Červené víno jako lék, a nebo jed? Tajemství je v množství

Víte co je to francouzský paradox? Prozradíme, že souvisí s červeným vínem

Jídlo bez sklenky červeného vína si nedokáže představit většina Francouzů. A co víc, jídlem se rozumí pokrm bohatý na nasycené tuky – tučné sýry, uzeniny, máslo nebo červené maso. Lékaři a výzkumníci dlouho kroutili hlavami nad skutečností, že běžný obyvatel Francie netrpí nějakou kardiovaskulární chorobou a výskyt akutních infarktů je dalece pod průměrem. Říká se tomu dokonce francouzský paradox. Kde je tedy schované tajemství?

Přečtěte si také

Potraviny, které čistí cévy, pomáhají předcházet infarktu a mrtvici
Potraviny, které čistí cévy, pomáhají předcházet infarktu a mrtvici

Červené víno jako „lék“

Zatímco vědci bádají, Francouzi i nadále pokračují ve svých rituálech. Přesný důvod jejich zdraví se bohužel odhalit zatím nepodařilo, ale na svět přišlo mnoho myšlenek, které samy o sobě vedly k řadě prospěšných objevů. Jednou z teorií, která byla zveřejněna v roce 1992, je i pozitivní vliv červeného vína. Při podrobném zkoumání se zjistilo, že obsahuje látky, které srdce a celý kardiovaskulární systém chrání. Například tím, že zvyšují elasticitu cév.

Mezi další účinky patří ty antioxidační, které zvyšují obranyschopnost, podporují správnou činnost močového ústrojí, mají pozitivní vliv na nervový systém a zlepšují trávení. Podle některých vědeckých studií dokonce mohou pomoci i v boji proti rakovině. V této souvislosti se mluví zejména o látkách, jako jsou resveratrol, polyfenoly, taniny (třísloviny) a proanthokyanidiny.

Kolik vína je dovoleno vypít, aby bylo prospěšné, nikoli zničující?

Červené na scestí

Může se zdát, že červené víno je univerzálním podporovatelem našeho zdraví. Jenže tomu tak docela není. Je třeba přihlédnout i k mnoha dalším faktorům. Protože každý člověk je individualita, nemusí červené víno vyhovovat všem. Navíc je tu otázka množství. Zatímco ve Francii se zpravidla pije pouze sklenka červeného vína, a to výhradně k jídlu, v České republice je to spíše varianta mnoho sklenek a bez jídla. Zatímco v prvním případě převažují výhody prospěšných látek nad alkoholem, v tom druhém tělo spíše zatížíme negativními dopady alkoholu. Kolik tedy vypít?

Romantická večeře je klíčem úspěchu

Většina odborníků udává, že bychom měli vypít přibližně 1 dl na 25 kg váhy. Průměrná žena tedy údajně smí vypít přibližně sklenku a půl, muž sklenky dvě. Když uděláme „kupecké počty“, vyjde nám, že je to láhev vína na pár a kvalitní večeře k tomu. A po jakém vínu sáhnout? Pro zvláštní příležitosti je vhodné barikové víno (zraje v dřevěných sudech), neprohloupíte však ani odrůdami Cabernet, Merlot či Rulandské modré.

I svařené víno, které je z kvalitních surovin, si uchovává své prospěšné vlastnosti

Svařák ano, nebo ne?

Spolu se zimou nastupuje období svařeného vína. Vyvstává tedy otázka, zda i v tomto případě jsou účinky červeného vína zachovány. Odpověď není tak docela jednoznačná, protože tepelnou úpravou se pár látek skutečně ztratí, nicméně ty hlavní zůstávají. Důležité však je dělat svařák z kvalitních surovin. Pokud přidáte ještě skořici, badyán, hřebíček nebo citronovou kůru, získáte doslova léčebný koktejl. Pozor ale v zimě. Svařák (jako každý alkohol) rozšiřuje cévy, čímž prokrví naše tělo a my můžeme mít pocit zahřátí, avšak následně teplo skrze pokožku unikne, a nám je tak ještě větší zima.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz