Populární chilli na stupnici: Jak moc ostré chilli snesete?

Žena se zvědavě dívá na chilli papričku, kterou drží All kind of people / Shutterstock.com

Věděli jste, že na světě existuje kolem 50 000 odrůd chilli papriček? U nás je k dostání jen zlomek z nich, i přesto však může být obtížné se mezi nimi vyznat. Stačí přecenit své síly a rázem máte postaráno o pořádně žhavý zážitek. Přečtěte si, co přesně u chilli znamená označení SHU, jak se v pálivosti papriček vyznat i proč zařadit tuto pikantní zeleninu do svého jídelníčku. Klidně i nyní v létě!

Přečtěte si také

Jak vybrat zahradní skleník? Na co si dát při nákupu pozor
Jak vybrat zahradní skleník? Na co si dát při nákupu pozor

Jak se měří pálivost?

Za pálivost papriček může látka zvaná kapsaicin, jejíž síla se vyjadřuje v jednotkách SHU na Scovilleho stupnici. Tu v roce 1912 nevymyslel nikdo jiný než lékárník jménem Wilbur Scoville.

Hodnotu pálivosti určoval podle toho, kolika kapkami oslazené vody bylo nutné naředit extrakt z chilli, dokud nebyl roztok po ochutnání už vůbec pálivý. Čím více bylo potřeba kapek, tím výše na stupnici dané chilli je.

Sušené je vždy pálivější než čerstvé

Dnes se k měření samozřejmě používají moderní technologické postupy, to hlavní ovšem zůstává: pálivost se u papriček hodnotí v jejich sušeném stavu. Syrové jsou totiž až z 90 % tvořeny vodou a tedy přirozeně „naředěné“. Pokud se tedy při nákupu budete orientovat podle SHU, pak vězte, že se údaj vztahuje k sušeným plodům a čerstvé mohou být výrazně slabší. A to až o několik desítek tisíc SHU. Takže zatímco například čerstvé Habanero zvládnete schroupat poměrně bez problémů, dehydratované vám může dát zabrat.

Méně pálivé jsou ve srovnání s daným chilli v sušené podobě také omáčky, při jejichž výrobě se papričky míchají s vodou a dalšími ingrediencemi.

Dřevěné misky se sušenými chilli papričkami Veronika Idiyat / Shutterstock.com

Populární chilli na stupnici

Kdy už vám začínají slzet oči? Při pojídání feferonek z utopenců, při kapce Tabasca nebo až u těch nejpálivějších papriček na světě? Reakce na kapsaicin bývá u lidí velmi individuální, při pravidelné konzumaci je ovšem možné získat na něj větší toleranci.

Podívejte se, jak moc pálivé je v porovnání s ostatními některé z nejznámějších chilli.

  • Červené kulaté feferony Pimento, často podávané s nakládanými utopenci nebo hermelínem, mají kolem 500 SHU.
  • Aromatická kouřová omáčka Chipotle z uzených papriček Jalapeño má 1 500–2 500 SHU.
  • Ikonická omáčka Sriracha dosahuje kolem 2 200 SHU.
  • Zelená Jalapeña, která se v podobě zelených krájených koleček dávají na pizzu a do burgerů či hotdogů, mají 2 500–5 000 SHU.
Fandíte ostrému?
  • Podobně pálivá jako Jalapeña je i omáčka Tabasco (samotné sušené papričky Tabasco jsou nicméně mnohonásobně pálivější, mají kolem 30 000–50 000 SHU).
  • Červené „feferonky“ Cayenne neboli kajenský pepř mají na stupnici 30 000–50 000 SHU.
  • Baculatá Habanera i malé tenké červené thajské papričky (Thai), které u nás můžete často najít ve vietnamských nebo thajských jídlech z bister, jsou se svými 100 000–300 000 SHU až 40krát pálivější než Jalapeña.
  • Ty nejpekelnější potom překračují miliónové hodnoty. Oficiálně nejpálivější je trojice: 7 Pot Douglah, Trinidad Scorpion Moruga a Carolina Reaper.
Ochutnávka chilli? Mějte po ruce první pomoc

Kde papričky koupit?

Čerstvé chilli dnes koupíte v každém větším supermarketu a hypermarketu – různé druhy od mírných až po ty extra pálivé většinou najdete v úseku zeleniny (např. od značek Eat me či Titbit). Bývají baleny po pár kusech a jeden pytlík vyjde na 20–50 Kč. Na zadní straně balení většinou najdete dané chilli vyznačené na stupnici pálivosti, díky čemuž si můžete udělat obrázek o jeho síle.

Na druhou stranu nabídka sušeného chilli je v běžných obchodech poměrně omezená a nejširší výběr celých, jemně pomletých i drcených papriček ze všech koutů světa koupíte na internetu nebo ve specializovaných prodejnách. Zde se vyplatí kupovat i pálivé omáčky nebo tzv. chilli mashe, tedy pokud stojíte o ty opravdu poctivé vypalováky z konkrétních odrůd.

Chilli papričky, chilli koření a omáčka Sea Wave / Shutterstock.com

Proč si chilli dopřávat pravidelně?

Skvělou vlastností pálivých papriček je, že se hodí do spousty slaných, a dokonce i sladkých čokoládových nebo ovocných pokrmů a dezertů. Přidávat se mohou i do zmrzlin, ovocných salátů či koktejlů. A i když je hořící pocit v ústech to poslední, co byste v létě potřebovali, v jižních státech se chilli paradoxně konzumuje proto, že vyvolává pocení, a tím tělo ochlazuje.

Papričky se díky všestrannému kapsaicinu určitě vyplatí pravidelně zařadit do svého jídelníčku. Obsahují velké množství vitamínu C, působí protizánětlivě a analgeticky, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, detoxikují, zlepšují krevní cirkulaci a fungují i jako afrodisiakum. Dokážou v našem těle účinně nastartovat metabolismus, čímž mohou napomáhat k rychlejšímu hubnutí a v neposlední řadě stimulují produkci endorfinů a zlepšují náladu.