Řidiči, v zimě pozor na kočky pod kapotou! Jaké vychytávky dokážou zabránit neštěstí?

Kočka pod kapotou Sergey Cherkasov / Shutterstock.com

Každoroční problém řidičů je opět tu. Teplo z automobilů láká kočky, které se rády pod kapotou nebo na pneumatikách schovávají před mrazivým počasím. Řidiči pak mnohdy nevědomky auto nastartují a kočkám způsobí vážná poranění. Kromě důkladné kontroly vozidla před jízdou ovšem existují i různé vychytávky, které mohou kočkám zamezit, aby se vůbec v blízkosti vašeho auta vyskytovaly.

Přečtěte si také

Adidas je po 30 letech poprvé ve ztrátě. Co jeho situaci zavinilo?
Adidas je po 30 letech poprvé ve ztrátě. Co jeho situaci zavinilo?

Kontrola vozidla před nastartováním je základ

Před cestou byste v zimě měli auto vždy důkladně zkontrolovat a prohlédnout. Minimálně poklepat na kapotu (nejlépe ji i otevřít a podívat se dovnitř), případně zatroubit a zkontrolovat, zda kočka neleží na některé z pneumatik.

Ani to ovšem někdy nestačí. Zvířata umí zalézt opravdu hluboko a po ránu často na důkladnou kontrolu ani není čas. Některé kočky si také do takto objevené skrýše nosí ulovenou potravu, jejíž zbytky mohou začít hnít a zapáchat, především když auto nastartujete a zahřejete. Kromě koček samotných tak může k úhoně přijít i váš automobil.

Pokud se vám kočky usídlují v blízkosti auta často, můžete si pořídit různé vychytávky a odpuzovače. Co všechno se dá sehnat?

Aby vás ani zima nezaskočila

Venkovní ultrazvukový odpuzovač

Tyto přístroje jsou často využívány po celý rok na odpuzování kun a dalších živočichů, kteří se rádi schovávají pod kapotu auta. Existují však speciálně upravené varianty, které slouží i pro odpuzování koček. Jakmile ultrazvukový odpuzovač detekuje ve svém okolí pohybující se zvíře, spustí vysokofrekvenční zvuk. Ten zvířeti nijak neublíží (stejně tak je bezpečný pro děti i dospělé), pouze jej donutí odejít z chráněného prostoru.

  • Cena ultrazvukových odpuzovačů většinou začíná na 900 – 1 000 Kč. Vybírat můžete z přístrojů na baterie nebo s adaptérem.
  • Při nákupu mimo jiné sledujte, jaký má odpuzovač dosah – tedy zda po zapojení pokryje přístroj celou žádoucí oblast či zda nebude zasahovat do prostoru, kde žijí domácí zvířata, kterým by v uzavřených místnostech bez možnosti útěku mohl takový zvuk způsobit problémy.
Kočka sedící ve sněhu před autem Bezbod / Shutterstock.com

Postřik na odpuzování koček

Sprej na odpuzování koček patří k jednoduchým a poměrně levným způsobům, jak se v žádoucích místech koček zbavit. Tekutina v rozprašovači obsahuje účinné látky, které kočkám smrdí, a proto se takovým místům obloukem vyhýbají. Nemusíte se však bát, lidé tyto spreje vůbec necítí nebo jim příjemně voní (nejčastěji po citrusech).

  • Cena postřiků se pohybuje okolo 150 až 200 Kč za 500 ml. Odpuzovače jsou k dostání i v práškové nebo granulované formě.
  • Bohužel v zimě nejsou tyto spreje nejideálnějším řešením, jelikož déšť a sníh nastříkanou vrstvu lehce smyjí. Ideální je proto stříkat sprej přímo pod kapotu.

Kuna pod kapotou vás může přijít pěkně draho

Kočky nejsou jediné, koho teplo aut v zimě láká. Hrozbou mnoha řidičů jsou každoročně také kuny, které zalézají do motoru, kde (na rozdíl od koček) způsobují nepříjemné škody – překusují kabely, gumová těsnění a hadičky, trhají termoizolační tkaniny a protihlukové výplně. Může se vám pak snadno stát, že vůbec nenastartujete a oprava auta se pěkně prodraží.

Snaha zbavit se kun je dlouhodobým bojem. Nezapomeňte však, že je musíte pouze odhánět – zabití zvířete je považováno za trestný čin.

Žena v zimě si prohlíží stav motoru vozidla zoff / Shutterstock.com

Jak se zbavit kun v autě?

Vyzkoušet lze výše uvedené postřiky, kde opět platí, že nejúčinnější je nastříkat je přímo pod kapotu, nebo ultrazvukové odpuzovače – vyrábí se dokonce speciální proti kunám, které se instalují přímo k motoru a obsahují více reproduktorů, jež lze pro zesílení účinku rozmístit na různá místa pod kapotou.

Jedním z doporučovaných preventivních opatření je také zakoupení speciální ochrany na citlivé části motoru a vnitřek auta ve formě odolných trubic na kabely a hadice, které odolají i zubům a drápům kun. Jejich instalace je sice pracnou a zdlouhavou záležitostí, nicméně poměrně spolehlivou.

Počíhejte si na šikovné přípravky v akci

Rada na závěr

Proti škodám způsobeným zvířaty se můžete připojistit. Zvláště v případech, kdy se s tímto problémem potýkáte opakovaně. Některé pojišťovny zahrnují pojištění zaparkovaných vozidel před poškozením zvířetem do základních balíčků, u jiných si musíte sjednat připojištění. Nelze totiž předvídat, jak drahou hadičku kuna překousne, a pojišťovna vám může v takovém případě proplatit značnou část výdajů za nákladnou opravu auta.