Jak uskladnit vánoční cukroví, aby bylo čerstvé a vláčné dlouhou dobu?

Různé druhy vánočního cukroví v kovové krabičce Canva

Čas pečení vánočního cukroví je doslova za dveřmi. První nadšenci už začínají tvořit perníčky, ale na řadu přijdou i další dobroty. I když pečete jen pár kousků, je dobré, aby do Vánoc cukroví vydrželo co nejvíce čerstvé. Jak na to?

Přečtěte si také

Káva už nevydělává? Starbucks by mohl opustit Velkou Británii
Káva už nevydělává? Starbucks by mohl opustit Velkou Británii

Na společnou krabici zapomeňte

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že každý druh potřebuje trošku jiné podmínky. Smíchat linecké s kokoskami nepovede ke štěstí, nýbrž spíše k slzám.

Prvním pravidlem tedy je to, že před samotným pečením si připravte dostatek nádob. Ve společné krabici by totiž jednotlivé kousky od sebe nasály chutě i vůně. Dejte si také pozor, aby víko dobře doléhalo, a nedošlo tak například k načichnutí okolními potravinami. Místo lineckého s rybízovou marmeládou byste totiž mohli mít cukroví šunkové či salámové.

Skořice, perníčky a šálek kávy na podnosu Canva

Po jakých nádobách sáhnout?

 • Perníčky – zejména klasické recepty vyžadují, aby se perníčky rozležely. Jak toho ale docílit? V ideálních podmínkách se hodí keramická nádoba vystlaná alobalem včetně poslední vrstvy pod víkem. Někdy se perníčky zastřikují rumem, jindy se do nádoby vkládá kousek jablíčka či chleba.
 • Sušenky či neplněné cukroví (třeba základ na linecké) – udělají jim dobře plastové či plechové krabice, které vyložíte ubrousky. Plechové dózy a praktické krabičky různých tvarů i velikostí, a navíc s tematickými vánočními motivy najdete třeba v obchodě Tescoma. Sušenky zpravidla zvládnou i papírovou krabici s víkem. Zvolte chladnější místnost (jinak hrozí, že tuky v nich obsažené žluknou).

Pravá pohoda Vánoc s tematickými vykrajovátky

 • Slepované cukroví – papírovou krabici vyloženou ubrouskem dejte do chladu, ideálně do spíže – do ledničky jen v uzavíratelném plastovém obalu, jinak navlhnou. Pozor na čokoládové polevy, ty by měly být v chladu lednice v plastové nádobě. Širokou nabídku uzavíratelných plastových dóz naleznete ve všech obchodech s domácími potřebami.
 • Kokosky – ideální jsou papírové svačinové sáčky a uložení do spíže (v plastu nebo plechu zvlhnou, stejně tak v lednici).
 • Nepečené cukroví – vždy skladujte v ledničce, jinak hrozí přemnožení různých bakterií.
Vanilkové rohlíčky a adventní věnec na obývacím stolku Canva

Jak tedy skladovat vánoční cukroví?

 1. Všeobecně lze říci, že cukroví prospívá suché, tmavé, chladné místo.
 2. Nádoby by měly být v ideálním případě neprůhledné. Vhodnou výstelkou jsou alobal nebo ubrousky.
 3. Pozor na okolní pachy, zejména uzeniny.
 4. Bezlepkové druhy nikdy nemíchejte s lepkovými (oddělení ubrouskem či alobalem nepomáhá).
 5. Pořiďte si venkovní teploměr. Pokud skladujete své dobroty na balkóně, je třeba sledovat teplotu. Ty pod bodem mrazu vánoční cukroví ohrožují. Ochránit jej můžete případně i polystyrenovou „čepičkou“.
 6. Pokud ho uchováváte v lednici, vystelte nádoby alobalem (znesnadňuje proniknutí pachů).

Zásobujte se na vánoční tvoření levněji

Nebojte se mrazáku

Pokud vám některé cukroví zbyde nebo víte, že jej nesníte všechno, je možné ho také zamrazit. Suché kousky (tedy ty bez náplně) to zvládnou nejlépe. Je však potřeba dobře uzavíratelná nádoba vystlaná alobalem. Jediným omezením může být množství obsaženého tuku, ten totiž může při delším zmrazení žluknout. Doba výdrže zmraženého cukroví bývá asi půl roku.