Co stihnete zasadit ještě letos? Zelenina, kterou jednoduše vypěstujete v truhlíku na balkoně

Zelenina, kterou jednoduše vypěstujete i v truhlíku na balkoně. Co stihnete zasadit ještě letos?

Že má vlastnoručně vypěstovaná zelenina mnohem více vitamínů i chuti je známá věc. Co ale dělat, pokud nemáte vlastní zahrádku? Některé druhy zeleniny můžete snadno pěstovat i na balkoně nebo na parapetu. A to, že jste k jejich vysázení promeškali jaro vůbec nevadí. Některé se totiž dají v truhlíku pěstovat i na konci léta a na podzim. Stihnete je tak zasadit ještě teď!

Přečtěte si také

Aktuálně z obchodů: Kaufland a Makro spouštějí e-shopy. Co nového má Albert a Tesco?
Aktuálně z obchodů: Kaufland a Makro spouštějí e-shopy. Co nového má Albert a Tesco?

Ředkvičky

Ředkvičky jsou nenáročnou rostlinkou, kterou snadno můžete pěstovat v truhlíku na balkoně. Zasévat je lze i nyní v srpnu nebo na podzim. Aby se jim dařilo, potřebují hlubší nádoby (minimálně 30 cm) a semínkům – tedy budoucím kulatým plodům - dopřejte vzájemně při výsevu dostatek prostoru (rozestupy asi 3 cm mezi semínky). Dostatečně je zalévejte, aby povrch půdy úplně nevyschnul. Ředkvičkám trvá vyrůst asi měsíc a půl. 

V obchodech můžete vybírat ze semen různých odrůd ředkviček, které nabízí širokou paletu tvarů, barev i chutí. Uvidíte, že na vlastnoručně vypěstovaných si pochutnáte mnohem více než na kupovaných.

Listový salát

Listový salát můžete pěstovat doma po celý rok. V teplejších dnech na balkoně, v chladnějších klidně i na parapetu. Semínka salátu je většinou nejlepší zasadit do truhlíků (například určených na muškáty), přičemž sklízet můžete zhruba za 6 až 8 týdnů. Většinu odrůd (například kadeřavý salát Dubagold, zeleno-vínový Dubared nebo Roden) lze pěstovat od jara do podzimu.

Podobně můžete sázet i roketu setou neboli rukolu. Semínka pořídíte v obchodě za cenu okolo 15 – 20 korun a bohatá úroda vám zajistí, že budete mít vlastnoručně vypěstovanou zásobu k dispozici po celý rok. Rukola totiž dobře snáší i menší mrazíky, a je proto vhodná k podzimnímu výsevu a sklizni začátkem zimy.

Různé druhy listového salátu můžete pěstovat na balkoně i v chladnějším počasí na podzim

Jahodový špenát

V srpnu stihnete ještě na balkon (do polostínu) nebo za okno zasadit i merlík listnatý neboli jahodový špenát. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, jedná se o rostlinu se svěže zelenými střapatými lístky a sytě červenými plody, které mají sladší chuť a mohou tvarem připomínat maliny či jahody. Listy mají lehce nahořklou chuť a jsou bohatým zdrojem vitamínů A, C a K a vlákniny. Jsou výborné do salátů, pomazánek, marinád a dipů, nebo je můžete povařit na způsob klasického špenátu. Plody lze spotřebovat syrové i povařené jako kterékoliv jiné bobulovité ovoce.

Špenát

S postupně ubývajícími tropickými dny můžete klidně zasadit i klasický špenát. Je totiž chladnomilnější a nesvědčí mu přímé slunce, takže nádobu na pěstování umístěte spíše na polostinné místo. Z toho důvodu je špenát ideální i na severněji orientované balkony. Potřebuje dost závlahy, zato ale roste poměrně rychle a po vysázení budete první lístky (velké asi 5 cm) sklízet za zhruba dva až tři týdny.

I na městském balkonu se dá od jara do podzimu pěstovat plno druhů zeleniny

Pár rad pro celoroční pěstování zeleniny na balkoně

Výhodu mají ti, kteří bydlí v panelákových domech se zateplenými a zasklenými lodžiemi. Zde můžete vytvořit i během chladnějších dnů teplejší podmínky a zelenině se může při troše péče dařit po celý rok.

A co dalšího se při pěstování zeleniny na balkoně vyplatí vědět?

  • Kupujte raději univerzální substrát, který doplňte trochou kompostu nebo rašeliny (aby se půda odlehčila). Zelenina v truhlíku bude také potřebovat hnojení.
  • Rostliny zalévejte ideálně brzy ráno, kdy na ně nesvítí přímé slunce, případně večer.
  • Každá nádobka musí mít zespodu otvory, kterými bude moci přebytečná voda odtékat do misky nebo tácu pod ní.
  • Pokud používáte samozavlažovací truhlíky, s příchodem podzimu si dávejte pozor na ranní mrazíky. Rostlinky by vám mohly namrzat. Pokud tedy sázíte poslední letošní saláty, ředkvičky nebo špenáty, volte raději klasické květináče (a na dostatečné zalévání pamatujte), abyste pak nemuseli rostliny zbytečně přesazovat.
Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!