Suché a popraskané paty? Pomůže vám ústní voda, ocet i mouka

Domácí péče o chodidla

Suché a popraskané paty jsou nepříjemné. Proč s nimi máme problém a jak se tomu lze vyhnout? Pokusíme se vám objasnit příčiny a také poradit, jak se suché kůže a popraskaných pat zbavit. Podívejte se na naše rady a tipy.

Přečtěte si také

Zázračný kámen: Z vody odstraní chlor, amoniak, kovy a další škodliviny
Zázračný kámen: Z vody odstraní chlor, amoniak, kovy a další škodliviny

Tvrdou kůži na patách tvoří odumřelá tkáň, která ztratila hydrataci. Odumřelá kůže tvrdne, žloutne, zhrubne a pak praská. Jaké jsou příčiny, jak se ztvrdlým patám vyvarovat a jak je léčit?

Popraskané paty a jejich příčiny

 • nevhodná obuv, vysoké podpatky a baleríny
 • nadváha
 • dlouhá práce ve stoje
 • zátěž při sportu
 • nemoci, jako diabetes a lupénka
 • dehydratace pokožky
 • prašné prostředí
 • suché klima
 • příliš vysoké teploty
 • nízké teploty a mráz
 • nedostatek omega 3 mastných kyselin, zinku a železa
 • špatné prokrvení nohou
 • nadměrné použití nekvalitních mýdel
 • plíseň nohou
 • genetické predispozice
Preventivní péče o popraskané paty

Péče o chodidla

Důležitá je prevence. Věnujte péči i svým patám. Předcházet ztvrdlé kůži na patách lze pomocí kvalitních prostředků, důslednou péčí a úpravou životního stylu. Můžete o ně pečovat doma, nebo docházet pravidelně na pedikúru. Kromě pemzy lze použít i kovové a skleněné pilníky. V drogeriích existuje celá řada přípravků na ztvrdlé paty, my jsme našli v Albertu akci, kde si můžete se slevou 46 % pořídit elektrický pilník na chodidla Velvet smooth Scholl za příznivých 499 Kč. 

Rýžová mouka, med a ocet

Vytvořte si kašičku z 3 lžiček rýžové mouky, 1 lžičky medu a pár kapek octa. Chodidla namočte na 20 minut do horké vody, přidejte pár lžic medu a odstraňte starou kůži pomocí pemzy. Pak je vyčistěte připravenou směsí. Proceduru opakujte 2x až 3x týdně. Rýžová mouka pokožku vyčistí a dodá jí minerály. Med má antiseptické účinky a hojí praskliny. Ocet je mírná kyselina, podpoří odlupování staré pokožky a změkčí ji.

Zralý banán nebo papája

Rozmačkejte 2 zralé banány na hladkou kaši, naneste na chodidla na 20 minut a nohy opláchněte. Postup opakujte denně 14 dnů. Látky v banánu zvláční kůži. V banánu jsou vitaminy A, B6 a C, které ovlivňují pružnost pokožky a hydrataci. Papája má hodně vlákniny, která vyživí a zjemní chodidla.

Ocet a Listerine

Připravte si z 1 šálku ústní vody Listerine, 1 šálku bílého octa a 2 šálků vody směs a namočte do ní chodidla na 20 minut. Pak pemzou odstraňte suchou a ztvrdlou kůži. Postup opakujte denně až do vymizení potíží. Listerine obsahuje thymol a alkohol, které ničí plísňová onemocnění, blahodárně působí na praskliny a zklidňují pokožku. Kyseliny v octu pokožku změkčí a usnadní její odstranění.

Jedlá soda

Do lavoru s vlažnou vodou vsypte 3 polévkové lžíce jedlé sody a namáčejte chodidla po dobu 15 až 20 minut. Pak nohy osušte a obruste pemzou 2x týdně. Jedlá soda působí jako exfoliant neboli peeling, odstraňuje mrtvé buňky a má protizánětlivé účinky.

Vazelína a citronová šťáva

Na 20 minut si namočte chodidla do teplé vody. Připravte si směs z pár kapek čerstvé citronové šťávy a 1 kávové lžičky vazelíny. Nohy osušte a namažte popraskané paty. Dejte si ponožky, nechte působit přes noc a opakujte každý večer. Kyselina citronová v citronové šťávě podporuje odlupování staré kůže a regeneraci nových buněk. Vazelína nohy hydratuje.

Kokosový olej, vepřové sádlo či tvaroh

Na umytá a suchá chodidla naneste silnou vrstvu vepřového sádla, kokosového oleje či tvarohu, na nohy si dejte ponožky a nechte působit přes noc. Opakujte každý večer před spaním do vymizení potíží. Rostlinné oleje i vepřové sádlo se dobře vstřebávají a vitamíny A, D či E vyživují a hydratují pokožku. Tvarohový zábal snižuje i zápach z chodidel.

Vosková kúra

Připravte si svíčku a hořčičný olej. Pastu vytvořte z roztátého vosku a z teplého hořčičného oleje. Aplikujte denně. Odstraníte popraskané paty i bolestivou chůzi. Pokud si na parafínový zábal netroufáte, nechte si jej udělat na pedikúře.

Nákupní tip

Jako rychlou pomoc se doma hodí mít v koupelně i nějaký ten krém na paty. V Tesco mají v letákové akci například tolik oblíbený  Scholl krém na paty za 194,90 Kč, ale jen do neděle 26. května. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz