Nejvyšší čas postarat se o trávník. Dopřejte mu po zimě tu nejlepší vzpruhu

Ještě než se vrhnete do rutinní péče o trávník, věnujte mu chvíli – je čas podpořit jej v regeneraci My Ocean Production / Shutterstock.com

S jarem přichází čas oživit ospalý travnatý porost – respektive dopřát mu po náročném zimním období vzpruhu. Jak o trávník pečovat a které nezbytné úkony je třeba udělat na jaře, aby zůstal krásný po celý rok? Máme pro vás tipy, jak travnaté ploše vrátit šťavnatou zeleň. Pusťte se do toho, ať vaše zahrada brzy zazáří!

Přečtěte si také

Co jíst, aby vám nebylo horko? Chilli, meloun a vlažný čaj fungují na 100 %
Co jíst, aby vám nebylo horko? Chilli, meloun a vlažný čaj fungují na 100 %

Je čas postarat se o trávník. I když venku ještě panují v noci poměrně nízké teploty, odpolední paprsky slunce vás zvou k první práci na zahradě. Čím začít a jak vdechnout trávníku život po zimních měsících?

I zahrada si zaslouží zahradní úklid

Jarní úklid by se neměl týkat jen vašeho domova – také zahrada si zaslouží pozornost a očistu. Než se vrhnete do dalších úkonů, projděte si celou zahradu a opečujte ji. Můžete rovnou odzimovat terasu, zamést zahradní cesty a chodníky. Z trávníku odstraňte kamínky a větvičky, vyfoukejte nebo shrabejte případné zbytky listí z podzimu – teprve pak bude ideální načasování pro kontrolu vaší zahradnické výbavy. Máte rukavice a nadšení? Tak směle do toho.

Tip: Dříve, než se vyšplhají jarní teploty směrem nahoru, máte prostor postarat se o zahradní techniku. Je ideální čas zkontrolovat sekačku a dopřát ji odzimování. Zkontrolujte přístroj, nechte nabrousit nože a očistěte i všechny další zahradní pomocníky, aby byli připraveni pro bezpečnou práci.

Pokud si chcete pořídit novou techniku, prolistujte aktuální akční letáky z kategorie zahrada a bydlení na Kupi.cz.

Dejte sbohem mechům

Chcete nechat trávník nadechnout? Tak to je potřeba rychle zakročit proti mechům, které rostou již při velmi nízkých teplotách. Aby trávník dýchal a zároveň nebyl vytlačován mechy, je potřeba jej ošetřit vhodným přípravkem. Běžně se používají ty na bázi vápníku, které látku postupně uvolňují – vápník trávníku neškodí, zato upraví pH a rychle zatočí s mechy, dokonce na delší období. A kdy na vápnění? Časně na jaře, takže směle do toho.

Tip: Vápnění vylepšuje strukturu půdy a zároveň ji dezinfikuje. Nemělo by se však přehánět, optimální doba pro tento postup je jednou za 3 až 4 roky. Směsi pak můžete použít častěji. Vždy se řiďte návodem od výrobce, který je uveden na obalu.

Vertikutace jako klíč k vitálnímu trávníku

Jak trávník prohrábnout a provzdušnit? Přece vertikutátorem! Tento krok zbaví porost nejen mechů, ale i odumřelé trávy či rostlin, tedy všech zbytků, které nedovolí trávníku dýchat. Je to taková hlubší očista, která trávník perfektně oživí a připraví na nadcházející sezónu. Vertikutace je v podstatě prořezávání trávníku – ta správná se provádí v hloubce 3 až 5 cm a na výběr máte hned dvě možnosti. Můžete si pomoci ručním vertikutátorem, nebo, ještě lépe, tím elektrickým.

Tip: Nevlastníte vertikutátor? Travní plsti lze zbavit trávník i jinak – pro tento účel slouží speciální přípravky v podobě hnojiva s bakteriemi, které se o zbytky postarají. Je u nich potřeba jediné – udržovat po aplikaci trávník vlhký alespoň tři týdny. Jednoduché, že?

Zbožňujete svůj trávník? Pokud ano, péči vertikutátorem si rozhodně zaslouží Canva

Obnovte zeleň, radujte se z krásného trávníku

Trávník jste zbavili nevzhledné plsti, ale co s holými nebo poničenými místy? To je příležitost pro výsev, aby byl zase jednolitý, krásný a hustý. Kromě vhodného osiva si rovnou pořiďte i vhodné hnojivo – právě přihnojení pomůže trávníku načerpat potřebné živiny pro růst. Některé přípravky jsou vyloženě regenerační a pomohou porostu rychle se zazelenat.

Máte někde také zahradní koutky, kde se trávě nedaří? Stinná či vlhká místa osejte odolnější nebo speciální trávou. Trávníkem, který vytvoří krásný zelený koberec i tam, kde nesvítí slunce, aby byl krásný povrch na každém centimetru zahrady. Už se těšíte, až si tam budete moci vychutnávat odpočinek se šálkem kávy?

Tip: Jak správně aplikovat granulovaná hnojiva? Pozor, nikdy na vlhký trávník! V takovém případě se mohou granulky přichytit na stébla trávy a popálit ji. Hnojte vždy za sucha.

Kde to všechno sehnat?

O tom, kde mají zahradní pomocníky v akci, se dozvíte jednoduše v kategorii zahrada na Kupi.cz. Projděte si i aktuální letáky Obi, Baumaxu, Mountfieldu či Hechtu – můžete prozkoumat sezónní slevy a ve většině případů si zboží v akci i nechat doručit domů. Je to snadné!