Co se stane s vaším tělem, když přestanete pít alkohol? Přestanete zapomínat a budete plodnější

Jak je to s alkoholem

Alkohol má negativní vliv na fyzickou i psychickou stránku a ovlivňuje náš pracovní, rodinný i společenský život. Funguje totiž podobně jako některé drogy, navozuje pocity euforie, současně odstraňuje úzkosti i zábrany, dává nám falešný pocit sebevědomí a jistoty. Co se stane s tělem, když alkohol přestaneme pít? 

Přečtěte si také

Vanilková vítězí: Češi dávají při nákupu zmrzlin přednost kvalitě, vyšší cena jim nevadí
Vanilková vítězí: Češi dávají při nákupu zmrzlin přednost kvalitě, vyšší cena jim nevadí

Dlouhodobá vysoká konzumace alkoholu poškozuje játra, srdce, mozek, nervy, přispívá ke vzniku různých druhů rakoviny, nevratnému poškození mentálních funkcí, zvyšuje riziko deprese, panického strachu a úzkosti či různých obsesí.

Bezpečné limity

Denní limit spotřeby alkoholu je u mužů stanoven na 2 až 4 a u žen na 1 až 3 jednotky. Jedné jednotce odpovídá 1 panák tvrdého alkoholu, 1 dl vína či malé světlé 10 ° pivo. Pokud vypijete ve dni více než 5 jednotek, už si zahráváte se zdravím. Panák vodky má 100 kcal a 1,5 deci bílého vína má 105 kcal. V 0,5 litru piva je 200 kcal, což odpovídá koblize s marmeládou. Co se stane, když jej vysadíte? 

Budete lépe spát

Po alkoholu možná rychle usneme, ale dle výzkumů nejprve dojde k navození útlumu, výrazné svalové relaxaci, křečím a zatuhnutí svalů. Pak bude spánek lehký a snáze se budeme budit. Alkohol působí močopudně, dochází k nucení na močení, častému a časnému buzení. Jsme unavení, dehydratovaní, bolí nás hlava a svaly. Vznikají chronické spánkové poruchy, únavový syndrom, výkyvy nálad a paměti. Pokud ho přestaneme pít, možná budeme déle usínat, ale vstaneme odpočatí, bystří, s lepší náladou a vyšší koncentrací.

Budete se lépe soustředit a myslet

Alkohol je nervový jed, mění chemickou rovnováhu mozku a ničí naše mozkové buňky. Při abstinenci mozek začne regenerovat.

Budete mít menší apetit

Alkohol zvyšuje apetit a vede k přejídání. I malá dávka zvyšuje chuť k jídlu, působí na centra v mozku, ovlivňuje hormony, jako inzulin, ghrelin a leptin. Má velké množství energie v podobě prázdných kalorií, ukládá tuk v těle i v játrech, hrozí vznik chronického zánětu a cirhózy, stejně jako obezity, aterosklerózy a infarktu myokardu.

Vaše hladina cukru se znormalizuje

Negativní důsledek po vynechání alkoholu je chuť na sladké, které v mozku uvolní dopamin, jako po požití drog. Dopamin uvolňuje, uklidňuje a navozuje euforické stavy. Proto je třeba dát si pozor na zvýšenou konzumací sladkých pokrmů a nápojů. Když tělo zpracovává alkohol, omezí to schopnost vytvářet glukózu a přestane se udržovat normální hladina cukru v krvi.

Začnete hubnout

Konzumace alkoholu navyšuje denní příjem kalorií. Zvláště koktejly obsahují i hodně cukru a zvyšují váhu. Prázdné kalorie nemají pro tělo žádnou výživou hodnotu a přispívají k tloustnutí.

Vysaďte alkohol a budou se dít divy

Pleť se vyčistí a získá jiskru

Alkohol vysouší pokožku a působí močopudně. Už pár dní po jeho vysazení bude vaše pleť hydratovaná. Nebudou se objevovat zarudnutí, ekzémy ani lupy.

Klesne u vás riziko vzniku rakoviny 

Pití alkoholu způsobuje zvýšené riziko rakoviny ústní dutiny,  jazyka, hltanu, hrtanu, jícnu, jater, prsu, slinivky břišní, tlustého střeva a konečníku. Na druhé straně podle studií jeho umírněná konzumace může naopak snížit riziko srdečních onemocnění a cukrovky.

Zlepší se váš zdravotní stav

Dojde k poklesu jaterního tuku, zlepší se váš imunitní systém a budete plodnější. U mužů vymizí potíže s erekcí.   

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!