Gothaj: Jak se z kdysi německé lahůdky stal levný a nekvalitní salám chudých?

Nakrájený salám gothaj s červenou cibulkou a klíčky UrbanRadim / Shutterstock.com

Co se vám vybaví, když se řekne gothajský salám? Většině pravděpodobně levné recepty, nejnižší kvalita nebo náhražka masa a uzenin studentů či chudých. A nebudou daleko od pravdy. Z původní německé lahůdky plné masa se v dnešní době stala potravina nevalné pověsti. I přesto existují způsoby, jak si gothaj vychutnat. Přečtěte si, jak moc se tyto salámy v čase proměnily, kde sehnat kvalitní kousky i jak je připravit.

Přečtěte si také

Konec cigaretových nedopalků odhozených na zemi. Obce dostanou od výrobců miliony na jejich úklid
Konec cigaretových nedopalků odhozených na zemi. Obce dostanou od výrobců miliony na jejich úklid

Německá libová kvalita

Ačkoliv řada lidí považuje gothaj za český výmysl, původem je z Německa, konkrétně z města Gotha. Zde ho začal vyrábět řezník jménem Johann Daniel Kestner jako vyhlášený měkký salám plný chuti. Původní normy totiž udávaly, že gothaj musí obsahovat alespoň 65 % masa.

Konkrétně tehdejší receptura čítala až do počátku 90. let 20. století následující ingredience a jejich poměr (na 100 kg hotového salámu): 29 kg hovězího zadního masa, 29 kg libového vepřového masa, 5,5 kg tučného vepřového masa bez kůže, 35 kg sádla, 6 l pitné vody, koření a sůl.

Díky této normě chutnal salám mnohem lépe než dnes, navíc vždy se zárukou stejné kvality. Není proto divu, že dříve i u nás gothaj patřil k nejprodávanějším uzeninám vůbec.

Muž plní salám gothaj Farhad Ibrahimzade / Shutterstock.com

Když se ze složení vytratí maso

V průběhu 90. let 20. století se nicméně situace razantně změnila. Normy vztahující se na uzeniny byly plošně zrušeny, čehož většina výrobců samozřejmě ihned využila. A tak se začala kvalita a pověst gothaje zhoršovat, až si vysloužil nálepku podřadného salámu.

A není se čemu divit, což za poslední roky dokázala i řada spotřebitelských testů, ve kterých gothaje většinově zcela propadaly. Dnes by měly podle vyhlášky obsahovat nejvýše 40 % tuku a alespoň 40 % masa (hovězího či vepřového), jeho požadovaná kvalita ovšem není blíže specifikována.

Proto jsou dnešní gothajské salámy složené hlavně z náhražek a v obsahu se hojně objevují ingredience jako kůže, sádlo, voda, škrob a jiná plnidla, ochucovadla a zahušťovadla, někdy dokonce i drůbeží separát, ačkoliv je pro výrobu tohoto salámu v České republice zakázaný.

Kde výhodně pořídit gothaj?

Kvalita se dnes ukrývá v malých řeznictvích

Pokud byste si tedy chtěli pochutnat na autentické chuti gothajského měkkého salámu, museli byste se patrně vydat do menších řemeslných řeznictví s malouzenářskou výrobou. V supermarketech a běžných obchodech doporučujeme číst složení výrobků a zaměřit se hlavně na podíl čistého masa a jeho druh.

Kvalitní gothaj se mimo jiné pozná také podle charakteristické výrazné mozaiky a viditelných tukových zrn kontrastujících se světlejší růžovou masovou hmotou.

Nakrájený gothaj s proužky sýra a okurkou, podávaný s rustikálním selským chlebem Karl Allgaeuer / Shutterstock.com

Jak si na gothaji pochutnat?

Chutí i svým vzhledem na řezu má velmi blízko ke špekáčkům. Také proto se s oblibou peče spolu s paprikou a jinou zeleninou v pivu, případně nakládá podobně jako utopenci, tedy s cibulí do kyselého octového nálevu. V takové podobě může být skutečnou lahůdkou, zejména doplníte-li ho čerstvým chlebem a vychlazeným pivem. Třeba světlý ležák 11° Svijanský Máz nyní seženete v akci!

Studentský řízek, bramborový salát i zapečené těstoviny

Velmi často se gothaj krájený na silnější kolečka v naší kuchyni také obaluje v trojobalu a smaží (někdy pod názvem “studentský řízek”). Nebo jako levnější alternativa mnohých uzenin přidává do slaných zapečených závinů, bramborových gulášů i do bramborových salátů, šunkofleků, vajíčkových či majonézových pomazánek a směsí na topinky nebo tousty.

Dá se jíst ale i samotný, osmažený na pánvi a podávaný s chlebem nebo bramborami.