Rychlovarná konvice je spotřebič, který má doma snad každý. Jak vybrat tu nejlepší?

Čaj, káva, kuskus, omáčky? Elektrická konvice vám vodu rychle uvaří, ať už ji chcete na cokoliv Canva

Moderní domácnost je vybavena řadou pomocníků, kteří ulehčují život a jako bonus bývají i krásným doplňkem. A varná konvice je jistě jedním z nejoblíbenějších z nich. Mnozí ji uctívají jako novodobou bohyni, jelikož dovede vodu na ranní kávu či čaj proti nemocem uvařit během pár minut. Jak ale vybrat tu nejlepší? Podívejte se na naše tipy.

Přečtěte si také

Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí
Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí

Co všechno vzít v potaz

Mohlo by se zdát, že vybrat rychlovarnou konvici je otázka pár minut, opak je ale pravdou. Ať už vyrazíte do obchodu, nebo využijete internetu, kde můžete taktéž vychytat i příjemné akční ceny, zjistíte, že nabídka je opravdu široká.

V obou případech je vhodné zamyslet se nejprve nad praktickými vlastnostmi nové konve – a to ještě dříve, než vás nějaká okouzlí už jen svou krásně sytou, červenou či žlutou barvou. Na co se tedy zaměřit?

 1. Objem. Kolik lidí je s vámi v domácnosti? Pro kolik hrnečků budete vodu vařit nejčastěji? Budete používat konev i na vodu k podlévání do omáček? V otázce objemu nemusíte nic předimenzovat – přeci jen, i prostor na lince bývá omezený.  Zcela dostačujících by mělo 1,2–1,8 l.
 2. Příkon. Tato hodnota vám napoví, za jak dlouho se voda začne vařit (čím vyšší příkon, tím rychlejší bod varu). A samozřejmě i to, kolik konvice spotřebuje energie. Pro běžné použití stačí příkon kolem 2000 W.
 3. Materiál. V nabídce jsou plastové, skleněné, nerezové, a dokonce i keramické varianty.
 4. Funkce. Pokud máte v domácnosti děti či zvířata, dbejte především na bezpečnostní stránku (například pojistky proti vaření naprázdno a další). Milovníci čajů ocení i možnost nastavení různých teplot – například čaj zelený by totiž neměl projít varem.
 5. Vzhled. Váš nový pomocník v kuchyni by měl být hlavně funkční, efektivní a účinný. Co mu ale brání být i krásným? Na trhu se dají sehnat skutečně designové kousky – barva, vzhled, provedení, vybere si prakticky každý. 
 6. Vlastnosti. A co je ještě třeba zvážit? Pakliže jste prošli výše zmíněných 5 vlastností, zkontrolujte ještě, jak se vám s konví bude pracovat – jak se otevírá, ovládá, zda má sítko na nečistoty, jak vypadá její topné těleso atd. Věnujte pozornost i délce kabelu! 
Rychlovarná konvice může být i vkusným designovým doplňkem Sage

Tip na profesionální přípravu čaje:

Rychlovarná konvice s regulací teploty Sage BTM800 (Sage 7390 Kč) umožňuje snadno a rychle zvolit program přímo pro druh čaje, který si přejete uvařit stiskem jediného tlačítka. U každého druhu si pak dle libosti zvolíte sílu výluhu – Strong, Medium nebo Mild, přičemž konvice vám sama doporučí vhodnou dobu a zobrazí ji na displeji spolu s nastavenou teplotou. Speciální funkce Basket louhovacího sítka na sypané čaje, sítko automaticky spustí a zase vynoří nad vodní hladinu.

Jaký zvolit materiál

První rychlovarné konvice byly zpravidla vyrobeny z plastu – pro jejich funkčnost byl dostačující, třebaže občas způsoboval přehřívání držáku. Moderní doba nicméně přinesla i moderní materiály. Objevily se verze z nerezu a později i ze skla a keramiky. Co vám provedení konvice napoví o jejích vlastnostech?

 • Plast – je lehký, snadno se udržuje a nabízí divoké a netradiční barevné kombinace. Citlivější jedinci sice můžou cítit jeho lehkou pachuť, v přípravě nápojů i jídel se ale tento nedostatek jistě ztratí. Velkým plusem je pak i dobrá dostupnost – plastové konve koupíte ve spoustě řetězců za přijatelné ceny.
 • Nerez – neovlivňuje chuť vody, ladí se zbytkem kuchyně, má moderní vzhled a je na něj dlouhodobé spolehnutí. Cena nerezových konví je však o něco vyšší, a při vaření se navíc mohou zahřívat. Pokud vás zaujaly, doporučit můžeme třeba ty z nabídky Tescomy.
 • Sklo – má nadčasový vzhled (bude to opravdu designový skvost vaší kuchyně) a nepřehřívá se, bývá ovšem těžší a vyžaduje častější čištění.
Představujeme vlajkovou loď v sortimentu malých elektrospotřebičů značky Tescoma Tescoma

Konvice s regulací teploty v akci! Stylová i praktická

 • Keramika – ideální volba pro milovníky retro stylu a klasických materiálů. Nejvychytanější kousky jsou zdobeny dekorem, který najdeme v kuchyních našich babiček a na půdě chat. Hodí se ale i všude tam, kde by moderní vzhled rušil atmosféru. Oceníte, že bývá tišší než jiný materiál. Je ovšem třeba dát si pozor při manipulaci – nenadálé změny teplot mohou způsobit prasknutí. A konvice je taktéž trochu těžší, podobně jako ty ze skla. V elegantním designu je vyrábí z tohoto materiálu hned několik značek: Rohnson, Concept, Gorenje nebo GUZZANTI.
Keramické konve přinesou do vaší kuchyně styl a luxus Rohnson

Rychlovarná konvice na dovolenou

Ponorným varným spirálám již odzvonilo. Do kufru na dovolenou si raději přibalte rychlovarnou konvici – tedy její cestovní verzi. Je lehká (obvykle vyrobená z plastu) a její objem se pohybuje od 0,4 do 0,7 litrů. Navíc ji můžete zapojit i do automobilového zapalovače. Její příkon má rozmezí 350 až 1 600 W.

Na rozdíl od varné spirály je i bezpečnější, neboť se umí vypnout, jakmile začne voda vřít. A ve vybraných verzích k ní získáte i cestovní šálky, lžičku a sítko na čaj.

Konev vybrána, čas na čaj

O rychlovarnou konvici pečujte, vydrží déle

Rychlovarná konvice se v domácnostech zpravidla nezastaví. Abyste si ji však užili i dlouho po záruční době, je třeba jí věnovat pravidelnou péči. Jaká jsou pravidla?

 • Nenechávejte v ní vodu dlouho stát.
 • Pravidelně ji odvápňujte – v opačném případě se zvyšuje riziko jejího přehřátí, klesá efektivita ohřevu a zhoršuje se i chuť a kvalita vody.
 • Když odjíždíte na delší dobu, vypojte konvici z elektřiny.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz