Slupky z pomerančů a mandarinek nevyhazujte, provoní domov a vybělí zuby

Slupky z pomerančů a mandarinek nevyhazujte, provoní domov a vybělí zuby. Canva

Víte, že slupky z citrusů můžete ještě před vyhozením využít? Nezbavujte se jich – inspirujte se našimi tipy. Voňavé zbytky kůry se totiž doma neztratí. Co tedy s nimi? Můžete provonět svůj domov, zbavit obuv zápachu nebo si snadno a rychle vybělit zuby.

Přečtěte si také

Kdy je ideální čas na přezutí pneumatik na letní? Rozhodující je počasí
Kdy je ideální čas na přezutí pneumatik na letní? Rozhodující je počasí

Praktické a voňavé pytlíčky

Milujete klasické vonné pytlíky, za které čas od času utrácíte? Zbytečně – stačí nevyhazovat slupky z pomerančů či mandarinek. Namísto toho je nasušte v troubě a následně rozemelte. Pak už stačí jen naplnit látkové pytlíky, které lze využít v ložnici nebo třeba v šatníku. Nejenže prostor, kam je umístíte, provoní příjemná přírodní vůně, navíc vyženete moly. Kůra totiž obsahuje silné vonné silice, které odpuzují i nevítané návštěvníky v domácnosti.

Vůně čistého prádla

Příjemnou vůni citrusů můžete dopřát také šatníku. Maskuje zápach, osvěžuje vzduch a podporuje tok energie – proto zapomeňte na běžné osvěžovače, které jsou spíše chemickým koktejlem, a vsaďte na přírodu.

Jednoduchou variantu nejen do skříně si vyrobíte poměrně snadno: čerstvou pomerančovou kůru povařte s troškou citronové šťávy a celou skořicí. Roztok můžete přelít do rozprašovače – a domácí osvěžovač vzduchu je hotov. Příjemná vůně provoní celý váš byt.

Slupky z mandarinek a pomerančů mají široké využití, nevyhazujte je. Canva

Odvar na vlasy

Mandarinkovou kůru můžete využít na mastící se pokožku hlavy – pomůže vám vlasový odvar z ní. Slupky z bio mandarinek zalijte vroucí vodou a vařte na mírném ohni zhruba půl hodiny. Odvar nechte v přikryté nádobě louhovat další hodinu. Nakonec vlasovou vodu slijte a použijte před mytím vlasů – stačí je opláchnout a vmasírovat odvar do pokožky hlavy. Nejenže se vám nebudou tolik mastit, pokožka hlavy bude i příjemně zregenerovaná a zdravá.

Pryč se zápachem obuvi

Nepříjemný zápach obuvi nemá šanci – opět můžete sáhnout po slupkách z pomeranče. Jak na to? Čerstvé slupky dejte do prodyšného pytlíku nebo kousku pečicího papíru, vložte do bot a nechte uvnitř do dalšího dne. Pomerančová kůra zbaví obuv zápachu i bakterií – výsledkem budou boty jako nové!

Tajemství dokonalé pleti

Trápí vás problematická pleť s pupínky? Vyzkoušejte účinky pomerančové kůry na pokožku. Stačí nastrouhat čerstvé pomerančové slupky a vzniklou směs použít jako pleťovou masku. Opět však volte pouze pomeranče v bio kvalitě. Masku nechte působit 15 minut, poté tvář opláchněte – pupínky a rozšířené póry budou rázem pryč!

Bílé zuby? Jde to snadno

Chcete jemně a nenásilně vybělit zuby? Vyzkoušejte slupkovou metodu! Skvrn od kávy nebo červeného vína vás zbaví látky obsažené v pomerančové kůře. Vnitřní část kůry použijte jako zubní peeling – jemně přejíždějte po zubech. Nakonec ústa vypláchněte čistou vodou – a máte hotovo. Co zbývá nakonec? Počkat si na výsledky, které se zaručeně dostaví!