Prodejci zneužívají situace: Koupit si můžete čokoládový koronavir nebo dezinfekční gel za 5 000 Kč

Mnoho lidí využívá paniky a strachu způsobené světovou pandemií ve svůj prospěch Suwaree Tangbovornpichet / Canva.com

Celý svět aktuálně řeší jedno velké téma – koronavirus COVID-19. A jak tomu většinou při velké světové události bývá, i kolem této pandemie se na internetu objevuje řada vtípků a falešných informací. Některým se lidé zasmějí, nad jinými kroutí hlavou, mnozí lidé však těmto vtipálkům naletí. A jaké bizarní produkty ke koupi kolují po internetu?

Přečtěte si také

Znáte angínovník? Vypěstujte si rostlinku, která je skvělá jako prevence na bolesti v krku
Znáte angínovník? Vypěstujte si rostlinku, která je skvělá jako prevence na bolesti v krku

Světové pandemie a s ní spojené paniky lidí využila řada prodejců ke svému prospěchu. Vyrábějí se nejrůznější věci s motivem koronaviru, na internetu kolují desítky memes a vtipných fotek. Někteří lidé zneužívají lidského strachu a prodávají například zázračné amulety, které vás před nákazou ochrání, či šíří dezinformační zprávy, jak se před virem chránit.

Tričko s nápisem „I survived coronavirus 2020”

Česká firma EcoBrand, prodávající eko oblečení a různé šperky, využila situace kolem pandemie a vytvořila koronavirus edici. V té si můžete koupit tričko či mikinu s nápisem „I survived coronavirus 2020” (v překladu „Přežil jsem koronavirus 2020”) a další podobné kousky.

Internetové obchody nabízejí různé předměty s motivem koronaviru COVID-19 EcoBrand.cz

Její tvůrci k této edici napsali, že situaci kolem koronaviru nechtějí nijak zlehčovat, v poslední době se prý však ve světě setkáváme s příliš negativními zprávami, a tak je napadlo to vzít trochu pozitivněji. Edice se má brát s nadsázkou.

Některé internetové obchody prodávají výrobky (od triček až po samolepky), které svým „humorem” nemoc zlehčují. Jedním takovým je obchod Etsy, který poskytuje prostor výrobkům od malých prodejců. Nad některým sortimentem však zůstává rozum stát.

Je libo čokoládový koronavirus?

Francouzský šéfkuchař Jean-François Pré, který sám sebe nazývá inovativním cukrářem, jenž se nebojí způsobovat skandál, zařadil do své velikonoční kolekce 2020 model koronaviru COVID-19 z čokolády a kousků mandlí. Účelem tohoto cukrářského kousku prý má být lidi pobavit, a zmírnit tak momentální napětí. Lahodný virus se ve Francii těší velké oblibě.

Čokoládový model koronaviru COVID-19 od francouzského cukráře DAMIEN MEYER / AFP / Getty

Antibakteriální gely a roušky za nekřesťanské peníze

Někteří prodejci také využili nedostatečné nabídky hygienických pomůcek a nabízejí je za neodpovídající ceny.

Například influencerka Nela Slováková na svém e-shopu prodává 30 ml antibakteriálního gelu za 204 korun, 100 ml balení dokonce za 543 korun. Pokud si tedy budete chtít u Nely pořídit litr dezinfekce na ruce v gelu, zaplatíte 5 430 korun! Její sledující ji tak kritizují za to, že vydělává na všeobecném strachu. Roušky, které dnes mnoho výrobců rozdává lidem zdarma, prodává za 289 Kč/ks.

Podobně reagují někteří prodejci na aukčním portálu aukro.cz, kde nabízejí respirátory až za 1 250 korun za kus. Cena této ochrany se před pandemií přitom pohybovala kolem 49 Kč. Prodejci přemrštěné částky komentují tím, že se prodávají i tak, není tedy důvod nabízet je levněji. Obrázek o tomto přístupu si udělejte sami.

Influencerka Nela Slováková prodává na svém webu extrémně předražené antibakteriální gely a roušky nelaslovakova.com

Šíření koronaviru jako globální teroristická akce?

Internet je doslova zaplavený informacemi o koronaviru. Vedle kvalitních a důvěryhodných zpráv můžete ale také bohužel narazit na ty zcela vymyšlené a dezinformační, které mají u lidí způsobit ještě větší strach a nejistotu.

Různé konspirační teorie začal šířit také web Kamenovo.cz. Ten vydal 26. února článek, ve kterém uvádí, že propuknutí pandemie je globální teroristickou akcí proti obyvatelstvu světa. Lidem rovněž radí, aby nejedli vepřové maso, protože jeho konzumace vyvolá symptomy stejné jako COVID-19. O pár dní později v dalším článku s názvem „Utajená operace – co mainstream nepíše o spojitosti mezi novým koronavirem a 5G” píše, že technologie 5G využívá elektromotorického napětí, aby „otevírala póry ve vaší vlastní kůži a vkládala cizí DNA do vašeho krevního oběhu a buněk”.

S podobnými dezinformačními články plnými konspiračních teorií se na internetu setkáte denně. Jejich šíření se bohužel nedá nijak zabránit a u mnoha lidí, kterým chybí dostatečné kritické myšlení, mohou vyvolat zbytečný strach a paniku.