Převléct postel do čistého povlečení nestačí! Proč čistit polštáře, přikrývky a matrace?

Perete i polštáře a přikrývky?

Je tak úžasné ulehnout do čerstvě povlečené postele! Jak krásně voní a jak úžasně se v ní usíná! Ale to, že jsme převlekli několik let používané polštáře do voňavého povlečení, nestačí. Stejnou péči bychom měli čas od času věnovat i polštářům, přikrývkám a matracím. Dobrou zprávou je, že to ve většině případech zvládneme i sami doma a nemusíme všechno tahat do čistírny anebo volat specializovanou službu.

Přečtěte si také

Potraviny, které čistí cévy, pomáhají předcházet infarktu a mrtvici
Potraviny, které čistí cévy, pomáhají předcházet infarktu a mrtvici

Proč čistit, když to nikdo nedělá?

I když mají lidé jinak dokonale uklizený domov, mnohdy si ani neuvědomí, že polštáře, přikrývky a matrace jsou líhní roztočů, kteří si hoví v tělních výměšcích, jako jsou pot či sliny.

Půl milionu bakterií, plísní a kvasinek v polštáři

V USA udělali v souvislosti s tímto velmi zajímavou studii. Podrobili rozboru polštáře a matrace 50 studentů žijících na kolejích, které se vší pravděpodobností podědili po předchozích generacích studentů. Přišli na to, že v běžném polštáři na koleji žilo více než 350 000 kolonií bakterií, naštěstí většinou neškodných. Některé však byly velmi toxické. Kromě toho zjistili, že v polštářích se vyskytovalo více než 100 000 kolonií plísní a kvasinek.

Bakterie, plísně a kvasinky si hoví nejraději v nepraných polštářích.

Jak často čistit polštáře, přikrývky a matrace?

Doporučuje se tak dělat alespoň jednou do roka, totéž platí o matraci. Pokud se příliš potíte, trpíte alergií na roztoče anebo s vámi spí pes či kočka, bylo by vhodné přikrývky i polštáře podrobit řádné údržbě častěji než jednou do roka. Zkrátka podle potřeby.

Jak prát polštáře a přikrývky?

Odpovíme otázkou: Jaká výplň je ve vašem polštáři a přikrývce? Pokud jste si pořídili polštář s péřovou výplní, může se na první pohled zdát, že nejlepší bude přenechat tuto práci čistírně. Ale možná byste to zvládli i sami doma…

Jak prát péřové peřiny v pračce?

Vyprat se totiž dají i v pračce v kombinaci se speciálním pracím přípravkem, který nenaruší jedinečné vlastnosti peří (např. Miele Peří, 250 ml, cena cca 370 Kč). Peřiny se doporučují prát do teploty 40 °C, a poté vysušit v sušičce na studený vzduch spolu s tenisáky. Ty totiž zabrání shlukování peří a zajistí dokonalé prosušení.

Také matrace je potřeba čas od času vyprat a vysušit.

Co když doma nemám sušičku?

Pokud nemáte doma sušičku, můžete nechat peřinu či polštář usušit například položené na sušáku, jen je budete muset čas od času protřepat a otočit. V létě je stačí rozložit venku na slunci. Doma na sušáku to bude trvat o něco déle.

Jak prát peřiny se syntetickou výplní?

Polštáře a přikrývky ze syntetické náplně se perou zcela běžně a nemusíte se toho vůbec bát, ostatně se vším okolo praní vám poradí symboly na štítku. Obvykle se ale mají prát na 60 °C.

Nezničte si pračku!

Ještě před tím, než vložíte polštář anebo přikrývku do pračky, se ujistěte, jakou maximální hmotnost prádla zvládne vyprat. Obvykle to bývá 7–9 kg. Některé novější pračky mají dokonce i speciální program na polštáře a přikrývky.

Máte doma pračku s programem na přikrývky?

A co matrace?

A pak je tady ještě matrace. Tu je také potřeba občas vyčistit. Skvrny by měly jít odstranit tzv. enzymatickými čističi (např. Dezinfekční odstraňovač skvrn Sanytol či Vanish Oxi Action Extra Hygiene). Tyto přípravky najdete v drogeriích typu Teta či DM.

Tip: Skvrnám na matracích se dá předcházet chrániči matrací, které koupíte například v Jysku. Chránič matrace Basic stojí 175 Kč, pořídit se však dá i takový, který nepropustí tekutinu. Ocení jej především rodiny s malými dětmi. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz