Co se stane s vaším tělem, když přestanete pít alkohol? Přestanete zapomínat a budete plodnější

Co se změní, když přestanete pít alkohol? Canva

Alkohol má negativní vliv na fyzickou i psychickou stránku. Funguje totiž podobně jako některé drogy: navozuje pocity euforie, současně odstraňuje úzkosti i zábrany, dává nám falešný pocit sebevědomí a jistoty. Budete se divit, co všechno se stane s naším tělem, když ho přestaneme pít.

Přečtěte si také

Dýňová semínka nikdy nevyhazujte, jsou nutričně nabitá a jejich chuť si zamilujete
Dýňová semínka nikdy nevyhazujte, jsou nutričně nabitá a jejich chuť si zamilujete

Alkohol způsobuje řadu onemocnění

Dlouhodobá vysoká konzumace alkoholu poškozuje játra, srdce, mozek, nervy, přispívá ke vzniku různých druhů rakoviny, nevratnému poškození mentálních funkcí, zvyšuje riziko deprese, panického strachu a úzkosti či různých obsesí.

Bezpečné limity

Denní limit spotřeby alkoholu je u mužů stanoven na 2 až 4 jednotky, u žen pak na 1 až 3. Jedné jednotce odpovídá 1 panák tvrdého alkoholu, 1 dl vína či malé světlé 10° pivo. Pokud za den vypijete více než 5 jednotek, už si zahráváte se zdravím. Panák vodky má 100 kcal, 1,5 deci bílého vína má 105 kcal. V 0,5 litru piva je 200 kcal, což odpovídá například koblize s marmeládou.

Co se stane, když jej vysadíte?

1. Budete lépe spát

Po alkoholu možná rychle usnete, avšak dle výzkumů nejprve dojde k navození útlumu, výrazné svalové relaxaci, křečím a zatuhnutí svalů. Spánek bude následně lehký a snáze se budete budit. Alkohol působí i močopudně, což taktéž může spánek narušovat.

V důsledku jste pak unavení, dehydratovaní, bolí vás hlava a svaly. Vznikají chronické spánkové poruchy, únavový syndrom, výkyvy nálad a paměti. Pokud ho přestanete pít, možná budete déle usínat, ale vstanete odpočatí, bystří, s lepší náladou a vyšší koncentrací.

2. Budete se lépe soustředit a myslet

Alkohol je nervový jed, který mění chemickou rovnováhu mozku a ničí mozkové buňky. Při abstinenci mozek začne regenerovat.

3. Budete mít menší apetit

Alkohol zvyšuje apetit a vede k přejídání. I malá dávka zvyšuje chuť k jídlu, působí na centra v mozku a ovlivňuje hormony jako inzulin, ghrelin a leptin. Má velké množství energie v podobě prázdných kalorií, ukládá tuk v těle i v játrech a vede ke vzniku chronického zánětu a cirhózy, stejně jako obezity, aterosklerózy a infarktu myokardu.

4. Vaše hladina cukru se znormalizuje

Negativní důsledek po vynechání alkoholu je chuť na sladké, při čemž se v mozku uvolní dopamin stejně tak, jako po požití drog. Dopamin uvolňuje, uklidňuje a navozuje euforické stavy – proto je třeba dát si na zvýšenou konzumaci sladkých pokrmů a nápojů pozor. Když tělo zpracovává alkohol, je schopnost tvorby glukózy omezena a přestává se udržovat normální hladina cukru v krvi.

5. Začnete hubnout

Konzumace alkoholu zvyšuje denní příjem kalorií, a to především u koktejlů, které obsahují i hodně cukru a zvyšují váhu. Prázdné kalorie nemají pro tělo žádnou výživou hodnotu a přispívají k tloustnutí.

Vysaďte alkohol a budou se dít divy. Canva

Pleť se vyčistí a získá jiskru

Alkohol vysouší pokožku a působí močopudně. Už pár dní po jeho vysazení bude vaše pleť hydratovaná, nebudou se objevovat zarudnutí, ekzémy ani lupy.

Klesne u vás riziko vzniku rakoviny

Pití alkoholu způsobuje zvýšené riziko rakoviny ústní dutiny a jazyka, hltanu, hrtanu a jícnu, ale také jater, prsu, slinivky břišní či tlustého střeva nebo konečníku. Na druhou stranu může jeho umírněná konzumace podle studií naopak snížit riziko srdečních onemocnění a cukrovky.

Zlepší se váš zdravotní stav

Dojde k poklesu jaterního tuku, zlepší se váš imunitní systém a budete plodnější. U mužů vymizí potíže s erekcí.