dostaly.

Samotné zastřešení dokáže vodu udržet o zhruba 5 °C teplejší v porovnání s nekrytým bazénem. Ani to však někdy nemusí stačit a je nutné sáhnout po některé z možností, která dokáže vodu přihřát o dalších několik stupňů.

Vytápění bazénu čistě pomocí elektrické energie by bylo sice rychlé, nicméně poněkud neekonomické a museli bychom si kvůli němu sáhnout hlouběji do kapsy. Proto se mu dnes nebudeme radši příliš věnovat.

Zastřešení bazénu udrží vodu teplejší a zabrání vniknutí nečistot Canva

S vhodným zařízením slunce vodu prohřeje dostatečně

Pokud při ohřevu vody chcete mít nulové provozní náklady, vhodným řešením pro vás bude solární panel. Pořizovací cena se liší podle jeho plochy a výrobce, investice se vám však brzy vrátí v podobě teplé vody zadarmo. Solární panely fungují tak, že je do nich pomocí filtrace vháněna studená voda z bazénu, ta se následně během průchodu panelem ohřeje a putuje zpět do bazénu.

Dbát musíte na vhodné umístění solárního ohřevu. Nejlepším místem bude to, kam dopadá v průběhu dne nejvíce slunečních paprsků. Pokud by se ovšem časem ukázalo, že jeden solární panel nedokáže zajistit dokonalý ohřev vody, je možné propojit více těchto panelů za sebou a zvýšit tak jejich celkovou účinnost. Důležité je zamyslet se nad výkonem filtračního zařízení, které bude do panelů vodu dopravovat.

Vodu si můžete ohřát i při nižších venkovních teplotách

Další možností při výběru zařízení pro ohřev bazénu je tepelné čerpadlo. V tomto případě se bude jednat o opravdu nemalou počáteční investici, protože cena kvalitních tepelných čerpadel začíná na cca 25 000 Kč. Tato vysoká částka je však vyvážena vysokou účinností těchto zařízení a možností ohřevu vody i při zamračeném a chladnějším počasí. Tepelná čerpadla jsou totiž schopná ohřívat vodu od zhruba 12 °C venkovní teploty.

Tepelné čerpadlo funguje tak, že z okolního vzduchu odebírá teplo a s pomocí tepelného výměníku jím ohřívá vodu. Právě ze vzduchu získáte asi 80 % tepla a zbylých 20 % zajistí elektrická energie.

Je nezbytné zvolit takové tepelné čerpadlo, které bude mít dostatečný výkon, aby dokázalo vodu v bazénu prohřát na tu správnou teplotu. Je také lepší svěřit jeho instalaci do rukou odborníků, protože se už nejedná o jednoduché zařízení.

Pro vaše bezstarostné koupání

Je nezbytné zvolit takové tepelné čerpadlo, které bude mít dostatečný výkon, aby dokázalo vodu v bazénu prohřát na tu správnou teplotu. Je také lepší svěřit jeho instalaci do rukou odborníků, protože se už nejedná o jednoduché zařízení.