Jak se v zimě starat o psa či kočku?

Pes v oblečku a páníček stojící v zimě na sněhu eva_blanco / Shutterstock.com

Zima, nízké teploty a jedna plískanice za druhou. Takové počasí nesvědčí ani našim čtyřnohým miláčkům. Co přesně potřebují, nám ale nepoví – musíme si s tím poradit sami. Přečtěte si proto, jakou péči jim v tomto období dopřát a jak se o ně správně postarat. Nechcete to přece podcenit.

Přečtěte si také

Vojtěška není jen pro dobytek, tato nutričně nabitá superpotravina může vyléčit spoustu zdravotních potíží
Vojtěška není jen pro dobytek, tato nutričně nabitá superpotravina může vyléčit spoustu zdravotních potíží

Bezpečí, komfort a správná zimní péče. Ať už máte kočku nebo psa, máme pro vás hned několik zásad pro zimní péči. Čím se v těchto měsících do příchodu jara řídit?

1. Přesuňte psa či kočku do domu

Chlad se netýká jen lidí – tento pocit může sužovat i zvířata. Přestože se psi a kočky často pohybují venku i v zimě, měli by mít také teplé vnitřní zázemí, obzvláště, pokud mrzne – a je úplně jedno, zda jim umožníte pobyt v domě, nebo jim připravíte pelíšek v garáži či izolované boudě.

Prostě a jednoduše – i mazlíčci si zaslouží hřejivé a pohodlné místečko. Koutek, kde přečkají chladné záchvěvy zimního počasí.

  • Pozor! Pokud jsou mazlíčci celoročně venku, domů je neberte, abyste jim nezpůsobili teplotní šok – bouda, chodba či garáž postačí.
Spící kočka v pelíšku před zasněženým oknem Shutterstock.com

2. Oblečky pro psy i kočky

Zatímco některá plemena psů snesou i ty nejnižší zimní teploty, jiné šlechtěné rasy jsou na chlad náchylnější, nejčastěji pak malá psí plemena. Pokud k nim patří i váš chlupatý miláček, nebojte se ho vyzbrojit teplým psím oblečkem. Svršky chrání nejen před větrem, ale i chladem a promoknutím. Bundy jsou navíc vhodné nejen pro psy, ale i pro kočky.

A co je důležité při výběru oblečku? Kromě správné velikosti i postupné navykání – obleček by pro zvíře neměl být stresovým faktorem. Pomůže hrst pamlsků a postupný, pomalý trénink.

Namotivujte svého mazlíčka

3. Zateplete pelech

Připravit psům či kočkám hřejivý a kvalitní pelech či matraci je dnes zcela běžné. Pozor si však v zimě dejte na topná tělesa – přestože lidem připadají jako běžná součást bydlení, zvířata by se o přímotop nebo jiné topidlo mohla popálit. I na to je potřeba myslet, když mazlíčky vpustíte do domu.

Dvojice psů v oblečcích otsphoto / Shutterstock.com

4. Doplňky stravy

Starší mazlíčky je dobré v zimě pravidelně kontrolovat. Nebojte se zimní návštěvy veterináře, který zkontroluje nejen stav kloubů a srsti, ale i celkovou kondici zvířete. V zimě není tolik důležité podávat antiparazitika, na co je však dobré myslet, jsou doplňky stravy.

  • Pes by měl v zimě dostávat potraviny bohaté na minerály, bílkoviny a tuky.
  • Podobně jako u lidí, i mazlíčkům můžete doplnit vitaminy a minerály také náhradní formou.
  • A co se rozhodně neztratí? Lososový olej, který chrání srst i imunitu pejska či kočičky.
Myslete i na své zdraví

Tip: V zimním období mohou trpět tlapky zvířat – kontrolujte proto jejich stav a v případě suchých a popraskaných míst, za které bývá zodpovědná posypová sůl a mráz, vyberte vhodné mazání. K péči jsou vhodné krémy s kolagenem, které zakoupíte ve zverimexech.