Test balených vod: Zdraví škodlivé látky obsahují levné i drahé balené vody. Které vůbec nekupovat?

Zdraví škodlivé látky obsahují levné i drahé balené vody! Které jsou úplně nejhorší? yanik88 / Shutterstock.com

Letošní velké nezávislé testování 31 balených vod v pořadu A DOST! přineslo již v prvním díle některá šokující odhalení ohledně přítomnosti pesticidů. Druhé kolo testů se zaměřilo na přítomnost dalších škodlivých látek a ukázalo, že ani vyšší cena nebo známá značka nejsou vždy zárukou kvality. Podívejte se na překvapivé závěry a zjistěte, které vody dopadly úplně nejhůře a které naopak nejlépe.

Přečtěte si také

Řetězce prozradily své plány na tento rok. Co nového letos plánuje Kaufland, Penny, Billa nebo Lidl?
Řetězce prozradily své plány na tento rok. Co nového letos plánuje Kaufland, Penny, Billa nebo Lidl?

Látkami perfluoralkylovaných sloučenin byla kontaminována třetina testovaných vod

Velkým problémem, kterému je v poslední době věnována čím dál větší pozornost, je přítomnost tzv. perfluoralkylovaných sloučenin, které jsou považovány za škodlivé látky jak pro životní prostředí, tak i pro zdraví.

V našem těle se totiž akumulují a vážou na bílkoviny, což může vést ke snížení imunity, ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi i ke zhoršení činnosti kardiovaskulárního systému. Nacházejí se na černé listině Stockholmské úmluvy a vyspělé země jejich používání postupně utlumují.

I přesto se ale jejich přítomnost, byť ve stopovém množství, našla v jedenácti testovaných vodách, z nichž některé obsahovaly těchto látek výrazně více – například dražší voda Acqua Panna Natural Mineral Water (39,90 Kč/1 l). Nejvyšší zdroj kontaminace těmito sloučeninami byl ovšem nalezen v balené pitné neperlivé vodě Clever (cena 3 Kč/1 l).

Škodlivé dezinfekční látky jsou problémem levných i drahých vod

Právě zmíněná voda privátní značky Clever navíc spolu s pitnou vodou Saguaro obsahovala ze všech testovaných vod nejvyšší množství nežádoucích chloristanů a chlorečnanů, které se při výrobě používají k dezinfekci. Mohou způsobovat nesprávnou funkci štítné žlázy i tzv. methemoglobinémii neboli „modrání kojenců“.

Je proto překvapivé, že se chlorečnany v menší koncentraci našly i ve dvou kojeneckých vodách – Rajec Kojenecká voda pramenitá a Aquila první voda kojenecká. Ve vyšším množství potom byly zaznamenány také ve vodě Evian, která je s cenou 28,60 Kč za 1 l jednou z nejdražších.

Nežádoucí mikroorganismy a bakterie

Testy na přítomnost bakterií a dalších mikroorganismů sice neodhalily u žádné vody přítomnost nejhorších patogenních mikroorganismů, 4 testované vody ale překračovaly povolené množství pro mikroorganismy kultivovatelné při 22 °C. To může představovat problém při dlouhodobějším vystavení takové vody vyšším teplotám, například vlivem nesprávného skladování.

Z levnějších značek se konkrétně jednalo o vody Natura neperlivá pramenitá a Tesco pramenitá voda neperlivá. Z těch dražších šlo o vodu Nartes neperlivá Aqua Sport a úplně nejhorších výsledků v této kategorii dosáhla třetí nejdražší voda z testovaných – Fromin Voda z doby ledové (26,90 Kč /1 l) , která navíc překročila povolený limit také u mikroorganismů kultivovatelných při 36 °C.

Úplní vítězové testu aneb Které vody jsou nejlepší?

Z kojeneckých vod obstála nejlépe překvapivě ta nejlevnější K-Classic Kojenecká voda nesycená (4,60 Kč/1 l).

Z pramenitých neperlivých vod nebyla žádná úplně bez výhrad. Vyhrály velmi levné vody Bonny pramenitá (3,30 Kč/1 l) a Albert Bonny pramenitá (4,60 Kč/1 l). Nutno ovšem zmínit, že obsahují nepatrně více chlorečnanů. Stejný problém měla i Neperlivá voda Veseta (3,30 Kč/1 l), která byla nejlepší v kategorii balených pitných vod.

Z minerálních vod byla nejlepší dražší francouzská Vittel Natural Mineral Water (23,90 Kč/1 l) a voda Magnesia neperlivá (8,60 Kč/1 l).

Sáhněte po jednom z vítězů 👍

7 největších propadáků

Úplně nejhůře dopadly vody, u nichž byla v prvním díle nezávislého testování balených vod A DOST! zjištěna přítomnost pesticidů. Jednalo se o pět pramenitých neperlivých vod firmy Fontea (konkrétně značky Aqua Bella, K-Classic Aqua Bella, Tanja, Tesco a ARO), které se po odvysílání pořadu v obchodech Makro a Tesco přestaly prodávat úplně a v obchodech Penny Market a Kaufland byly staženy jen testované šarže.

S přítomností pesticidů je propadákem podle testu pořadu A DOST! také kojenecká a obyčejná pramenitá voda značky Rajec. Tyto vody se ovšem i navzdory zveřejněným výsledkům nadále prodávají.