Účtenky z obchodů obsahují nebezpečnou látku, která ohrožuje pokladní. Od ledna je zakáže komise

Účtenky z obchodů obsahují nebezpečnou látku, která ohrožuje pokladní. Od ledna je zakáže komise

Znáte to, po čase si chcete zkontrolovat účtenku, jízdenku nebo vstupenku, ale text na ni je nečitelný a to pěkně naštve. Věděli jste však, že právě tyto účtenky jsou hormonální hrozbou ve vaší peněžence?

Přečtěte si také

Kuřecí kousky bez kuřete. KFC představilo rostlinnou novinku, McDonald's a Burger King nejsou pozadu
Kuřecí kousky bez kuřete. KFC představilo rostlinnou novinku, McDonald's a Burger King nejsou pozadu

Díky systému EET jsme zaplaveni účtenkami, které většinu z nás k smrti otravují a nemusí jít jen o metaforu. Ohrožují totiž lidské zdraví, může se z nich uvolňovat nebezpečná chemická látka bisfenol A. Jedná se o organickou sloučeninu, která se používá při výrobě plastů a teplem mění barvu. Kromě plastových lahví ji proto najdete i v termocitlivém papíru, na který se tiskne většina účtenek, jízdenek nebo stvrzenek z bankomatů. 

Bisfenol A v účtenkách, je po obalech na potraviny, druhým nejčastějším místem, kde se s ním může běžný  spotřebitel dennodenně setkat, jak varuje Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

Jak se tiskne na termopapír

„Na běžné papíry nanášíme inkoust, ale u termopapírů, které se používají pro tisk účtenek, to funguje jinak, dá se říct, že už v sobě inkoust obsahují. Termopapírové tiskárny zahřívají jednotlivé malé plošky a poměrně rychle dokážou vytisknout i složité texty. Do drobounkých plošek tiskárna pouští elektrický proud, do každé zvlášť, podle toho, jak ji instruuje program. Ploška se na krátkou dobu ohřeje a při kontaktu s termopapírem do něj přenese teplo.“ Uvádí pro Český rozhlas v pořadu Meteoru chemik dr. Jan Havlík z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT).

Vědecké studie poukazují mnoho let na riziko, které hrozí zejména pokladním při styku s účtenkami

Celosvětové vědecké studie poukazují mnoho let na riziko, které hrozí zejména pokladním, kteří každý den přijdou do styku s účtenkami. Pravidelná manipulace s termopapírem je pro tělo nebezpečná, do těla se vstřebává přes kůži velké množství škodlivého bisfenolu A. Nebezpečí však hrozí každému z nás. Termopapír se totiž běžně používá při tisku jízdenek, vstupenek, stvrzenek z automatů, samolepících štítků nebo ve faxech. Pozor, by si na tuto látku narušující hormonální rovnováhu v těle, měly dát zejména těhotné ženy, protože látka může mít negativní dopad na vývoj plodu, snižuje imunitní systém a má negativní vliv na kardiovaskulární systém, ledviny, játra. Některé studie upozorňují i na zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu. Také dětem by účtenky vůbec neměly přijít do rukou. Množící se důkazy o škodlivém působení BPA vedly Evropskou komisi v roce 2011 nejprve k zákazu jeho použití při výrobě kojeneckých lahví, o pár let později stejná komise rozhodla, že od roku 2020 podle nařízení Komise 2016/2235 nesmí být Bisfenol A uváděn na trh v termografickém papíru v koncentraci vyšší než 0,02 % hmotnostních.

Všechny termo kotoučky a etikety tak budou od ledna 2020 muset nést označení BPA free

Výrobci termo kotoučů začali z toho důvodu vyrábět termopapíry označené jako BPA free (bez bisfenolu A). Všechny termo kotoučky a etikety tak budou od ledna 2020 muset nést toto označení BPA free.

Jednoduchý test 

Poznat termopapír je snadné, je lesklý a hladký, když po něm přejedete přes potištěnou stranu nehtem, zanechá za sebou nehet tmavou stopu.

Po každém styku s termopapírem, si důkladně omyjte ruce mýdlem. 

Účtenky ani jízdenky do papírového odpadu netřiďte

Složení účtenek 

Složení účtenky

Jak z obrázku vidíte, termopapír je složený ze čtyř základních vrstev, skutečný papír je v něm obsažen opravdu jen minimálně. Proto účtenky ani jízdenky do papírového kontejneru nepatří, hrozilo by, že chemické látky v účtence kontaminují recykláty a ty se k nám domů dostanou zpět v podobě například toaletního papíru. Kam tedy s ním? Ideálním místem, kam vyhodit termopapír je směsný odpad.