Rostou ceny medu a jablek: Jsou nejdražší v historii

Ceny jablek se zvyšují Canva

Máte rádi med a jablka? Pak vás nepotěšíme. Cena nejkupovanějšího ovoce v obchodech vystoupala v srpnu vůbec nejvíc v historii. Kilo jablek se podle Českého statistického úřadu prodávalo v průměru za více než 48 Kč. Pro srovnání loni ve stejné době stála jablka něco málo přes 29 korun. Stejně ceny stoupají i u medu. Včelaři mají za sebou těžký rok, někteří mluví o nejhorším za posledních 50 let. 

Přečtěte si také

Odhalili jsme tajemství krémových polévek. Osvojte si triky pro tu nejlepší chuť
Odhalili jsme tajemství krémových polévek. Osvojte si triky pro tu nejlepší chuť

Med – tekuté zlato

Včelstva loni na podzim decimovaly choroby, které se společně s chladným a deštivým jarem podepsaly na tom, že medu je letos méně než v minulých letech a jeho cena roste.

Med letos nebyl skoro žádný, vytočil jsem sotva desetinu toho co v jiných letech. Takže místo desítek sklenic jich mám na prodej tento rok jen pár a ty budu nabízet mnohem dráž než loni, komentuje situaci včelař pan Jan Poslušný. 

U včelařů si za med letos připlatíte zhruba o 20 korun za sklenici víc než loni: 

  • Květový med koupíte u včelaře v průměru za 230 Kč/kg

Jarmila Machová, předsedkyně Českého svazu včelařů, komentuje situaci: „Nedostatek medu je způsoben tím, že včely nemohly kvůli špatnému počasí létat, a tedy nebyla snůška. Květen a červen propršel a bylo chladno, včely tak nemohly ven.

Na cenách medu se podepsaly i úhyny včelstev minulý podzim.  

Med v akci se bude hodit

Na cenách medu se podepsaly úhyny včelstev minulý podzim i letošní chladné jaro Canva

Jablka jsou nejdražší za posledních pár let

Z čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) z veřejné databáze se cena za kilo jablek v srpnu zvýšila meziročně o 60,7 procenta na 47,72 Kč. Oproti červenci tak jablka podražila v srpnu o 10,67 %. Přitom loni ve stejný čas stálo kilo tohoto ovoce v obchodech 29,70 korun. 

Nárůst cen u ovoce a zeleniny pozorujeme v obchodech už od ledna. Jedním z možných důvodů je samozřejmě i koronavirová pandemie, která zvýšila náklady dovozu ze zahraničí, ale také zvýšený zájem spotřebitelů o ovoce, které odborníci doporučují pro zvýšení imunity.

S novou sklizní by ceny podle ovocnářů měly klesnout.

I přes vysoký nárůst cen jablek se dá toto ovoce pořídit v akcích obchodů levněji. Stačí se podívat na stránky Kupi.cz nebo si stáhnout mobilní aplikaci, kde najdete nejvýhodnější nabídku na jablka ve vašem okolí.

Tip z mobilní aplikace Kupi.cz: Jablka Gala 1 kg běžně stojí 50,09 Kč. Akční slevu na ně nyní najdete v letácích Kaufland, Globus anebo Albert. Nejvýhodněji Jablka Gala v aktuálních akcích získáte v obchodě Kaufland za 24,90 Kč / 1 kg.

Jablka v akci ve vašem supermarketu

Kupte se slevou Jablka Gala.

Porovnat slevy

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz