Hřbitovy i květinářství budou na dušičky otevřené. Dekorace na hrob si však zvládnete vyrobit sami

Ozdobte hroby svých zesnulých blízkých ručně vyrobenou dekorací Canva

Dušičky jsou tady a mnozí z nás se v tento den vydají na hřbitov zavzpomínat na své zesnulé blízké. Oproti Polsku, které o dušičkovém víkendu nechá hřbitovy zavřené, mohou Češi položit na hrob kromě zapálené svíčky také vkusnou dekoraci. Přestože květinářství zůstanou v neděli otevřená, snadno a rychle si zvládnete vyrobit smuteční vazbu i doma. Vyjde vás na méně peněz než kupovaná a bude přesně podle vašich představ.

Přečtěte si také

Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?
Užijte si běhání i na podzim! Jakou vybrat výbavu a po kterých užitečných vychytávkách sáhnout?

Vsaďte letos na vlastnoručně vyrobenou výzdobu. A nemusíte patřit mezi ty kreativní a zručné, protože vám přinášíme tipy na dekorace, které zvládne opravdu každý. Pro materiál na výrobu vyrazte ideálně na čerstvý vzduch do přírody.

Využijte přírodní materiál

Veškeré komponenty na dekorace se sice dají sehnat v obchodě, jejich cena nicméně bývá často příliš vysoká. Letos jsme navíc kvůli vládní opatřením proti šíření koronaviru v nákupech velmi omezení, tudíž bude lepší nasbírat materiál při procházce.

Výhodou většiny přírodních materiálů je také to, že jsou odolné vůči sychravému počasí. Na hrobě tak budou vypadat hezky i za delší dobu. Podzim nabízí opravdu široký výběr přírodnin a je jen na vás, po kterých sáhnete.

Doporučujeme například:

 • šípky či jeřabiny
 • větvičky z jehličnatých stromů
 • břečťan a vřes
 • mech
 • šišky nebo kaštany

Na dekoraci můžete použít také nejrůznější dýně. Budou vypadat hezky samostatně, ale lze je také zakomponovat do aranžmá, kterému dodají hezké barvy.

Dejte na hrob zapálenou svíčku spolu s dekorací z přírodního materiálu Canva

Truhlík hýřící barvami

Taky je vám smutno při pohledu na vázy plné zvadlých květin na hrobech? Co takhle vytvořit dekoraci, která vydrží déle než na Dušičky. Vsaďte na truhlík plný podzimních barev a přírody.

Na základ budete potřebovat:

 • truhlík (velikost i tvar je jen na vás)
 • zeminu
 • rostlinky vřesu
 • větvičky břečťanu a jehličnatých stromů
 • šípky, dýně, šišky a další libovolné přírodniny

Postup:

Truhlík vysypte zeminou cca 3 centimetry pod okraj. Poté zasaďte vřes (množství rostlinek volte podle velikosti nádoby). Jelikož mají květinářství i v podzimní době koronaviru otevřeno, nebude problém truhlík sehnat.

Mezi rostlinky různě položte břečťan a do zeminy zapíchejte větvičky jehličnanů tak, aby byly pevně držely. Truhlík následně zalijte a na závěr ho už jen dozdobte různými přírodninami. Hezky vypadají dýně či šišky, použít můžete ale také kamínky, stromovou kůru nebo šípky.

Osázené truhlíky vypadají na hrobech moc pěkně a hlavně dlouho vydrží Canva

Věnec z břečťanu

Věnce jsou tou nejtypičtější dekorací na hrob a jejich druhů je opravdu mnoho. Zatímco některé můžete vyrábět dlouhou, jiné máte během chvilky a na jejich kráse to nijak neubírá.

Budete potřebovat:

 • tři až pět tenkých šlahounů břečťanu cca 1,5 m dlouhých (množství volte podle toho, jak chcete věnec silný)
 • dekorační drát (ideálně zelený)

Postup:

Všechny šlahouny u silnějšího konce zarovnejte, a poté je stočte do libovolně velkého věnce. Zbylé konce výhonů obtáčejte kolem – protáhněte je vždy jeho vnitřkem směrem ven a úplný konec poté promotejte mezi výhony, aby netrčely. A aby se vám věnec nerozpletl, obtočte ho celý dekoračním drátkem. Dbejte ale na to, aby nebyl příliš vidět.

Svíčky dodají vaší vzpomínce tu správnou jiskru

Tip: Krásně vypadá také, když je věnec uprostřed doplněný sklenicí se svíčkou. A drátkem do něj lze taktéž zamotat šípky či jiné podzimní ozdoby.

Věnec z břečťanu je vkusný a rychle hotový Canva

Svícny ze zavařovaček

Zapálení svíčky na hrobu patří ke každé návštěvě hřbitova. Dejte přednost zdobnému, vyráběnému svícnu před tím obyčejným kupovaným. Stačit vám budou běžné zavařovací sklenice a různé přírodniny.

Budete potřebovat:

 • zavařovací sklenice
 • kousky kůry či chvojí
 • lepidlo
 • svíčku (výška závisí na sklenici)
 • šípky či jeřabiny

Postup:

Ke sklenici pomocí tavné pistole či tekutého lepidla připevněte kousky kůry nebo větviček. Lepení můžete klidně vynechat a upevnit přírodniny pouze provázkem, práce je ale trochu náročnější. Poté už na ně jen nalepte šípky či jeřabiny. A nakonec vložte na dno svíčku.

Kupte si vzpomínku na bližní i po Dušičkách

Zavařovací sklenice lze polepit různým přírodním materiálem a udělat z nich tak hezké svícny Canva

Nestíháte? Nezoufejte!

Pokud nestíháte žádnou z těchto dekorací vyrobit nebo se vám do toho prostě nechce, nezoufejte. I když je mnoho obchodů dnes zavřených, květinářství zůstávají otevřená, tudíž je kolem dušiček otevřeno jistě i u hřbitovů.

 • Pořídit zde doporučujeme z živých rostlin například vřes, břečťan či poléhavé jehličnany, například plazivý či zakrslý jalovec, nízké cypřišky nebo zakrslé stříbrné smrky. Vydrží velmi dlouho krásné.
 • Z kvetoucích květin se na hrob hodí zakoupit kytice z chryzantém, aster, jiřin, gladiol a hortenzií, které se hezky vyjímají i ve váze. Ze všech květin budou vypadat dobře nejdéle.
 • Dalším tipem jsou květiny sušené či umělé. Pozor však, ať nejsou příliš nevkusné a po vyblednutí hrob spíše nehyzdí. V květinářství u hřbitovů najdete také vyráběné dekorace podobné těm, které radíme výše. Jen si za ně budete muset připlatit.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz