Co všechno v domácnosti umí citron? Vydezinfikuje, zbaví nečistot i vodního kamene

Citron nahradí drahé čisticí prostředky

Nechce se vám utrácet za drahé čisticí prostředky, které jsou navíc plné chemie? Levnější a šetrnější variantu, po níž bude váš domov zářit čistotou a ještě krásně vonět, máte v kuchyni!

Přečtěte si také

Podzimní nadílka citrusů míří do obchodů. Vyvarujte se častých chyb při jejich nákupu a skladování
Podzimní nadílka citrusů míří do obchodů. Vyvarujte se častých chyb při jejich nákupu a skladování

Tím pokladem je obyčejný citron. Obsahuje totiž kromě zdraví prospěšných vitamínů a minerálů také velké množství přírodních kyselin, které mají díky nízkému pH dezinfekční, antibakteriální, deodorační i bělicí účinky. Poradíme vám několik způsobů použití tohoto citrusu, prospěšných pro váš domov.

Oživí bílé prádlo

Vaše bílé prádlo už zrovna nezáří a začíná šednout? Stačí, když jej v pračce polijete hrnkem citronové šťávy a vyperete běžným způsobem. Případně do hrnce s vodou nakrájejte citron, přiveďte k varu, ponořte do něj prádlo a odstavte. Nechte hodinu máčet a vaše prádlo bude jako nové.

Vyčistí kuchyňská prkénka

Některé potraviny zanechají na prkénku barevné skvrny, v případě cibule a česneku zase nepříjemný zápach. Obojího vás snadno zbaví citron. Rozetřete po prkénku citronovou šťávu a nechte půl hodiny působit. Zbavíte se skvrn, zápachu i nežádoucích bakterií.

Citron vyčistí kuchyňské prkénko a zbaví ho bakterií i zápachu

Nahradí prostředek na nádobí

Citron díky svým kyselinám skvěle rozpouští mastnotu. Vezměte plátek citronu, posypte ho jedlou sodou a jednoduše jím nádobí potřete. Uvidíte, jak vám mastnota mizí před očima!

Usnadní mytí oken i zrcadel

Do nádoby s rozprašovačem nalijte v poměru 3 : 1 vodu a citronovou šťávu a použijte kapalinu jako čistič skel. Poté vyleštěte novinovým papírem a zrcadlo i okna budou beze šmouh.

Vydezinfikuje mikrovlnnou troubu

Do mísy s vodou nalijte citronovou šťávu, dejte ji do mikrovlnky a zapněte na nejvyšší teplotu na pět minut. Kyselina citronová zabije všechny bakterie a díky teplotě a vlhkosti se navíc uvolní zaschlé zbytky potravin i mastnota, které pak snadno setřete.

Tip: Aby vaše mikrovlnná trouba nebyla znečištěná, doporučujeme používat na ohřívané potraviny plastový kryt. V Elektro Worldu jej mají právě v akci za 79 Kč až do 4. 12. 

Citron uvolní z mikrovlnné trouby zaschlé kusy jídel i mastnotu

Zbaví koupelnu vodního kamene

Trápí vás zaschlé kapky na sprchovém koutě nebo usazeniny kolem vodovodní baterie či kolem odtoku ve vaně? Kyselina citronová působí jako změkčovadlo, které vodní kámen dokonale rozpustí. Nastříkejte na postižené místo citronovou šťávu, nechte několik minut působit a poté opláchněte.

Zbaví odpad i ledničku zápachu

Rozmixujte citron na kaši, dejte na odpad a zalijte vařící vodou. Po pár minutách se dočkáte příjemné vůně. Zápach v ledničce neutralizuje citron, nakrájený na plátky a posypaný solí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz