Jaké hry a hračky se během pandemie prodávají nejlépe? Vede Lego, deskovky a puzzle

Legu díky pandemii vzrostl prodej, protože si rodiny začaly hrát společně Canva

V době pandemie trávily rodiny doma kvůli opatření více času než kdy jindy, a tak není divu, že se zvýšil prodej nejrůznějších společenských her a hraček. Více se prodávaly především kreativní hračky, deskové hry nebo puzzle. Naopak panenky a autíčka stagnovaly.

Přečtěte si také

Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, obchody jsou často bezradné
Přibývá podvodů na samoobslužných pokladnách, obchody jsou často bezradné

Lego boduje, Mattel má problémy

Lidé nejčastěji preferovali takové hry a hračky, se kterými si může hrát celá rodina společně. Velký zájem byl například o různé společenské hry typu Scrabble či stavebnice Lego. U Lega ostatně za první letošní půlrok vzrostly prodeje o 14 %. Příjmy této společnosti se zvýšily o 7 % a firma tak poprvé po třech letech zaznamenala nárůst prodejů.

Úspěch potvrdil v rozhovoru s investory šéf firmy Niels Christiansen: „Během karantény jsme pozorovali velmi pozitivní vývoj prodejů, když si rodiny začaly hrát společně a stavěly Lego,“ řekl a zároveň dodal, že růst pokračuje i nadále, po skončení karantény.

Tip: Starší děti mají nyní v oblibě tematické stavebnice Lego. Například LEGO® Super Mario, Minecraft, Harry Potter a další pořídíte od 498 Kč. Pro menší děti je vhodné Lego Duplo – již od 249 Kč. Společnost však myslí i na dospělé. Pro ty je řada Creator, ve které postavíte například Lunární modul NASA Apollo 11 nebo Taj Mahal. Pořídíte od 2 499 Kč.

Zejména u rodičů roste zájem o hračky, se kterými si děti nejen hrají, ale také se rozvíjejí a učí Canva

Nemalý pokles oproti Legu zaznamenala společnost Mattel, mezi jejíž značky spadá například Fisher-Price, Hot Wheels či Barbie. A za druhé čtvrtletí kvůli výpadkům v distribuci poklesly o 29 % tržby také společnosti Hasbro. Pod tu spadají například hračky Play-Doh, Transformers, Monopoly, Disney Frozen nebo Nerf.

Technologické hračky se těší stále větší oblibě

Technologie v různých podobách vstupují stále více do klasických her a hraček. Přesun obliby od tradičních kousků směrem k těm technologickým už je zřejmý několik let a neustále sílí. Děti si už velmi brzy přestávají hrát a odcházejí do online prostředí. Vzhledem k dnešní době je to však pochopitelné.

Tip: Mezi těmi nejmenšími patří k oblíbeným technologickým hračkám Fisher-Price Mluvící pejsek CZ od 869 Kč, pro starší je tu kolekce Kouzelné čtení – Elektronická tužka od 1 169 Kč a dospívající potěšíte například dronem, který seženete již od 999 Kč.

Pohlídejte si, aby vám akce na dron neuletěla

Tvůrci hraček se této situaci snaží co nejvíce přizpůsobit a usilují o získání pozornosti odcházející generace dětí. Společnost Wormelen Group se například snaží děti zaujmout pomocí různého rozšíření nabídky zábavy a služeb. Jedním z nich je i YouTube kanál Bambule TV. Podle Jany Krčkové, marketingové ředitelky skupiny Wormelen group, tomuto kanálu rostou odběratelé i počty zhlédnutí a projekt vnímá jako progresivní a úspěšný.

Zatímco děti chtějí spíše hračky technologické, u rodičů stoupá zájem o hračky tradiční Canva

Tradiční hračky mají stále své místo

Vysoký zájem o technologické hračky však neznamená konec těch klasických. Zejména u rodičů roste o tradiční hračky zájem. Konzumace digitálního obsahu je velmi snadná. Stavebnice a jiné nejrůznější klasické hračky jsou sice namáhavější, nicméně pro rozvoj dítěte velmi důležité. To si řada rodičů uvědomuje a výběr hraček se tomu snaží přizpůsobit.

Aktuálně nejoblíbenější společenské hry pro děti jsou:

  • Asmodee Dobble Kids od 249 Kč
  • Piatnik Tik Tak Bum Junior od 314 Kč
  • Albi Ubongo Junior od 499 Kč
  • Albi Kvído Obchod od 469 Kč
  • Efko Smolíček Pacholíček od 430 Kč

Podle odborníků roste zájem o nejrůznější hračky, se kterými si děti nejen hrají, ale také se díky nim rozvíjejí a učí. V rámci hledání zajímavé alternativy telefonů a tabletů stoupá zájem také o aktivní hračky a rodinné hry, při kterých tráví čas rodina společně a rodiče se dětem aktivně věnují.