Všechno je dražší? Omyl, jsou i věci, které navzdory inflaci zlevňují

Rodinný nákup v obchodním centru Drpixel / Shutterstock.com

Většina z nás už se smířila s černým scénářem, že si za vše připlatíme více. O zdražení se postaralo více faktorů, nejvíce ovšem inflace a růst cen energií, který vyhnal ceny většiny produktů a služeb. Lidé kvůli tomu utrácí stále méně, aby dokázali vyjít se svým rozpočtem. Naštěstí stále existují položky, které nezdražují nebo dokonce i zlevňují. Představíme si sortiment, který můžete stále pořídit výhodně.

Přečtěte si také

Zářivky, které má téměř každý doma, se přestanou vyrábět. Alternativa je až čtyřikrát dražší
Zářivky, které má téměř každý doma, se přestanou vyrábět. Alternativa je až čtyřikrát dražší

Co zlevňování signalizuje?

Může jít o signál, že inflace překonala svůj vrchol a dochází ke stabilizaci na trhu. Je to vidět například u ceny paliva, která začala opět klesat a díky tomu mohou jít dolů ceny některých položek, které musely zdražit.

Je známo, že zvyšování cen se projeví tím, že lidé nakupují méně, a tak se mnoho společností snaží dělat taková opatření, aby nemusely cenu zvyšovat. Jedná se zejména o snižování nákladů, často volí efektivnější výrobu, propouští zaměstnance, zbavují se kamenných poboček, investují méně peněz do rozvoje a hledají úsporná řešení pro svůj provoz. Mnohdy také riskují menší zisk s ohledem na to, že toto nepříznivé období skončí a opět nastane doba, kdy se zisk vrátí do původních hodnot.

Když chcete koupit dětem knihy, nebojte se vyšších cen

U jakých položek dochází k poklesu ceny?

Knihy – Pokud rádi čtete, je to příjemná zpráva, nižší ceny se týkají tištěných i elektronických knih.

HiFi – Zájem o koncerty sice klesl, ale mnoho lidí si kvalitní audio vybavení kupuje i do domácnosti.

Záznamová zařízení – Další druh elektroniky, u kterého dochází ke snižování cen. Ať už potřebujete zaznamenávat videa nebo zvuk, nové vybavení pro vás bude levnější.

Sortiment pro kempování – To potěší každého zálesáka i příznivce kempování. Letos byl velký zájem o zahraniční dovolené, ale to se může s příštím rokem změnit. Díky výbavě pro kempování nemusíte utrácet za hotel a užijete si rekreaci podstatně levněji u nás i v zahraničí.

Žena nakupuje knihu l i g h t p o e t / Shutterstock.com

Počítače a televize – Zde cena neustále klesá, takže nákup těchto položek nemusíte odkládat.

Software – Lidé si většinou nekupují software, pokud nemusí. Softwarové společnosti to vědí a nabízí své programy a online služby stále levněji, připravují různé limitované akce a slevy.

Mobilní telefony a vybavení – Cena v tomto segmentu klesá jen nepatrně, ale dobrou zprávou je, že neroste, takže si můžete pořídit telefon stále výhodně.

Ubytování – V tuzemsku se s rostoucími náklady zvyšuje i cena ubytování, ale jsou místa, kde se snaží zaplnit kapacity a lákají na nízké ceny.

A co potraviny?

Cena potravin se meziměsíčně drží na stejných hodnotách nebo se nepatrně zdražuje, většinou v rámci 12 % u různých položek. Pokud je cílem nakupovat základní potraviny levně, stále platí, že je třeba sledovat akce, díky kterým je lze pořídit i za stejné ceny jako před krizí. Zde vám nejlépe pomůže náš portál Kupi.cz, se kterým snadno a rychle vyhledáte, kde jsou dané potraviny nejlevnější.

Vývoj cen nelze odhadovat

Co se týče vývoje cen, v minulosti bylo možné sledovat odhady expertů. Současná doba ovšem zamíchala do karet tolik faktorů, že je téměř nemožné odhadovat, jak se ceny u různých položek budou vyvíjet. Na ceny pohonných hmot, energie, ale i na inflaci má výrazný vliv zejména geopolitická situace, která je značně nestabilní a nepředvídatelná.