Hory nám chybí, horské slunce ale nemusí. Vyzkoušejte to domácí, chválily ho už naše babičky

Chválily ho už naše babičky, teď je opět v kurzu: Vyzkoušejte domácí horské slunce Kupi.cz

Na hory nemůžeme, ale to ještě neznamená, že si nemůžeme dopřát alespoň horské slunce. Přístroj, který znaly už naše babičky, se jmenuje úplně stejně – a dokonce má velmi podobné účinky. Jemně opaluje, prohřívá, údajně doplní i vitamin D, a ještě vám umožní vychutnat si doma chvíli pro sebe. Víte, že zatočí třeba i s akné?

Přečtěte si také

Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod
Na český trh vstoupil další řetězec. Největší německý prodejce pánské módy ANSON'S otevřel v Praze svůj první obchod

Zpět na vrchol

Horské slunce se pomalu, ale jistě dostává zpět na výsluní. Moderní přístroje jsou bezpečné a nahrazují obličejové solárium. Mohou vám tak nejen navodit pocit odpočinku na sluníčku, nýbrž dokonce i sjednotit barevný tón pleti. Pozor, nepleťte si horské slunce s infračervenou lampou. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Kvůli pandemii a opatřením tráví lidé více času doma, místo aby si v přírodě užívali první jarní paprsky slunce. Možná i proto vzrostl zájem o nákup obličejových solárií. Ty mají údajně doplňovat i vitamín D – jak to funguje v praxi?

Dostatek vitaminu D patří mezi hlavní indikátory zdraví – právě tento vitamin má totiž prokazatelný vliv na imunitu. Vitamin D podle vědců může pomoci také v boji proti koronaviru, odborníci totiž potvrdili, že mnoho nemocných jej má nedostatek. I to může být důvodem, proč je po horských sluncích zvýšená poptávka.

Za horským sluníčkem na hory nemůžeme. Horské sluníčko si ale můžeme dopřát i přímo doma v obýváku Canva

Jak horské slunce funguje?

Přístroj neslouží jen pro vykouzlení bronzového opálení obličeje, při nesprávné aplikaci může kůži dokonce spálit. Výrobek produkuje UV záření, ovšem i před ním je potřeba se chránit, jinak riskujete poškození kůže, zraku či zvýšení rizika rakoviny kůže. Stejně tak jako do solária nebo na sluníčko je tedy potřeba volit ochranný přípravek s vhodnými filtry a nezbytné ochranné brýle.

Jak přístroj používat? Podle návodu u každého výrobku.

  • Je dobré dodržovat vzdálenost od přístroje, zvolit si vhodnou a komfortní polohu a pak už si jen vychutnat hřejivou chvilku pro sebe.
  • Nemyslete si však, že před horským sluncem budete moci trávit hodinu či dvě – stačí pár minut, podle typu vaší pokožky.
  • Jestliže jste světlý typ, stačí 5 minut. Teprve pokud se na slunci opalujete běžně dohněda, můžete si dopřát až 15 minut. Maximum je 30 minut, což je čas doporučený tmavým typům.

Benefity obličejového solária

Co tedy přístroj umí? Podobně jako slunce mírně vysušuje pokožku, což může mít pozitivní vliv na dermatitidy, lupénku nebo akné. V těchto případech se nicméně vždy poraďte s lékařem. Prohřátí může přispět také k uvolnění dutin při rýmě.

Vybírat můžete podle výkonu či barvy vyzařovaného světla – horská slunce kombinují například modrou barvu, která uklidňuje a snižuje krevní tlak. Některé výrobky disponují také časovačem, dálkovým ovládáním nebo funkcí infralampy. Lišit se pak mohou cenou.

Infračervená lampa: Nepleťte si ji s horským sluncem, není to totéž Kupi.cz

Infračervená lampa pro zdraví

Nepleťte si opalovací horské slunce (solárium) s infralampami. Ty totiž neprodukují UV záření, ale patří mezi léčebné přístroje využívané pro fototerapii – léčbu světlem. Biolampy pro změnu můžete využít, pokud vás trápí revma, dermatologická onemocnění, rýma či bolesti svalů. Infračervené světlo eliminuje bakterie a viry, ulevuje od bolesti, podporuje dýchací cesty a má protizánětlivé účinky.

Na jaké bázi lampa funguje? Vyzařuje infračervené vlny, které lidský organismus absorbuje. Při vzniku tepla se uvolňují a odcházejí škodlivé látky, a také dochází k rozšíření cév, prokrvení, nakopnutí imunity a uvolnění svalstva. A to není vše – infralampa také pomáhá při hojení ran a jizev, které jsou mnohdy nevzhlednou vadou na kráse. 

Kdy hřejivé pomocníky (ne)využívat?

  • Infralampě či horskému slunci by se raději měly vyhnout těhotné ženy, stejně tak není jejich používání doporučeno, pokud trpíte onemocněním rakoviny kůže.
  • Sporné je rovněž používání u děti – třeba infralampa vhodná není, protože dětí nemají ty správné schopnosti termoregulace.
  • Nevhodné je rovněž použití s nedoporučenými přípravky – a zatímco v případě UV lampy je dobré pokožku chránit, při prohřátí infralampou neaplikujte přípravek žádný, abyste se nepopálili.

Pokud si pořád nejste jistí, čtěte indikace a manuály výrobce, nebo se poraďte se svým lékařem. A pak už si jen odpočiňte – s hřejivým teplem a třeba i příjemnou hudbou. Je to jen a jen vaše chvilka.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz