Zamrazujete pečivo? Těmto chybám se raději vyhněte

Můžete zamrazovat čerstvé pečivo? Ano, jen se nesmíte dopustit jedné časté chyby! Freepik

Možnost spolehnout se na železnou zásobu pečiva v mrazáku je sice lákavá (zejména v současné situaci), v praxi ovšem není tak jednoduchá. Pečivo lze zamrazovat jen za určitých podmínek, jinak se z něj stane nepoživatelná, a v krajních případech i zdraví nebezpečná hmota. Poradíme vám, jak chleba, rohlíky nebo housky do mrazáku správě ukládat i jakých chyb se vyvarovat.

Přečtěte si také

Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?
Má se trampolína na zimu uklidit, přikrýt, anebo nechat být?

Vlažné do mrazáku nepatří

Pokud máte doma větší množství pečiva, které nestíháte sníst, a chcete jej uschovat, pak se mrazák jeví jako nejlepší možnost. Jednak u potravin zastavuje procesy plesnivění, a u pečiva navíc zabraňuje rekrystalizaci obsažených škrobů, ke které dochází, když je upečené pečivo ochlazeno a vystaveno působení vzduchu – což má za následek jeho ztvrdnutí.

Aby však vše proběhlo tak, jak má, je důležité pamatovat na jednu zásadu – pečivo musí být před zamrazením dokonale suché.

Nejlepší pečivo je stejně to čerstvé

Problém totiž nastává ve chvíli, kdy lidé dávají pečivo do mrazáku těstě poté, co jej přinesli z obchodu, nebo vytáhli z trouby. Takové kousky je potřeba nejprve nechat dobře vychladnout – teplý vzduch, a s tím spojená přebývající vnitřní vlhkost, by při kontaktu s mrazem zapříčinily zapaření a ještě předtím, než by se pečivo mrazem zakonzervovalo, by se v něm mohla vytvořit plíseň. Ta by se navíc ještě více rozrostla při následném rozehřívání či rozpékání.

Krajíce chleba, housky nebo rohlíky balte jednotlivě do alobalu, který v mrazáku zamezí přístupu vzduchu a tvrdnutí pečiva Ignotus the Mage / Flickr

Jak pečivo správně zamrazit? Hlavní je obal

Vzhledem k tomu, že se v pečivu začíná rozrůstat plíseň již po 48 hodinách (byť nemusí být vidět), zamrazte ho ještě v ten den, kdy jej upečete, nebo koupíte – ale až o několik hodin později, aby stihlo řádně vychladnout. Dále se postarejte o jeho důkladné zabalení.

  • Mrazivý vzduch vysouší, což by mohlo vést ke změně struktury i chuti pečiva – nejlepší je v tomto ohledu zabalit ho do alobalu, který jednotlivé kousky těsně obalí.
  • Poté je pak ještě vložte do uzavíratelného plastového sáčku, ze kterého vytlačíte co nejvíce vzduchu.

Čerstvý chléb navíc nakrájejte na plátky a jednotlivé krajíce od sebe oddělte kouskem alobalu nebo fólie. Jednak si budete moci odebírat vždy jen potřebné množství, avšak také se vám takto zamrazí rychleji a bez rizika vzniku plísní či změny chuti. Samostatně balte do alobalu i housky nebo rohlíky.

V mrazáku vydrží i půl roku

Nejlepší je zkonzumovat zamrazené chleby a rohlíky do tří měsíců. Běžné pečivo kypřené droždím, případně obsahující kypřicí prášek, nicméně vydrží i půl roku.

  • Pečivo rozmrazujte nejlépe samovolně při pokojové teplotě, vytažené z obalu. Až poté jej můžete nechat na pár minut rozpéct v troubě, v topinkovači nebo sendvičovači, aby bylo opět křupavé.
  • Pamatujte také na to, že takto lze po rozmrazení navrátit křupavost pečivu pouze jednou a je nejlepší ho co nejdříve sníst.
Pečivo vydrží déle čerstvé v chlebníku, v látkových obalech nebo ve speciálních sáčcích s nanotechnologií proti plísním a tvrdnutí Freepik

Do lednice ho nedávejte

V lednici se vlivem častého otevírání vytváří vlhkost, která podporuje tvorbu plísní, k nimž je pečivo obecně velmi náchylné – zvláště, pokud ho uschováte do igelitového sáčku. V tomto případě nepomůže ani sáček papírový, protože by v něm pečivo zase rychle ztvrdlo.

Jak uchovat chleba co nejdéle čerstvý? 

Jakmile si přinesete pečivo z obchodu, nenechávejte ho v igelitovém sáčku – nejlepším způsobem je skladovat ho v chlebníku, ve speciálních dózách a krabičkách, které se dají koupit. Dobré je ještě předtím zabalit chléb do utěrky nebo kousku látky vyrobené z přírodních vláken, jako je bavlna nebo len.

  • Prodávají se také tzv. funkční obaly či sáčky na pečivo, které jsou vyrobené z látky doplněné o prodyšnou vrstvu ošetřenou nanotechnologií, která nepropouští zbytečně moc vlhkosti a vytváří chlebu ideální mikroklima, kde nehrozí riziko vzniku plísní.
  • V neposlední řadě je ideálním způsobem balit chleba a další druhy pečiva do voskovaných ubrousků.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz