Z balkónu do tepla. Jak správně zazimovat truhlíkové rostliny?

Balkónové rostliny pocházející z jižních krajin by českou zimy nepřežily a je třeba je přemístit do tepla

Mrazíky už leckde udeřily a silničáři se budou brzy potýkat se sněhovou nadílkou. A tak je nejvyšší čas věnovat pozornost zazimování vašich balkónových rostlin! Jestli chcete, aby vám dělaly radost i na přes rok, je třeba je nyní uložit k zimnímu spánku. Které druhy přesunout do tepla? A jak je vyživit, aby se dočkaly příští sezóny?

Přečtěte si také

Zásoby dešťové vody na zahradě: K čemu všemu ji využít a jak o ni správně pečovat?
Zásoby dešťové vody na zahradě: K čemu všemu ji využít a jak o ni správně pečovat?

Není už pozdě?

Velké většině truhlíkových rostlin ublíží už první mrazíky, a tak bedlivě sledujte předpověď počasí. Nestihli jste je uklidit a mráz se už na balkón vkradl? Možná ještě není nic ztraceno! Na nic ale nečekejte a jednejte rychle. Balkónové rostliny na přezimování připravíte tak, že jim pomalu snížíte zálivku a přestanete dávat hnojivo. Z kvetoucích rostlin odstraníte poupata, květy a oschlé listy. Díky tomu zamezíte případné plísni, která by mohla celou rostlinu zahubit. Aby se rostliny přes zimu nevysilovaly, ustřihněte jim letošní výhonky.

Balkónové rostliny v květináči na podzim přesuňte do chladné místnosti s dostatkem světla

Tyto patří dovnitř

Velká část balkónových rostlin v květináči pochází z jižních krajů a českou zimu by nepřežily. To se týká oleandrů, durmanů, olivovníků, citrusů i palem. Květináče s rostlinami umístěte do vhodné části bytu nebo domu. Každé rostlině vyhovuje trochu jiná teplota. Obecně se ale dá říct, že vhodné je zvolit nevytápěnou a větranou místnost, kde na rostliny nebude foukat. U starších domů můžete využít prostor mezi okny nebo půdu. Vhodná je též chladná chodba a garáž.

Světlo a teplota

Každá rostlina má na svoje zimní obydlí trochu jiné nároky. Některým je nejlépe v zimě a v chladu, jiné potřebují světlo a mírnější teploty. Pnoucí muškáty dobře přezimují na světle při teplotě okolo 10 °C, stejně tak třeba i fuchsie. Vzpřímené pelargonie zase preferují tmu sklepa. Pro oleandry vyberte světlé místo, kde teploty nepřesáhnou 12 °C. Durman sice v létě světlo miluje, přezimuje ale klidně i ve sklepě. Ve tmě sice shodí listy, na jaře ale zase rychle obrazí.

Cesmíny, zakrslé jehličnany nebo buxus zimu na balkóně s vhodnou péčí přečkají

Ochrana před mrazy

Některé rostliny je možné nechat na balkóně celoročně. Mezi tyto odolné kusy patří třeba cesmíny, zakrslé jehličnany, vřesy nebo zimostráz. I přesto, že zimu venku přečkají, věnujte jim péči. Přeci jen jsou jejich kořeny v květináčích více vystaveny mrazu. Zvlášť, pokud stojí na betonovém podkladu, podložte je např. polystyrenem. Ze stran pak květináče ochráníte tkaninou z juty, kterou seženete v hobby marketu. Dobře fungují také bublinkové fólie, které můžete s jutovou plstí kombinovat. K sehnání jsou i speciální zazimovací pytle, do kterých rostliny zabalíte. Tím je chráníte před silným větrem i předčasným rašením. Nezapomeňte ale vždy ponechat přístup k rostlině, abyste ji mohli zalévat a vzduch mohl proudit k půdě.

Zálivka a hnojení

Mohlo by se zdát, že v zimě rostliny spí, a nepotřebují tedy zalévat. Nenechte se ale mýlit! Aby vám rostliny přes zimu neuschly, musíte jim dopřát zálivku. Ty, které nyní bydlí v chladnějších místnostech, zalévejte tak, aby půda nevyschla a zároveň nebyla přemokřená. Pokud jste jim již dříve pořídili samozavlažovací květináče, budete mít o to méně práce. Těmto rostlinám též můžete dopřát trochu hnojiva. Zvolte některé s obsahem draslíku, který je důležitý pro růst stonků a celkovou vitalitu rostlin. Ideální jsou tekutá hnojiva, jež přidáte do zálivky, nebo praktické hnojicí tyčinky, které zapíchnete do půdy. I stromky, které zůstaly přes zimu na balkóně, potřebují napít. Jednou za čas jim dopřejte vlažnou vodu. Zalévejte je hlavně přes den, když jsou teploty nejvyšší. S jejich hnojením si dejte v zimě pohov a začněte zase až na jaře.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz