Vozítko, které zabilo majitele firmy Segway a porazilo Usaina Bolta, ukončilo výrobu

Vozítko, které zabilo majitele firmy Segway a porazilo Usaina Bolta, ukončilo výrobu Canva

Po téměř 20 letech skončila tento týden výroba vozítek Segway. Podle výrobní firmy už se jejich prodej nevyplatí, využívali je přitom třeba policisté a turisté. Do povědomí veřejnosti ale vešla tahle elektrická vozítka především kvůli dopravním komplikacím a vážným nehodám, při jedné z nich zahynul například i sám majitel firmy Segway.

Přečtěte si také

Děti koupání milují, ale příliš mýdla dráždí jejich pokožku. Připravujete jim koupel správně?
Děti koupání milují, ale příliš mýdla dráždí jejich pokožku. Připravujete jim koupel správně?

Segway porazil i světovou atletickou hvězdu Usaina Bolta

Asi si vzpomenete na rok 2015, kdy kameraman jedoucí na vozíku Segway srazil světovou atletickou hvězdu Usaina Bolta, a přestože se nehoda tehdy obešla bez vážnějších zranění, její záběry obletěly celý svět. To samé ale nemohl říct James Heselden, který firmu Segway koupil v roce 2009. O 10 měsíců později se zabil, když s vozíkem sjel ze srázu.

Turisté na kolečkách jsou nebezpeční Canva

Turisté na kolečkách jsou nebezpeční

Nehod postupem let přibývalo, vozítka se totiž zalíbila agenturám pro turisty, a ty začaly nabízet speciální prohlídky historickými a často přeplněnými centry měst, kde turisté jezdili po chodnících, což byl kámen úrazu. V Praze vedení města postupem času došla trpělivost a od roku 2014 začalo provoz vozítek regulovat v centru zákazovými značkami. Zákaz se postupně rozšířil i do dalších městských částí. Tehdejší asociace Segway se proti němu snažila bojovat, ale marně. Soud její žalobu odmítl. 

Policie používala Segway při pochůzkách v minulosti často. V zahraničí, ale i u nás strážníci městské policie od užívání vozítek však již upouštějí, větší zájem o Segway nebyl ani v obchodech s elektronikou.

Elektrické koloběžky jsou oblíbenější než Segway Canva

Elektrokoloběžka v akci

Elektrické koloběžky jsou oblíbenější než Segway 

„Zájem o kolová balanční jezdítka Segway byl vždy velmi malý a jednalo se spíše o okrajovou záležitost. Kvůli vysoké ceně byl zájem ze strany zákazníků minimální. Mezi elektrovozy si lidé mnohem více oblíbili různé hoverboardy, jednokolky a hlavně elektrické koloběžky,“ komentuje situaci tisková mluvčí Alza Kateřina Daňková. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz