COOP otevírá další automatické prodejny bez prodavačů. Zákazníci si na způsob prodeje 24/7 rychle zvykli

Placení zboží pomocí QR kódu v telefonu COOP

Síť COOP pokračuje v otevírání automatických prodejen, kde lze nakupovat 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Po Strakonicích a Českém Krumlově se nyní dočkali i zákazníci v Ústí nad Orlicí. Nový obchod je doplněn o výdejnu zboží z e-shopu a kavárnu.

Přečtěte si také

Obchody stahují z prodeje: Kuřecí maso se salmonelou i antibiotiky a tvaroh s úlomky kovu. Nemáte je doma také?
Obchody stahují z prodeje: Kuřecí maso se salmonelou i antibiotiky a tvaroh s úlomky kovu. Nemáte je doma také?

COOP otevřel v Ústí nad Orlicí třetí automatizovanou prodejnu, další budou brzy následovat. Na tento styl nakupování si zákazníci rychle zvykají a obchodníkům se vyplácí.

„Měli jsme určité obavy, zda lidé novinku přijmou. Úspěch u doposud otevřených obchodů nás příjemně překvapil. Už nyní proto připravujeme další prodejny tohoto typu, do konce roku bychom chtěli zprovoznit další dvě,“ komentuje otevření v pořadí již třetího automatického obchodu Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP.

Automatické prodejny se řetězci vyplácí

Automatické obchody už vyzkoušely tisíce zákazníků a jejich tržby po zavedení nové technologie vzrostly podle statistik v průměru o 10 %. Tento způsob prodeje přitom šetří část mzdových nákladů spojených s delší otevírací dobou a přináší zcela nový komfort.

Nenaplnily se ani částečné obavy z vyššího množství krádeží nebo případů vandalismu. Použitá technologie totiž zákazníky spolehlivě identifikuje, a na rozdíl od běžného provozu je případný pachatel velmi jednoduše dohledatelný. Obchody jsou také vybaveny kamerovým systémem, a navíc napojeny na pulty centrální ochrany.

Žena stojící před automatickou prodejnou COOP 24/7 COOP

Dostupné nakupování pro všechny

Obchody COOP, které přecházejí na automatický režim, jsou typicky umístěné v centrech menších měst a tedy v pěší dostupnosti místních obyvatel, nebo třeba turistů, jako je tomu v případě Českého Krumlova. „Pro zákazníky představuje obrovskou výhodu si kdykoliv jednoduše zaběhnout pro nějakou zapomenutou položku. Samozřejmě se velmi často v nočním režimu prodává také alkohol, sladkosti a další pochutiny. Výjimkou však nejsou ani velké nákupy za tisíce korun. Zvýšený provoz pozorujeme o víkendech a státních svátcích. Díky našemu konceptu se zákazníci nemusí přizpůsobovat obchodu, ale obchod se přizpůsobuje jim,“ vysvětluje Lukáš Němčík.

Nakupte si základní suroviny v akci

Kupte se slevou Máslo.

Porovnat slevy

Automatické obchody COOP fungují během standardní otevírací doby jako běžné obchody, mimo tuto dobu pak už jen v automatickém režimu. Tomu je částečně přizpůsoben i sortiment potravin, který zahrnuje více baleného zboží, ale třeba i luxusnější alkohol. Podle vedení řetězce tak pro tradičněji zaměřené zákazníky nenastává žádná změna. „Mnozí zákazníci si přes den od personálu nechají vysvětlit, jak automatický obchod funguje, a pak už si chodí nakupovat sami. To se týká třeba i řady starších lidí,“ doplňuje Lukáš Němčík.

Placení kreditní kartou na samoobslužné pokladně Nejron Photo / Shutterstock.com

Nákup plný moderních technologií

Základem pro možnost nakupování v automatickém obchodě je užívání bankovní identity, kterou má dnes prakticky každý, kdo využívá služeb internetového bankovnictví. V roce 2021 ji v různých situacích využilo více než 700 000 uživatelů. Systém díky ní i pozná nezletilé, kterým neumožňuje vstup do prodejny a zabraňuje jim tak v nákupu alkoholu či tabákových výrobků. Kromě bankovní identity pak potřebuje zákazník už jen speciální aplikaci, samotný nákup probíhá prostřednictvím samoobslužné pokladny.

Nový obchod v Ústí nad Orlicí je středně velká samoobsluha v blízkosti nádraží a centra města. Podle Miloslava Hlavsy, ředitele družstva COOP Konzum Ústí nad Orlicí, bude její specialitou také prodej potravin od místních dodavatelů. Zákazníci se tak mohou těšit například na pivotéku řemeslných pivovarů či mléčné výrobky, ovoce a zeleninu z blízkých farem.

„Chceme poskytnout zákazníkům na jednom místě maximum služeb. Proto bude součástí nově zrekonstruovaného obchodu i malá kavárna, nebo výdejna zboží objednaného přes náš e-shop. Také ta bude využitelná 24 hodin denně,“ vysvětluje Miloslav Hlavsa. Nedaleko od nového obchodu již COOP Konzum provozuje i automatickou benzínovou pumpu.

Ještě v tomto roce hodlá COOP otevřít automatický obchod v Lipně nad Vltavou a Berouně. V případě obchodu v Lipně nad Vltavou půjde již o pobočku o velikosti standardního supermarketu. Od otevření v turisticky atraktivní lokalitě lipenské přehrady si COOP slibuje kromě samotného obchodního úspěchu i výrazné rozšíření povědomí o službě mezi novými zákazníky.

Žena platí na samoobslužné pokladně v automatické prodejně COOP 24/7 COOP

Jak probíhá nákup v prodejně COOP bez obsluhy?

  1. Stáhněte si mobilní aplikaci Contio.
  2. Zaregistrujte se do aplikace Contio – automatická prodejna COOP Strakonice.
  3. Pro vstup do obchodu použijte QR kód ve svém mobilním telefonu.
  4. Vezměte si košík a nakupujte.
  5. U pokladny naskenujte zboží.
  6. Potvrďte nákup a zaplaťte platební kartou/mobilním telefonem.
  7. Pro odchod z prodejny naskenujte opět QR kód z aplikace.