Jak na přírodní barvení velikonočních vajíček?

Jak na barvení velikonočních vajíček? Máme návod na přírodní metody i vyfukování Freepik.com

Velikonoce se blíží, a to znamená jediné, barvení vajíček! Ač je letos asi nebudete rozdávat koledníkům, doma vám poslouží jako krásná veselá dekorace. Máme pro vás pár tipů a postupů, jak vajíčka obarvit přírodní cestou i pomocí potravinářských barev. Na závěr vám ještě poradíme, jak je snáze vyfouknout.

Přečtěte si také

Špagety carbonara: Naprosto dokonalé a jednoduché jídlo, které voní Itálií
Špagety carbonara: Naprosto dokonalé a jednoduché jídlo, které voní Itálií

Jak správně uvařit vajíčka natvrdo

Aby vajíčka nepopraskala, měla by mít před vařením pokojovou teplotu. Vejce vkládejte vždy do vroucí osolené vody a nechte vařit asi 10 minut. Poté je prudce zchlaďte v ledové vodě (obsah nebude tak gumový) a důkladně osušte.

Vajíčka určená k barvení musí být vždy čistá a odmaštěná – použijte vodu se saponátem nebo ocet. Nezapomeňte také odstranit nevzhledné červené razítko. Postačí vám k tomu voda a tekutý písek nebo zmíněný ocet.

Barvení vajíček pomocí přírodních surovin

Výsledná barva vždy závisí na barvě skořápky, délce barvení a na zvoleném způsobu. Množství surovin se určitě nebojte – barevná voda bude vždy o několik odstínů tmavší než výsledná barva na skořápce.

Jaká přírodní barviva použít?

  • Žlutá: kurkuma
  • Červená, oranžová: slupky kuchyňské cibule
  • Růžová, fialová: strouhaná syrová červená řepa, červené víno
  • Zelená: kopřivy, jarní tráva, petrželová nať, špenát
  • Hnědá: slupky kuchyňské cibule, dubová kůra, černý čaj
  • Modrá (funguje pouze na bílé skořápky): krouhané červené zelí (s octem bude barva více fialová, přidáním jedlé sody více tyrkysová, do zelena)
K barvení vajíček přírodní cestou se používají slupky cibule, červená řepa, červené zelí i kopřivy a kurkuma Pixabay.com

Barvení vajíček zastudena

Vejce uvařte natvrdo a nechte vychladnout. Zvlášť si připravte barvivo: přírodní suroviny asi 30 minut povařte ve vodě, poté sceďte, nechte kapalinu zcela vychladnout a přelijte do uzavíratelné nádoby. Přidejte pár lžic octa, promíchejte, ponořte uvařená vejce a uzavřenou nádobu dejte ideálně přes noc do lednice.

Barvení vajíček zatepla

Přírodní suroviny povařte cca 30 minut ve vodě a sceďte. Tekutinu vraťte do hrnce, přiveďte k varu, přidejte pár lžic octa a uvařte v ní vejce natvrdo klasickým způsobem, ideálně asi 10 minut. Na závěr obarvená vejce zchlaďte v ledové vodě.

Tip: Pro sytější barvy můžete proces barvení po uschnutí vajec několikrát opakovat. Tímto způsobem také můžete barvy míchat. Například nejprve vajíčko obarvěte kurkumou na žluto, podruhé jej vložte do zelené barvy. Ve výsledku bude krásně limetkově zelené.

Potravinářská barviva na vajíčka

Potravinářské barvy na vejce seženete v každé drogerii i supermarketu, v prodejnách s cukrářským vybavením a na internetu. Nejlevnější jsou klasické barvy na vajíčka v prášku. Stojí kolem 10 Kč/ks (na internetu je lze sehnat i levněji). Za balení čtyř základních barev většinou zaplatíte cca 25 až 30 Kč.

Pro rychlé barvení jsou nejlepší tekuté barvy na vejce, kterými lze také pomocí štětečku na vajíčka přímo malovat. Například OVO tekuté barvy Duo – v balení (cca 25 Kč) najdete dvě barvy, které lze použít samostatně, nebo je smíchat a vytvářet tak různé odstíny. A pokud chcete mít vajíčka krásně lesklá a originálně barevná, vyzkoušejte gelové barvy s mramorovým, perleťovým nebo například třpytivým efektem. Koupíte je v obchodech za cenu kolem 50 Kč / 5 barev.

Gelové barvy dodají barevným vajíčkům perleťové, mramorové nebo třpytivé efekty Pixabay.com

Jak nejlépe vyfouknout vajíčka?

Výhodou barvení vyfoukaných vajec je větší volnost ve výběru materiálu a technik než u vařených, které jsou určené ke konzumaci. Trendem je zdobení pomocí laku na nehty, ale používají se i tradiční metody jako barvení voskem, vyškrabování, batikování, lepí se obtisky, motivy z ubrousků, drobné rostlinky, barevné provázky a stužky apod.

Ještě než obsah vajíčka vyfouknete, můžete jej dírkou pomocí špejle co nejvíce rozšlehat, půjde to pak lépe.

Nejvíce vám usnadní práci vyfukovačka vajec, která se dá sehnat v obchodech s výtvarnými pomůckami nebo cukrářskými potřebami a na internetu (cena od cca 200 Kč). Jedná se o pumpičku s jehlou, která se vsunuje do dírky ve vajíčku a postupným pumpováním vzduchu vzniká uvnitř přetlak, a obsah tak postupně samovolně odtéká.

Obdobným způsobem ale můžete využít i injekční stříkačku s dutou jehlou.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz