Neviditelní zabijáci pokojových rostlin. Vyzrajte na smutnice jednou provždy

Pokojovým rostlinám hrozí spousta nebezpečí. Víte, jak se vypořádat se smutnicemi? Unsplash

Pokud vám zničehonic začaly po přesazení žloutnout a opadávat vaše milované pokojové rostliny, zcela určitě se v nich usídlily larvy smutnic. Neviditelné, o to více zákeřné. S největší pravděpodobností jste si je zakoupili v obchodě, přímo v substrátu. Jak proti nim bojovat a zachránit svou domácí zeleň?

Přečtěte si také

Stravenky slaví už 76 let a stále patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitům
Stravenky slaví už 76 let a stále patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitům

Nevítaní obyvatelé substrátu

Dospělé smutnice jsou malé mušky černé barvy. Hlavním škůdcem jsou ovšem jejich larvy, neviditelně ukryté v půdě. Kvůli tomu je takřka nemožné na první pohled poznat, zda jsou v zakoupené zemině obsaženy.

Domů si je tak můžete přinést nejen v rostlinách a jejich květináči, ale i v substrátu, do kterého květiny přesazujete nebo sázíte.

Jedna samička smutnice může do substrátu naklást až stovky vajíček. Za pár dní se z nich vylíhnou larvy, které se živí vysáváním kořenového systému rostlin. Tím je připravují o důležité živiny, což má za následek vadnutí, žloutnutí a opadávání listů a celkový úhyn rostliny. Největším lákadlem jsou pro larvy mladé či vláskovité kořínky.

Pokud jsou již vaše rostliny smutnicemi napadeny, dá se s nimi účinně bojovat – biologickými zbraněmi i domácími metodami. Stejně tak pro vás máme pár rad, jak se jejich výskytu preventivně bránit.

Larvy smutnic si nejčastěji donesete domů v zakoupeném substrátu z obchodu Pikrepo

Preventivní ochrana

Smutnice milují vlhko a teplo. Ani u baleného substrátu, který se na první pohled zdá sypký a suchý, nemáte nikdy jistotu, v jakých podmínkách byl skladován a zda se v něm již zákeřné larvy neusídlily. Nejlepší je proto substrát doma ihned po koupi vysušit. Ideální je v tomto ohledu propéct hlínu v mikrovlnce nebo na plechu v troubě. Horkem vajíčka spolehlivě zničíte. Stejně tak může pomoci chlad a hlínu lze nechat promrznout v mrazáku nebo v zimě venku, když jsou teploty pod nulou.

  • Tip na domácí test: Pokud si nejste jistí, zda smutnice v půdě opravdu máte, můžete si to doma jednoduše otestovat. Stačí rozkrájet syrovou bramboru na několik kousků a ty zapíchat do zeminy v květináči asi na 2 dny. Škrob larvy naláká a vy je pak na kouscích brambory uvidíte.

Pozor si také dávejte na přílišné zalévání. Jak jsme již zmiňovali, larvy smutnic i dospělé mušky si libují ve vlhku a zbytečným přelíváním rostlin pouze zvyšujete riziko jejich výskytu.

Kupte v akci základ pro domácí zeleň

Pořiďte si na larvy přirozené predátory

Jedná se o miniaturní parazity zvané hlístice, které se živí právě larvami smutnic. Sáček hlístic zakoupíte v hobby marketech, zahradnictvích a v mnohých internetových obchodech. Jedno balení vás vyjde asi na 200 korun.

Obsah sáčku stačí rozmíchat ve vodě a tou rostlinu zalít. Hlístice postupně vyhubí všechny larvy a vajíčka smutnic. Poté samy přirozeně vymizí, takže se nemusíte obávat, že byste si trvale osídlili rostliny dalšími nechtěnými nájemníky. Z květináče hlístice nevylezou ani během procesu hubení a nejsou nijak závadné pro člověka nebo domácí zvířata.

Dospělé mušky smutnic nejlépe pochytáte na žluté lepivé destičky, které zakoupíte v obchodech LianeM / Alamy Stock Photo

A co s dospělými muškami?

Dospělé mušky poletují okolo rostliny a usedají na její listy i květy. Nejlepším způsobem, jak je pochytat, je pořídit si speciální žluté lepkavé destičky, které se zapíchají do květináče a smutnice se na ně postupně nalepují. Cena těchto destiček se v obchodech pohybuje orientačně okolo 30–50 Kč za 5 ks.

Než se vám podaří všechny dospělé smutnice polapit, je dobré také zamezit jejich opětovnému přístupu do půdy, aby zde nemohly klást další vajíčka. Nejlepší je zasypat povrch substrátu v květináči asi centimetrovou vrstvou perlitu, vermikulitu nebo křemičitého písku či štěrku. Pro smutnice bude tato bariéra nežádoucím suchým prostředím, do kterého nebudou moci vajíčka klást.