Češi se k zásobovacím nákupům nevrátili, potvrdily řetězce

Lidé mají větší zájem o čerstvé sezónní potraviny. Zásobují se ovocem a zeleninou z letošní sklizně FreePhotos / Pixabay

V první vlně pandemie koronaviru lidé nakupovali větší zásoby. Přestože se nyní situace zhoršila, podle vyjádření vedení obchodních řetězců se Češi k velkým zásobním nákupům nevrátili. Beze změny zůstala jak četnost, tak i velikost nákupů. I přesto jsou však obchodníci připraveni jednat, pokud by nastala změna – vzhledem k původní situaci se dostatečně předzásobili zejména drogistickým zbožím a potravinami.

Přečtěte si také

Výrobce Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci
Výrobce Orion stahuje z prodeje vánoční čokoládovou kolekci

Řetězce pozorují spíše menší změny

Přestože je aktuální situace stabilní, řetězce jsou připraveny okamžitě reagovat, pokud by nastala jakákoli změna. „Situace v našich prodejnách je stabilní. Nákupní zvyklosti zákazníků ani nakupovaný sortiment se oproti jiným obdobím nijak neliší,“ řekla mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

A reagovala také manažerka společnosti Billa Dana Bratánková. Podle ní je řetězec připraven a dostatečně předzásoben, ačkoli se zatím frekvence nákupů u zákazníků nijak nezměnila. 

Menší změna nastala o tomto víkendu v prodejnách Globus, jak uvedlo vedení společnosti. Ve srovnání s předchozím víkendem se mírně zvýšila četnost nákupů a jejich objem. Podle mluvčí Globusu Lutfie Volfové se ovšem nejedná o zásobování, nýbrž spíše o zájem o čerstvé sezónní potraviny, zejména pak o ovoce a zeleninu z letošní úrody.

Nakupte více levněji a ušetříte

Od začátku pandemie se k nakupujícím vyjádřil také mluvčí Tesca Václav Koukolíček. Zákazníci prodejen podle něj během pandemie nakupují méně často, ale ve větším množství.

Online supermarkety umožňují nakoupit z pohodlí domova Mediamodifier / Pixabay

Online prodej na vzestupu

Větší nákupy se týkají také online prodejů. To ostatně potvrzují i online supermarkety Košík.cz a Rohlík.cz, které v anketě ČTK uvedly zvýšený zájem o nakupování s dovozem ke dveřím od začátku září. Nemusí se však jednat o nákupy, které by souvisely s panikou, nýbrž pouze o reakci na zaváděná opatření – lidé se jednoduše zásobují přes internet, díky čemuž nemusí přijít do kontaktu s větším množstvím ostatních osob.

Hygiena rukou je i v obchodech základ

Jaká doporučení platí?

Hlavní město Praha bylo zařazeno na nejvyšší červený stupeň v žebříčku možné nákazy, přesto však není důvod k panice. Je důležité i nadále dodržovat nařízená opatření a nakupovat bezpečně – a to platí pro celou zemi. Online nákupy ale nejsou jedinou možností, při dodržování hygienických zásad jsou totiž poměrně bezpečné i návštěvy obchodních řetězců.

Lidé by měli minimalizovat dobu strávenou v uzavřených prostorách, dbát na hygienu rukou a nosit roušky. V ideálním případě by pak měl nakupovat jednotlivec v době, kdy je v obchodech méně lidí. Na prodejnách bývá připravena dezinfekce, kterou je možné zdarma využít.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz