Co se stane s vaším tělem, když přestanete pít alkohol? Přestanete zapomínat a budete plodnější

Jak je to s alkoholem

Alkohol má negativní vliv na fyzickou i psychickou stránku a ovlivňuje náš pracovní, rodinný i společenský život. Funguje totiž podobně jako některé drogy, navozuje pocity euforie, současně odstraňuje úzkosti i zábrany, dává nám falešný pocit sebevědomí a jistoty. Co se stane s tělem, když alkohol přestaneme pít? 

Přečtěte si také

Už za týden je MDŽ. Chcete ji potěšit? Zapomeňte na bonboniéru – víme, po čem ženy touží
Už za týden je MDŽ. Chcete ji potěšit? Zapomeňte na bonboniéru – víme, po čem ženy touží

Dlouhodobá vysoká konzumace alkoholu poškozuje játra, srdce, mozek, nervy, přispívá ke vzniku různých druhů rakoviny, nevratnému poškození mentálních funkcí, zvyšuje riziko deprese, panického strachu a úzkosti či různých obsesí.

Bezpečné limity

Denní limit spotřeby alkoholu je u mužů stanoven na 2 až 4 a u žen na 1 až 3 jednotky. Jedné jednotce odpovídá 1 panák tvrdého alkoholu, 1 dl vína či malé světlé 10 ° pivo. Pokud vypijete ve dni více než 5 jednotek, už si zahráváte se zdravím. Panák vodky má 100 kcal a 1,5 deci bílého vína má 105 kcal. V 0,5 litru piva je 200 kcal, což odpovídá koblize s marmeládou. Co se stane, když jej vysadíte? 

Budete lépe spát

Po alkoholu možná rychle usneme, ale dle výzkumů nejprve dojde k navození útlumu, výrazné svalové relaxaci, křečím a zatuhnutí svalů. Pak bude spánek lehký a snáze se budeme budit. Alkohol působí močopudně, dochází k nucení na močení, častému a časnému buzení. Jsme unavení, dehydratovaní, bolí nás hlava a svaly. Vznikají chronické spánkové poruchy, únavový syndrom, výkyvy nálad a paměti. Pokud ho přestaneme pít, možná budeme déle usínat, ale vstaneme odpočatí, bystří, s lepší náladou a vyšší koncentrací.

Budete se lépe soustředit a myslet

Alkohol je nervový jed, mění chemickou rovnováhu mozku a ničí naše mozkové buňky. Při abstinenci mozek začne regenerovat.

Budete mít menší apetit

Alkohol zvyšuje apetit a vede k přejídání. I malá dávka zvyšuje chuť k jídlu, působí na centra v mozku, ovlivňuje hormony, jako inzulin, ghrelin a leptin. Má velké množství energie v podobě prázdných kalorií, ukládá tuk v těle i v játrech, hrozí vznik chronického zánětu a cirhózy, stejně jako obezity, aterosklerózy a infarktu myokardu.

Vaše hladina cukru se znormalizuje

Negativní důsledek po vynechání alkoholu je chuť na sladké, které v mozku uvolní dopamin, jako po požití drog. Dopamin uvolňuje, uklidňuje a navozuje euforické stavy. Proto je třeba dát si pozor na zvýšenou konzumací sladkých pokrmů a nápojů. Když tělo zpracovává alkohol, omezí to schopnost vytvářet glukózu a přestane se udržovat normální hladina cukru v krvi.

Začnete hubnout

Konzumace alkoholu navyšuje denní příjem kalorií. Zvláště koktejly obsahují i hodně cukru a zvyšují váhu. Prázdné kalorie nemají pro tělo žádnou výživou hodnotu a přispívají k tloustnutí.

Vysaďte alkohol a budou se dít divy

Pleť se vyčistí a získá jiskru

Alkohol vysouší pokožku a působí močopudně. Už pár dní po jeho vysazení bude vaše pleť hydratovaná. Nebudou se objevovat zarudnutí, ekzémy ani lupy.

Klesne u vás riziko vzniku rakoviny 

Pití alkoholu způsobuje zvýšené riziko rakoviny ústní dutiny,  jazyka, hltanu, hrtanu, jícnu, jater, prsu, slinivky břišní, tlustého střeva a konečníku. Na druhé straně podle studií jeho umírněná konzumace může naopak snížit riziko srdečních onemocnění a cukrovky.

Zlepší se váš zdravotní stav

Dojde k poklesu jaterního tuku, zlepší se váš imunitní systém a budete plodnější. U mužů vymizí potíže s erekcí.   

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz