V zahraničí otevřeli obchod pro sociálně slabé rodiny. Co vše tam nakoupí zadarmo?

Žena s dívkou nakupují v supermarketu bbernard / Shutterstock.com

V Amsterdamu vznikl nový supermarket Fris, který podporuje sociálně slabé. Potraviny a základní drogerii zde seženou zcela zdarma. Jedinou podmínkou je, aby navštěvovali kouče, který jim pomůže celou situaci vyřešit. Za projektem stojí Abdelhamid Idrissi, který má se sociálním podnikáním bohaté zkušenosti a plánuje své aktivity i nadále rozšiřovat. Existují takové prodejny i u nás? A jakými dalšími způsoby se potravinová chudoba řeší?

Přečtěte si také

Podezřelé ceny cukru prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jak dopadly výsledky rozsáhlého šetření?

Kdo je typický zákazník?

Lidé si mohou v obchodě vybrat potraviny i hygienické potřeby, a to zcela bezplatně. Nasytí tak sebe i své děti a mají čas se soustředit na to, aby si našli práci a celkově dali svůj život do pořádku. Nejčastěji této možnosti využívají matky samoživitelky, ale přicházejí i celé rodiny nebo starší lidé.

Zájem pomáhat je velký

Zásoby dodávají obchodům dárci z řad soukromých osob i firem a chod samotného supermarketu zajišťují dobrovolníci. „Noví dárci se nyní hlásí každý den,“ říká zakladatel obchodu Abdelhamid Idrissi. Nejde ale jen o hmotné dary. Zapojují se také společnosti, které poskytují ubytování, vzdělávací kurzy a další formy pomoci.

Zásobte se ještě dnes

Podobné dobročinné projekty v ČR

Dobrou zprávou je, že množství dobročinných obchodů přibývá i u nás. Jedna taková prodejna funguje v Opavě už od roku 2016. Jejím provozovatelem je nezisková organizace EKIPA, která na dodávání čerstvých i trvanlivých potravin a drogerie spolupracuje hned s několika řetězci. „Jsou to vyřazené nestandardní potraviny, eventuálně ty, které už řetězce nahradily novými čerstvými,“ vysvětluje ředitel EKIPY Lubomír Stoklasa.

Dva lidé si předávají papírový box s potravinami Tarasovastock / Shutterstock.com

Potravinové banky – naděje pro samoživitelky, seniory i lidi bez domova

Vedle zmiňovaných prodejen mohou lidé v tíživé finanční situaci využít i potravinové banky. Ty fungují na stejném principu – spolupracují s řetězci, které jim přebytky poskytují. Celý proces je poměrně náročný, protože výběr potravin má svá pravidla. Přesto jde každoročně o tisíce tun od každého dodavatele. Pro představu si můžeme uvést příklad obchodní řetězec Tesco, který jen za rok 2021 věnoval potravinovým bankám 87 procent neprodaných potravin, což bylo zhruba 1 443 tun.

Zájem o potravinové banky roste

Kvůli výraznému zdražování je o jídlo v potravinových bankách stále větší zájem. Kromě lidí bez domova je využívají i samoživitelky a samoživitelé. Jednou z nich je i Martina z Prahy, které rodičovský příspěvek nestačí ani na základní výdaje. Mám dvě malé děti, takže na plný úvazek pracovat nemohu. A s alimenty je bohužel už několik let problém. Déle než rok jsem se tedy snažila vyjít s rodičovským příspěvkem a drobnými výdělky z brigád, ale při aktuálním zvyšování cen potravin a energií jsem to přestala zvládat. Naštěstí nám pomohla sociální pracovnice, díky které jsem získala přístup do potravinové banky,“ popisuje svoji nelehkou situaci.