České hory zaplavili lidé v karavanech: Využívají je místo zavřených hotelů. Ale chybí pro ně zázemí

České hory zaplavili lidé v karavanech: Využívají je místo zavřených hotelů Canva

To, že se teď nelze na horách ubytovat, využilo mnoho lidí po svém. Raketově vzrostl zájem o karavany, které zaplavují autokempy. Jenže na mnoha místech v Česku pro ně není dostatečné zázemí. 

Přečtěte si také

První pomoc při bolesti zubů? Vsaďte na hřebíček, ten nikdy nezklame
První pomoc při bolesti zubů? Vsaďte na hřebíček, ten nikdy nezklame

České autokempy zažívají v posledních týdnech nápor tuzemských turistů. Najdou se však i výjimky – například v jednom z autokempů u Lipna jsme dnes viděli i několik karavanů z Německa. 

Jak fungují autokempy v nouzovém stavu? 

Kemp klientům zajistí pouze:

  • parkování
  • elektronickou přípojku
  • doplnění pitné vody

V aktuální koronavirové době musí být posádky karavanů plně samostatné.

  • Provozovatelé kempu jim nemohou zajistit sprchu ani toaletu.
  • V provozu nejsou ani umývárny nádobí. 

Tip: Prohlédněte si leták Auto Kelly a nakupujte levně náhradní díly a příslušenství pro automobily. 

Nové areály pro krátkodobé ubytování

Až donedávna nezohledňovala většina areálů, že by lidé chtěli vyrazit do hor s karavany. V Česku je tak aktuálně nedostatek areálů u lyžařských středisek, kde by mohli karavanisté zaparkovat za poplatek své obytné vozy. S příchodem koronaviru se to však začíná měnit a na mnoha místech vznikají nové plány, kde by se autokempy měly během roku otevírat.

Jedním z nich je i plocha na louce přímo pod lyžařským svahem v Železné rudě, kam by se mělo vejít až 20 karavanů se všemi přípojkami. Nový areál bude dostavěn během příštího roku

Zvýšený zájem o kempování v autě potvrzuje i Klára Hájek Velinská z Asociace kempování a karavaningu: „Zejména v posledních dvou letech se začaly hojně budovat karavanová stání a servisní místa pro karavanisty, kde mohou vylít chemické WC stejně tak, jako doplnit si pitnou vodu,“ říká. A že jsou restaurace a lanovky zavřené? To návštěvníkům autokempů nevadí, podnikají totiž výšlapy na vrcholky hor.

Tip: Pokud toužíte po svém karavanu nebo se chcete jen pokochat, jak takové bydlení na kolečkách může vypadat, doporučujeme navštívit v listopadu tradiční veletrh Caravaning Brno, který bohužel musel být loni z důvodu koronavirových opatření zrušen. Tak snad to tento rok vyjde! 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz