Nevíte, čím obarvit velikonoční vejce? Vyzkoušet můžete přírodní barvy i kupovanou klasiku

Matka s dcerou maluje vajíčka Ground Picture / Shutterstock.com

Velikonoce jsou tady, a to znamená jediné – barvení vajíček! Ať už je budete rozdávat koledníkům, nebo si je necháte doma jako krásnou a veselou dekoraci, máme pro vás pár tipů a postupů, jak vajíčka obarvit přírodní cestou, ale i pomocí potravinářských barev. A na závěr vám poradíme, jak je snáze vyfouknout.

Přečtěte si také

Naučte se poznat kvalitní těstoviny v obchodech. Cena ani reklama nerozhodují

Jak správně uvařit vejce natvrdo?

Aby vajíčka nepopraskala, měla by mít před vařením pokojovou teplotu. Vejce vkládejte vždy do osolené vroucí vody a nechte je vařit asi 10 minut, poté je prudce zchlaďte v ledové vodě (obsah nebude tak gumový) a důkladně osušte.

Vajíčka určená k barvení musí být vždy čistá a odmaštěná – použijte vodu se saponátem nebo ocet. Nezapomeňte také odstranit nevzhledné červené razítko. Postačí vám k tomu voda a tekutý písek nebo zmíněný ocet.

Hrnec na sporáku Leka Sergeeva / Shutterstock.com

K barvení můžete využít špenát i kurkumu

Výsledná barva vždy závisí na barvě skořápky, délce barvení a na zvoleném způsobu. Množství surovin se určitě nebojte – barevná voda bude vždy o několik odstínů tmavší než výsledná barva na skořápce.

Jaká přírodní barviva použít?

 • Žlutá: kurkuma
 • Červená, oranžová: slupky kuchyňské cibule
 • Růžová, fialová: strouhaná syrová červená řepa, červené víno
 • Zelená: kopřivy, jarní tráva, petrželová nať, špenát
 • Hnědá: slupky kuchyňské cibule, dubová kůra, černý čaj
 • Modrá (funguje pouze na bílé skořápky): krouhané červené zelí (s octem bude barva více fialová, přidáním jedlé sody více tyrkysová, do zelena)

Barvení vajíček zastudena

Vejce uvařte natvrdo a nechte vychladnout. Zvlášť si připravte barvivo – přírodní suroviny asi 30 minut povařte ve vodě, poté sceďte, nechte kapalinu zcela vychladnout a přelijte do uzavíratelné nádoby. Přidejte pár lžic octa, promíchejte, ponořte uvařená vejce a uzavřenou nádobu dejte ideálně přes noc do lednice.

Barvení vajíček zatepla

Přírodní suroviny povařte cca 30 minut ve vodě a sceďte. Tekutinu vraťte do hrnce, přiveďte k varu, přidejte pár lžic octa a uvařte v ní vejce natvrdo klasickým způsobem, ideálně asi 10 minut. Na závěr obarvená vejce zchlaďte v ledové vodě.

 • Tip: Pro sytější barvy můžete proces barvení po uschnutí vajec několikrát opakovat. Tímto způsobem také můžete barvy míchat. Například nejprve vajíčko obarvěte kurkumou na žluto, podruhé jej vložte do zelené barvy – ve výsledku bude krásně limetkově zelené.
Špenát s vejcem a bramborem
Čas přípravy: 40 min Obtížnost: Snadný

Špenát s vejcem a bramborem

Špenát patří mezi velmi zdravou zeleninu. Skvěle se hodí k těstovinám, jako příloha k pečenému masu a je taky vydatným hlavním jídlem. Tento skvělý recept na špenát s vejci a bramborem si jistě oblíbíte. Jeho příprava je totiž velmi rychlá a jednoduchá.

Špenát s vejcem a bramborem
Čočkový salát s vejci
Čas přípravy: 50 min Obtížnost: Střední

Čočkový salát s vejci

Čočkový salát s vejci můžete připravit ze všech druhů čočky. Vyzkoušejte tento recept na lahodný, lehký oběd nebo rychlou večeři.

Čočkový salát s vejci

Potravinářská barviva do každé domácnosti

Potravinářské barvy na vejce seženete v každé drogerii i supermarketu, v prodejnách s cukrářským vybavením a na internetu.

 • Nejlevnější jsou klasické barvy na vajíčka v prášku – stojí kolem 13 Kč/ks či méně, za balení čtyř základních barev však většinou zaplatíte cca 40 Kč.
 • Pro rychlé barvení jsou nejlepší tekuté barvy na vejce, kterými lze také pomocí štětečku na vajíčka přímo malovat. Odstíny lze použít samostatně, nebo je můžete smíchat a vytvářet tak různé odstíny.
 • A pokud chcete mít vajíčka krásně lesklá a originálně barevná, vyzkoušejte gelové barvy s mramorovým, perleťovým nebo například třpytivým efektem. Koupíte je v obchodech za cenu kolem 79 Kč, kdy v balení najdete 5 barev.
Vajíčka nabarvená přírodními barvami a ozdobená voskem Ireine / Shutterstock.com

Jak nejlépe vyfouknout vajíčka?

Výhodou barvení vyfoukaných vajec je větší volnost ve výběru materiálu a technik než u vařených, které jsou určené ke konzumaci. Trendem je zdobení pomocí laku na nehty, ale používají se i tradiční metody jako barvení voskem, vyškrabování, batikování, lepí se obtisky, motivy z ubrousků, drobné rostlinky, barevné provázky a stužky apod.

 • Ještě než obsah vajíčka vyfouknete, můžete jej dírkou pomocí špejle co nejvíce rozšlehat, půjde to pak lépe.
 • Nejvíce vám usnadní práci vyfukovačka vajec (cena od cca 240 Kč) – jedná se o pumpičku s jehlou, která se vsunuje do dírky ve vajíčku a postupným pumpováním vzduchu vzniká uvnitř přetlak, obsah tak postupně samovolně odtéká.
 • Obdobným způsobem ale můžete využít i injekční stříkačku s dutou jehlou.

Zdroj: Chytré bydlení, Kupi