Jak je to s pitím alkoholu před očkováním proti covid-19? Střídmá konzumace podle Prymuly nevadí

Jak je to s pitím alkoholu před očkováním proti covid-19 a po něm? Canva

Může se konzumovat alkohol před očkováním nebo po něm? Profesor Roman Prymula tento týden vyvrátil informaci, která se objevila v souvislosti s ruskou vakcínou Sputnik. Za dezinformaci označil, že by se při očkování proti koronaviru nesměl pít alkohol nejméně osm týdnů. Jak český exministr zdravotnictví v televizním pořadu uvedl – nevadí, když si před očkováním nebo po něm dopřejeme ve střídmé formě alkoholické nápoje.

Přečtěte si také

Od března zlevní tabáky do vodních dýmek. Stát na ně překvapivě zavedl sníženou spotřební daň

S příchodem očkování se objevuje celá řada odborných názorů, které radí, aby lidé před aplikací vakcíny proti covidu a také po ní nepožívali alkoholické nápoje. V médiích se začaly objevovat titulky hlásající, že ruská vakcína proti covidu má problém a vyžaduje dvouměsíční abstinenci. 

Státní ústav pro kontrolu léčiv však před konzumací alkoholu varuje

Doporučení k neužívání alkoholu v období očkování vakcínami proti covid-19 je obdobné jako u ostatních očkování. Obecně se tedy doporučuje vyvarovat se fyzicky náročných činností a stejně tak i nadměrné konzumace alkoholu několik dní před očkováním i po něm, sdělila mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.  

Pití alkoholu před očkováním na covid-19? Střídmé pití nevadí, říká exministr Primula Canva
Po očkování raději nealko

Prymula v konzumaci alkoholu před očkováním problém nevidí

Podle bývalého ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly střídmé pití nevadí.

V pondělním televizním pořadu se exministr zdravotnictví Prymula rozpovídal na téma, jak to je s pitím alkoholu a očkováním proti nemoci covid-19. Když předchozí den před očkováním budete střídmě popíjet alkohol v rozumné míře, tak se můžete druhý den samozřejmě nechat naočkovat. Ta zátěž na organismus je nějakých 24 až 48 hodin, takže po tuto dobu bych k alkoholu zase přistupoval střídmě. Určitě není pravdou, co bylo prezentováno v některých médiích, že po ruské vakcíně Sputnik se nesmí několik týdnů alkohol konzumovat, uvedl 4. ledna v pořadu 360 STUPŇŮ Pavlíny Wolfové Prymula. 

Odborníci ze zahraničí však alkohol před aplikací očkovací vakcíny nedoporučují. Podle některých by se zájemci o vakcínu měli alkoholu před očkováním a po něm vyhýbat úplně. Ten totiž může výrazně snížit imunitní reakci těla a podle lékařů hrozí, že očkování nebude mít potřebnou účinnost.