V Česku rostou ceny skoro nejrychleji v celé Evropské unii. Vejce, uzeniny, alkohol a tabák vedou

V Česku rostou ceny skoro nejrychleji v celé Evropské unii. Vejce, uzeniny, alkohol a tabák vedou Canva

Podle údajů Českého statistického úřadu se meziroční inflace v červenci 2020 zvýšila o 3,4 %, což je o 1,4 % více, než bylo původně plánováno. Hlouběji do kapsy si musí při nákupu sáhnout milovníci alkoholu a kuřáci. Za poslední rok vzrostly ceny o 13,8 % u cigaret a 10,6 % u lihovin a očekává se, že u těchto položek porostou i nadále.

Přečtěte si také

Jak si správně vysušit vlasy fénem? Je lepší použít studený, nebo teplý vzduch?
Jak si správně vysušit vlasy fénem? Je lepší použít studený, nebo teplý vzduch?

Většina cen stále roste

Jistě jste si všimli, že v posledních týdnech výrazně zdražily ceny základních potravin, jako je:

 • cukr
 • vepřové maso
 • mouka

Velmi nepříjemným překvapením, kterého si všímají i lidé na sociálních sítích, je zdražování ovoce v letních měsících. A to i přesto, že by se ceny měly logicky snižovat z důvodu sezónnosti a dozrávání ovoce a zeleniny na zahrádkách.

Opak je ale pravdou – konkrétně u ovoce byl zaznamenám meziroční růst cen o 22,8 %.

„Stále citelná inflace je špatnou zprávou zejména pro ty, kteří během podzimu přijdou o zaměstnání. Budou naráz čelit jak poklesu příjmu, tak právě stále znatelnému růstu cen,“ hodnotí situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Tipy z Kupi se vždy hodí

Prošli jsme za vás aktuální akční letáky supermarketů a zjistili jsme, že nejvíce slevových akcí je na:

 • Meloun vodní
 • Pivo světlé výčepní 10° Braník
 • Limonádu Pepsi
 • Pivo Pilsner Urquell
 • Přírodní vodu Mattoni
 • Džus Relax
 • Fernet Stock
 • Kofolu

Co nás při procházení letáků na Kupi.cz nenechalo v klidu a musíme se o to s vámi podělit, je to, že po více než roce je v nejnižší akční ceně čokoláda Creation Lindt 150 gramů, a to za 49,90 Kč a brambůrky moravské Petr Hobža 175 gramů za 20,90 Kč (Lidl). V Albertu koupíte nejvýhodněji s 50% slevou hrozny bílé 1 kilogram za 29,90 Kč a také limonádu Top Topic 1,5 litru za 12,90 Kč, sleva 44 %.

Stále citelná inflace je špatnou zprávou zejména pro ty, kteří během podzimu přijdou o zaměstnání Canva

Situace na trhu s bydlením

Koronavirová pandemie měla nicméně pozitivní dopad na nájemníky bytů a nemovitostí. Meziroční růst nájemného byl podle odborníků v červenci pouze o 2,8%. Vzrostly ale i ceny stravovacích služeb, a to konkrétně o 5,6 %. Co naopak kleslo jsou ceny v dopravě (byť jen o 0,6 %) a poště a telekomunikacích (3,9 %).

Naopak jednou z mála oblastí, kterou epidemie koronaviru nezasáhla, je trh s nemovitostmi – ceny bytů a domů stále rostou, a to i přesto, že ekonomika zažívá nejhorší období v historii. Ekonom Lukáš Kovanda radí klientům se zájmem o koupi nemovitosti počkat až na příští rok, kdy očekává snížení cen i sazeb hypoték. Naopak jeho kolegové tvrdí, že právě teď je ten nejlepší možný čas koupit levně dům nebo byt. Kdo z nich měl pravdu se ale ukáže až časem.