Účtenky z obchodů obsahují nebezpečnou látku, která ohrožuje pokladní. Od ledna je zakáže komise

Účtenky z obchodů obsahují nebezpečnou látku, která ohrožuje pokladní. Od ledna je zakáže komise

Znáte to, po čase si chcete zkontrolovat účtenku, jízdenku nebo vstupenku, ale text na ni je nečitelný a to pěkně naštve. Věděli jste však, že právě tyto účtenky jsou hormonální hrozbou ve vaší peněžence?

Přečtěte si také

Klasické cigarety to mají nahnuté. Tabákové firmy je chtějí během pár let přestat vyrábět
Klasické cigarety to mají nahnuté. Tabákové firmy je chtějí během pár let přestat vyrábět

Díky systému EET jsme zaplaveni účtenkami, které většinu z nás k smrti otravují a nemusí jít jen o metaforu. Ohrožují totiž lidské zdraví, může se z nich uvolňovat nebezpečná chemická látka bisfenol A. Jedná se o organickou sloučeninu, která se používá při výrobě plastů a teplem mění barvu. Kromě plastových lahví ji proto najdete i v termocitlivém papíru, na který se tiskne většina účtenek, jízdenek nebo stvrzenek z bankomatů. 

Bisfenol A v účtenkách, je po obalech na potraviny, druhým nejčastějším místem, kde se s ním může běžný  spotřebitel dennodenně setkat, jak varuje Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

Jak se tiskne na termopapír

„Na běžné papíry nanášíme inkoust, ale u termopapírů, které se používají pro tisk účtenek, to funguje jinak, dá se říct, že už v sobě inkoust obsahují. Termopapírové tiskárny zahřívají jednotlivé malé plošky a poměrně rychle dokážou vytisknout i složité texty. Do drobounkých plošek tiskárna pouští elektrický proud, do každé zvlášť, podle toho, jak ji instruuje program. Ploška se na krátkou dobu ohřeje a při kontaktu s termopapírem do něj přenese teplo.“ Uvádí pro Český rozhlas v pořadu Meteoru chemik dr. Jan Havlík z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT).

Vědecké studie poukazují mnoho let na riziko, které hrozí zejména pokladním při styku s účtenkami

Celosvětové vědecké studie poukazují mnoho let na riziko, které hrozí zejména pokladním, kteří každý den přijdou do styku s účtenkami. Pravidelná manipulace s termopapírem je pro tělo nebezpečná, do těla se vstřebává přes kůži velké množství škodlivého bisfenolu A. Nebezpečí však hrozí každému z nás. Termopapír se totiž běžně používá při tisku jízdenek, vstupenek, stvrzenek z automatů, samolepících štítků nebo ve faxech. Pozor, by si na tuto látku narušující hormonální rovnováhu v těle, měly dát zejména těhotné ženy, protože látka může mít negativní dopad na vývoj plodu, snižuje imunitní systém a má negativní vliv na kardiovaskulární systém, ledviny, játra. Některé studie upozorňují i na zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu. Také dětem by účtenky vůbec neměly přijít do rukou. Množící se důkazy o škodlivém působení BPA vedly Evropskou komisi v roce 2011 nejprve k zákazu jeho použití při výrobě kojeneckých lahví, o pár let později stejná komise rozhodla, že od roku 2020 podle nařízení Komise 2016/2235 nesmí být Bisfenol A uváděn na trh v termografickém papíru v koncentraci vyšší než 0,02 % hmotnostních.

Všechny termo kotoučky a etikety tak budou od ledna 2020 muset nést označení BPA free

Výrobci termo kotoučů začali z toho důvodu vyrábět termopapíry označené jako BPA free (bez bisfenolu A). Všechny termo kotoučky a etikety tak budou od ledna 2020 muset nést toto označení BPA free.

Jednoduchý test 

Poznat termopapír je snadné, je lesklý a hladký, když po něm přejedete přes potištěnou stranu nehtem, zanechá za sebou nehet tmavou stopu.

Po každém styku s termopapírem, si důkladně omyjte ruce mýdlem. 

Účtenky ani jízdenky do papírového odpadu netřiďte

Složení účtenek 

Složení účtenky

Jak z obrázku vidíte, termopapír je složený ze čtyř základních vrstev, skutečný papír je v něm obsažen opravdu jen minimálně. Proto účtenky ani jízdenky do papírového kontejneru nepatří, hrozilo by, že chemické látky v účtence kontaminují recykláty a ty se k nám domů dostanou zpět v podobě například toaletního papíru. Kam tedy s ním? Ideálním místem, kam vyhodit termopapír je směsný odpad.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz