Jak dlouho s vámi žije vaše záchodová štětka? Zamořit může celý byt

Záchodová štětka vám může pěkně zavařit. Canva

Záchodová štětka je parťák, bez kterého se zkrátka žádná domácnost neobejde. Nepleťme si ji však se členem rodiny! Její příliš dlouhý pobyt nám může uškodit a napáchat plno trablů!

Přečtěte si také

Velikonoční vejce se barvila už ve starověku. Kam sahá tradice kraslic a jaké mělo barvení význam?
Velikonoční vejce se barvila už ve starověku. Kam sahá tradice kraslic a jaké mělo barvení význam?

Bakterie? To my nemáme! Vážně?

Hlavním činitelem potíží v souvislosti s WC štětkou jsou bakterie. Obvykle se nacházejí ve střevech obratlovců a jsou pro tělo prospěšné. Problém nastává v okamžiku, kdy se dostanou ven. A jsou všude. Nejen v toaletě.

Máte toaletu v koupelně? Průšvih! V některých domácnostech ani neexistuje jiné řešení, prostě to tak musí být. Jenže si představte, jak to v takové koupelně vypadá. Většina lidí během splachování toalety nezavírá prkénko – a tím začíná bakteriální ráj!

Bakterie ve vzduchu

Fekální bakterie se totiž nedrží jen ve vodě, ale dokážou poletovat ve vzduchu! Často se pak uchytí na nejbližší vlhké, tmavé místo a tím jsou zubní kartáčky či navlhlé, zmačkané ručníky. Což o to, ručník vyperete na vysokou teplotu a vše je v pořádku. Jenže co kartáček? Měníte ho pravidelně? A i kdyby, dva tři měsíce si čistíte zuby kartáčkem plným bakterií, které na něj rozhodně nepatří!

Štětka přispívá množení

Představte si navíc situaci, kdy je použitá záchodová štětka v mokrém plastovém obalu, kde je temno a mokro. Většina stojánků není ani nijak krytá – takže přijdete, zvednete průvan a bakterie se rozlétnou po celé koupelně. Ve štětce se jim daří, spokojeně se množí a naším konáním se rozprostírají po koupelně či toaletě. Bakterie pak následně dýcháte, čistíte si jimi zuby, otíráte si do nich ruce, šlapete po nich a roznášíte je po celém bytě.

Věděli jste, že…

...v divadelní hře Král Ubu z roku 1896 se stala záchodová štětka příčinou smrti?

Předejděte tomu!

Může se stát, že si to malé, zvídavé dítko namíří do koupelny, kde všechno ohmatá, ochutná, tu hmátne na prkénko, tu se svalí na zem a zaujme ho právě štětka. Osahá si ji a o pár vteřin později si olízne ruce. Nejen, že takové počínání není zdravé, ale je přímo škodlivé!

Pravidelný úklid by měl být samozřejmostí. Canva

Starejte se o svou štětku a pravidelně ji měňte

Samozřejmě nemůžete zcela zamezit množení bakterií v koupelně a na toaletě. To je zhola nemožné. Avšak existují fígly, kterými jejich přítomnost snížíte na minimum.

  • Po každém použití opláchněte štětku horkou vodou.
  • Tu a tam před opláchnutím nakapejte tekuté mýdlo na štětiny.
  • Nechte štětku zcela uschnout!
  • Uchovávejte ji v suchu.
  • Když už cítíte, že štětka není úplně v pořádku, vyměňte ji.

Věděli jste, že…

... záchodovou štětku můžete zrecyklovat jako běžný plast? Proto neváhejte s výměnou, recyklujte ji a pořiďte si novou.

Přírodní alternativa

Pokud se vám z jakéhokoli důvodu plastová WC štětka příčí, můžete si pořídit přírodní provedení, které po dosloužení hodíte do kompostu. Jedná se o dřevěnou štětku s rostlinnými štětinami. Dřevěnou násadu před použitím natřete olejem a je hotovo.